geceye bir atsız sözü bırak

 • somut olric

  --- spoiler ---

  Yanlış ve yalan davalar daima parlak gözükür. Fuhşun felsefesini yapmak, namusun müdafaasını yapmaktan daha kolaydır.

  --- spoiler ---

 • ateist dindar

  tıklamayanlar tıklayanları ilelebet unutmuycaktır.

  3
 • somut olric

  --- spoiler ---

  "Bana insanlardan mı bahsediyorsun?" demişti. "insanlar mazide ve tarihin yaprakları arasında kaldılar. Bu gördüklerin birer karikatürden başka bir şey değildir." *

  --- spoiler ---

  5
 • muhalifyazar

  --- spoiler ---
  Sevda gibi bir gizli emel ruhuna sinmiş;
  Bir haz ki hayalden bile üstün ve derinmiş.
  Gökten gelerek gönlüne rüzgar gibi inmiş,
  Bir sır ki bu,ölsen bile açamazsın...

  Anlatması imkansız olan öyle bir an ki,
  Hülyadaki ses varlığının gayesi sanki...
  Bak emrediyor:Daldığın alemden uyan ki,
  Mutlak seveceksin beni, bundan kaçamazsın...

  --- spoiler ---

 • oasis

  vaktiyle bir atsız varmış sonra yok olmuş.

 • siyam

  vaktiyle Atsızın biri kaybolmuş.

  3
 • somut olric

  --- spoiler ---

  - tedbir almak gerekiyor selim! dedi. karaciğerinde sertlik var. çok yormuşsun. teğmenlik zamanındaki tempo ile içmeye devam ediyorsan asıl sebep budur.
  selim gülümsedi. teğmenlik zamanındaki içmeye de içmek denilebilir miydi?
  - asıl sebepten başka sebepler de var mı?
  - olabilir.
  - meselâ?
  - ruhî sebepler...
  selim'in yüzü değişti:
  - meselâ?
  - türlü sıkıntılar...
  - bu sıkıntılar arasında aşk da var mı?
  pusat'ın bu soruyu ciddî mi, şaka olarak mı sorduğu belli değildi. doktor cezmi onun bu tarafını bildiği için sakin bir ciddiyet içinde cevap verdi:
  - olabilir ama aşk bir sebep değil, neticedir.
  selim ilgilendi:
  - aşk denen bir hal, yahut bir hastalık yok mu?
  - vardır ama, dediğim gibi, aslî sebep değil, tezahürdür. bazı insanların bazı yiyeceklere karşı alerjisi olur. onu yedikleri zaman şuralarında buralarında kızartılar çıkar. görünüşe bakarsan adamın derisinde bir hastalık vardır ama hasta olan derisi değil, sindirim organı veya karaciğeridir. aşk da doğrudan doğruya bir hastalık değil, bir hastalığın görünüşüdür.
  - asıl hastalık nedir?
  - açığa vurulamayan şehvet duygusu...
  selim garip bir duygu içinde sustuktan sonra pencereden göğe bakarak sordu:
  - ilahî bir kadına veya kıza karşı duyulan aşk da nihayet bir şehvetten mi ibarettir?
  - tamamiyle. aşk şehvetin estetik şeklidir. onun için daha ziyade estetik kadınlara veya kızlara karşı duyulur...
  pusat ileri gittiğini anlamıştı:
  - bana ne tavsiye edeceksin?
  - içkiye paydos. bazı perhizler. bir de ilâç...
  çantasından reçete kâğıdı çıkararak bir ilâç adı, başka bir kâğıda da yememesi gereken yiyecekleri yazdı:
  - bir hafta dinlen. raporunu dairene gönderirim. mühim bir nokta da seni sıkacak şeylerden, insanlardan mümkün olabildiği kadar kaçmandır, dedi.
  selim acı acı gülümsedi. dünyada onu sıkmayan kaç kişi kalmıştı ki? çalıştığı dairedeki iş arkadaşları kendisini delirtmeye kâfi değil miydi?

