fotoğrafçılık

 • hurafe

  -alıntı-
  fotoğrafçılık, kamerayla ışığı hassas bir yüzey üzerine kaydederek görüntü oluşturma işi. işlevsel uygulamaları nedeniyle bir zanaat olduğu gibi, estetik yönüyle bir sanat olarak kabul edilir.
  -alıntı-

  dünya üzerindeki en zevkli işdir kanımca. tabi sanat ve fotoğrafa ilgiliyseniz.

 • kasvet

  (bkz: steven klein)

 • ellilikbakire

  ışıkla resim çizme sanatıdır.

  2
 • arka sayfa manseti

  bu iş için kesnlikle bir slr makine sahibi olmalısınız. paranız ve bolca vaktiniz olmalı. ve en önemlisi farklı bakmayı bilen gözlere sahip olmalısınız.

  2
 • dalgaci

  tam olarak bir sanattır. saniyeleri yaşamanın ne demek olduğunu kavramanın sanatıdır. birden çok sanatın özelliklerini taşımaktadır. müzikteki gibi anlık kararların önemi büyüktür, resimdeki gibi kontras değerlerini bilmek her zaman canlılık getirir fotoğrafınıza, bir heykeltraş kadar dikkatli bir şekilde fotoğrafın içine katmak istediklerinizi seçmelisiniz, ve bir film yönetmeni kadar iyi ışığın geliş açısını, enstantene(çekim hızı) ve diyafram(ışık geçiş genişliği) ayarlarını yapmalı ve bir din adamı kadar sakin ama kararlı deklanşöre basmalısınız. ve sonra filmi tab ettirene kadar "acaba yandı mı" "istediğim gibi oldu mu" gibi sorularla kendinizi yersiniz. işte bu fotoğraf sanatıdır.

 • yeni alinmis spor ayakkabi

  acayip hoşuma gidiyo lan! elimi her sallayışımda bi sanatçıya denk geliyorum. bakıyorum her yer sanatçı, gözüm gönlüm açılıyor, ülkem adına seviniyorum, kültür filan...
  devamında ne yazsam birilerinin kalbi kırılcak, o yüzden sanattır evet, sen bir, nazım hikmet iki zaten...

 • oradaolanadam

  salak kız tavlamak için erkeklerin başvurduğu yöntem

  1
 • lethee

  iki fotoğraf çekip face'de hayran sayfası oluşturmaktır. sonra da birazcık işi bilenler tarafından götüyle gülünendir.

 • glo

  bir hevesle milyarlık makine alıp sadece deklanşöre basma eylemi ile yapılan sanat sanılan türkiyede bir çok kişinin yaptığı meslek.

 • rosaluxemburg

  çerkes karadağ'ın gayet iyi yaptığıdır.

 • interizm kusurlari

  görebilme sanatıdır

 • puslu hava radyosu

  dslr makinaların fiyatlarının ucuzlaması sonucu sürümü artınca tüm halk kesiminin almasına ve içlerinde sanatçıyı ortaya çıkarmaya kastırmasına müteakip popüler kültür sanatçılığı olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan sanat icracılığıdır...geçmiş zamanda çok güzel sanatsal formlar çıkarmasına rağmen şimdiki popüler kültür fotoğrafçıları tarafından gemi,kuş,bulut üçlemesiyle sığlaşmaya yüz tutandır...illaki bu sanat iki üç tane genç arkadaşın deniz çekerek siyah beyaz renge çevrilen fotoğrafları değildir,kesinlikle gerçekten bu mesleği icra edenlere hakarettir fakat büyük tehlikedir fotoğrafçılıkla uğraşan için ayrıca yine büyük dalga konusudur yine fotoğrafçılıkla uğraşanlar için...ayrıca popüler kültürün zengin kesimi tarafından abartılarak makro lens takviyesiyle daha bi afili hal alan durumdur...bu entry fotoğrafçılığı anlatmaktan çok bir sanatın popüler kültüre geçmesiyle birlikte sığlaşmasına eleştiri gibi gözükse de profesyonel makinaların ucuzlaması ve gelişen teknolojiyle birlikte çekilen fotoğrafın baştan yaratılmasını da sanat gibi gören zihniyet yüzünden eski doğallığını kaybeden sanattır...

  1
 • kozmiklatte

  öğrenme işi asla bitmeyecek olan meslek ve sanattır.
  o yüzden kıçıkırık iki tane fotoğraf çekip photography diye fan sayfaları açanlara itibar etmemek gerekir.

  1
 • deepscare

  asla tamamen öğrenilemez bir sanattır.

  1
 • comollokko

  plajda acayip ilgi gören bir sanattır.

 • alpierre7

  müzik ve tıp eğitimi kadar zor öğrenilesi bir sanat değildir..

