frankenweenie

 • yeni alinmis spor ayakkabi

  * tarzının ilk örneklerini oluşturur.

  1
 • april fish

  tim burton'ın gotik stop motion imajına tekrar dönüşünü müjdeleyen uzun metrajlı güzel filmi. kısa metrajlı halini öyle seviyordum ki uzun metrajlısı yine yetmedi yine yetmedi. yine öylesine güzel duygular yerleştirilmiş ki. çocuk işi demesin kimse. hatta çocuklar için olmadığı kanaatindeyim. bir de filmdeki "good bye kity " mesajı pek bi hoştu. en güzel sahnelerinden biri de mr. rzykruski 'nin yıldırımın nasıl gerçekleştiğini anlatışıydı pek tabii.

  "lightning is simply electricity. the cloud is angry, yes, making some. all the electrons are saying 'i am leaving you. i go to the land of opportunity.' the ground says 'yes, we need electrons trained in science, just like you. come, come, welcome!' so both sides start to build the ladder. this man, he comes out to look at the storm. he does not see the invisible ladders. when the two ladders meet, boom! the circuit is complete and all of the electrons rush to the land of opportunity. this man is in the way. ahhhhhh!"
  lightning

  2
 • amatemde yatan koyu yesilayci

  corpse bride'ı beğenenlerin beğendiği, sevenlerin sevdiği bir tim burton filmi.

  1
 • red john

  9 kasım 2012'de türkiye'de gösterime girmiş, animasyon, komedi ve korku filmi. tim burton imzalı. 1 saat 27 dakika sürüyor.
  animasyon sevenlere önerebileceğim bir film. lakin illa seyredin diye üsteleyebileceğim bir film değil.

  ---spoiler---

  isminden de anlaşılacağı üzre frankenstein temalı film. eğlenceli baya. aşk-sevgi-kutsal hepsi mevcut.

  ---spoiler---

 • scrooge

  frankenstein, hayvan mezarlığı ve seksenlerin akıllı köpek temalı çocuk filmlerinin kolajı niteliğindeki, 1984 yapımı kısa film.

  ilk kısa animasyonu olan vincent'ın ardından, farklı tarzı ile dikkat çeken genç bir yönetmenin; günümüze kadar çektiği filmlerin, yarattığı fantastik dünyanın temellerinin atıldığını görmek mümkün frankenweenie'i izlerken.

  işin ilginç yanı, tim burton'un daha toy bir yönetmen olmasına rağmen, yıllarca çocuklara cicili filmler sunmaktan öteye geçemeyen walt disney stüdyolarını böyle bir film için nasıl ikna ettiği. sanırım frankenweenie, burton-disney ortaklığının sonu olmuştu. iyi ki de olmuş!