  --- spoiler ---

  *

  1
 • muhalifyazar

  --- spoiler ---
  O gece ne kadar güzeldi mehtap,
  Sandım ki ruhumda yükseldi mehtap,
  Gönlümü yıkayan bir seldi mehtap,
  Rüyada çalınmış buseler gibi.

  O gece gönlüm de aya vuruldu;
  içimde küllenen ateş dirildi.
  Dünyada ne varsa yere serildi,
  “O” kaldı... Kalbimi seyreder gibi.

  O gece sevgim coşkun ırmaktı,
  Kalbimden taşarak o kalbe aktı;
  ...................

  Gözlerime en keskin bakışla baktı:
  ”Ben de seni Atsız, ben de ....” der gibi...

  --- spoiler ---

 • somut olric

  --- spoiler ---

  mazide yaşayanların fikir ve mefkûreleri bize aykırı gelse bile onları zaman ve mekân şartları içinde mütâlaa ettiğimiz zaman haklarını teslim etmemek küçüklüğüne düşmemeliyiz.

  --- spoiler ---

  1
 • somut olric

  ekleme: yahu ben de sigara bağımlısıyım, vurmayın :)

  \///

  gecenin anlam ve önemine uygun olsun:

  --- spoiler ---

  Hüseyin Nihâl Atsız’ın sigara ile ilgili görüşleri; “68. Vilâyete Seyahat” adlı makalesinden alıntılanmıştır.

  “Ben sigara içmem, dumanından tiksinirim. Vapurda, dolmuşta beni en çok rahatsız eden nesne ağzı emzikli vatandaşlardır. Eskiden, yürürken bile ağzında sigara taşıyan yalnız Köprülü Fuat’tı. Şimdi hamalından cici bayanına kadar herkes Köprülüzade oldu. Herif, sırtındaki 150 kiloluk yükün altında canı burnunda yürürken bile ağzından sigarasını eksik etmiyor.

  Ciğer kanseri yaptığı artık anlaşılan sigaraya düşmanım. Hele Nejdet Sançar, çok küçük bir çocuk olduğu zamandan beri sigaraya elini dahi süremez. Sırası gelmişken: Sançar’ın evine konuk gidenler ona cehennem azabı çektirmek istemiyorlarsa sigara içmesinler.

  iktidara geçtiğimiz zaman yeni Anayasanın birinci maddesi sigaranın yasaklanması hakkında olacak. Sigara da Anayasaya girer mi diyeceksiniz. Tabiî senatör girer de sigara neden girmez?

  Evet sigarayı yasak edeceğiz. Fakat o zaman Said Bilgiç, Cezmi Türk ve Osman Turan ne yapacak? Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti zamanındaki içki yasağı süresinde sarhoşlar ne yapıyorsa bunlar da öyle yapacaklar. Dışarıdan mentollü, nefis sigaralar getirecekler: iktidar bilmezlikten, gümrük görmezlikten gelecek. Nikotinin beyni kamçıladığı hakkında doktorlardan rapor alacağız. Sözün kısası durumu idare edeceğiz. Her çağda, her yerde olduğu gibi. Zaten senin kanun dediğin nedir? Beş telli bir saz değil mi?

  Ben sigara içmem. Fakat cebimde daima kibrit taşırım. Gençlerden biri kibrit taşıdığımı öğrenince, meşhur nezaketimi kastederek “güzel hanımların sigarasını yakmak için mi” diye sormuştu. Bakın hele, iyi maksatlar nelere yoruluyor? Kibrit taşımaktan maksadım şu: istanbul’da sağanak yağınca, fırtına olunca, şimşek çakınca yüzde on ihtimalle elektrikler söner. O zaman ben derhal cebimdeki kibrite el atar, evin stratejik noktalarında hazır bulunan mumlardan birini yakıp karanlıktan kurtulurum. Münih’e de cebimde kibritle gelmişim.”