 • yesilelmacanavari

  güzel meslek ama bizim güzide okulumuz gibi yerlerde çekime geç gelen türleri olabiliyor aslında. onlara daha açıklayıcı şekilde oç fotoğrafçı deniyor.

  1
 • capulcubeybi

  fotoğraf sanatı değildir. vesikalık çekmiyoruz amk biz. fotoğrafçılık başka fotoğraf sanatı başka. sinir etmeyin amk adamı.

  git bakayım ara güler'e fotoğrafçı de sana ne yapacak.
  yok lan ara güler kendine muhabir diyordu. sinirlendirdiniz amua goyum akıl mı kaldı ?!

 • uxxl

  dijital dünyaya geçilmesiyle büyük ölçüde bitmiş meslektir. özellikle sadece geleneksel stüdyoya takılı kalan bir çok fotoğrafçının bittiğini gözlerimle gördüm. düğün vb. organizasyonlarda çektikleriyle geçinmeye çalışan fotoğrafçılar var hala.
  bunun dışında fotoğraf sanatına vurgu yapan andavallara da sözüm var. bak güzel karşim! hani o bahsettiğin iki fotoğraf çekip hayran sayfası açan adamlara laf atıyorsun ya, o adamlar sana ben sanatçıyım demiyor ki. sana giren çıkan ne onu anlamıyorum. ha ben sanatçıyım diyorsa, illa ki bu sanatı icra edenler arasında iyisi de olacak kötüsü de. senin şu sikindirik ben çok biliyorum takıntın olmasa, o bahsettiğin lavuk bir sene sonra zaten fotoğraf çekmeyecek bir daha. be mına koduğum senin dediğin olsaydı zeki mürenden sonra müzik dinlememen gerekirdi. serdar ortaç' ın şarkılarıyla diskoda götün başın oynuyor, gelip burda ben her boku biliyorum diyorsun. evet amk. her şeyi bilen sensin, dslr makineler de sana girsin. sikicem bu ne ki ya.

  ek: o bahsettiğin sanatçılar bu günlere gelene kadar ne fotoğraflar çekmiş haberin var mı? hayır bi sikimden haberin yok.

  1
 • pobeda

  senin görebildiğin güzellikleri, başkalarına da gösterebilme sanatıdır.

 • nikko

  şimdi moda, fotoğraf çeken herkesi karşısına alıp eleştirmekle kızların dikkatini çekebileceğini düşünen andavallara kapısını açmış meslek.

 • reelinsanat

  eline dslr makine alan fotoğrafçı oluyor arkadaş. fotoğrafçılık o kadar kolay bir iş değil. neleri var neleri. ağzınızı yamultan ne fotoğraflar var.

 • at avrat braveheart

  eğlenceli zaman geçirmek için birebir olan bir hobi.

  eğlence için iyi de, böyle düğün, nişan gibi işlerde fotoğraf çekmek çok zor arkadaş.

  amatör de olsa fotoğrafla ilgilenince, bu tarz organizasyonlarda eş dost hep yardım ister. dün nişan fotoğrafçılığı yaptım bildiğin. la perişan oldum, anı yakalayacaksın diye kendini parçalıyorsun arkadaş ya. bir de her şeyi ayarlıyorsun, kadraj tamam, netlemeni yapıyorsun, tam fotoğrafı çekecekken ya araya biri girer ya pozisyon değişir, ya biri çarpar açı kaybolur. yani kalabalık içinde zor işte yahu.

 • carlos

  ülkemizde darfilm a.ş.' nin(kapanmıştır) polaroid fotoğraf makineleri, diğer cihazlar ve yardımsever çalışanları ile meslek haline gelen sanattır. günümüzde baskı için termal cihazlar revaçtadır. eskisi gibi karanlık odalar yok artık. herşey teknolojik oldu. bu sanatta süreç fotoğraf için hazırlık ile başlar.(ışıklandırma, çekilecek kişi, manzara, obje seçim, tripod ve paraflash hazırlığı...) çekim yapıldıktan sonra basım için photoshop girer devreye(renk ayarı, tozları yok etmek, croplamak gibi), basımdan sonra ise süreç tamamlanır.

  fotoğrafçılık mesleği türkiye' de can çekişmektedir. buna birçok sebep gösterilebilir. teknolojinin ilerlemesi sonucu fotoğrafların cep telefonunda ve bilgisayarda kalması, meslekteki özen eksikliği, meslekte eğitim ve uzmanlık eksikliği, fotoğrafçılardaki satış yapalım yeter mantığı, pazarlama eksikliği gibi sebepler gösterilebilir.

  düğün ve yemek fotoğraflarının hala satış konusunda sıkıntı içinde olduğunu düşünmüyorum.
  -o kadar düğüne geldik, yedik, içtik anı kalsın lan.

  ara güler gibi bu işi sanatsal yapanlar ise tamamen arı bir boyut. saatlerce bir manzaranın istedikleri duruma gelmesini beklerler.

  1