  Hüseyin Nihâl ATSIZ, Ötüken, 1969, Sayı: 12

  --- spoiler ---

 • house md

  “Hımmm, Filanca Bey Kardeşim, tuhafdır, ben sizi daha saf bir Türk çıkacak tahmîniyle ölçmüşdüm ama keşke bundan sarf-ı nazar etseymişim... Mâmâfih derd edinmeyin, mukadderât!..”

  https://kotusozluk.com/gorsel/2016/05/02/geceye-bir-atsiz-sozu-birak-1.jpg+geceye bir atsız sözü bırak


  bıraktım.

  kaynamış suya kaynak denir.

  4
 • somut olric

  --- spoiler ---

  Bir şeyler yazıyor, bazen bozuyor, düşünüyor, yeniden yazıyordu. Yazdığı bir şiirdi. Aşk şiiriydi ve aruzla yazılmıştı. Tamamını okuduktan sonra duygularını yokladı. Memnun değildi. Her aşk şiiri gibi bunda da bir zaaf açığa vuruluyor, yani Selim Pusat kendi eliyle kendi prensibini bozmuş oluyordu. Sonra arkadaşı Şeref’in acı uyarmalarını hatırlayarak bunalıyor, fakat bu bunalmanın arkasından, kendisine bakan yeşil gözleri görünce her şeyi unutuyor, o zaman, tamamladığı şiire dalarak acı acı gülümsüyordu.

  Karla ve soluk kesen tipi ile tehlikeler yaratan bir yoldaki yolcu, artık bir defa girmiş bulunduğu bu yolda tabiatla nasıl boğuşuyorsa, Selim de yeşil bakışlı kasırganın arasında bir ölüm-dirim savaşı yapacaktı.

  Hayat böyleydi. Rüzgarlar bir ağacın yaprağını uzaklardaki bir suya nasıl atıyor ve yaprak hiç de kendisine yakışmayan bir çevrede nasıl dönüp çarparak kayboluyorsa, Selim Pusat da kendi ağacı olan asker ocağından koparak yeşil dalgalı ve çağlayanlı bir ırmağa düşmüş, meçhule doğru sürüklenip gidiyordu. Yalnız sürüklenmekle kalmıyor, bu arada kendi sağlığını yıkıyordu. Çünkü yasak edilen içkiye yine başlamış, hatta eski hızını da aşmıştı.

  Selim artık dünya ile ilgisini tamamiyle kesmişti. Birçok şeyleri irade kuvvetiyle unutuyor, bu sayede, yüzünde bahtiyar insanların rahatlığı ve yumuşaklığı görünüyordu.

  --- spoiler ---

  *

  1
 • somut olric

  ...
  Bir hayat kasırgası içinde ömür geçirenler, bir gölgelikte dinlenmek için vakit bulamayanlar, tehlikelerle arkadaş olanlar böyle geçici bir huzura kavuşunca kendi gönülleriyle hesaplaşırlar, geçmişi hatırlarlar. O zaman her şeyin ölçüsü büyür ve hatıralar güzelleşir. Mazide kalan insanlar kusurlarından ve suçlarından sıyrılmıştır. O, bir arkadaşsa daha vefalı, bir sevgiliyse daha çekici, bir anaysa daha şefkatli olur. Hatta böyle dakikalarda insan, düşmanını bile bağışlamaya hazırdır.

  ...
  isa Beğ devam etti:
  - Hayat birkaç hatıradır.
  Bala Hatun bitirdi:
  - Hayat ölümün başlangıcıdır.

  *

 • ateist dindar

  okuyupta apartman yöneticisimi olacaksın.

 • sozluk kotu ama yazar iyi

  tiyatro bitti. beklemeye lüzum görmüyorum.

 • japon milliyetcisi

  "tamamen rastgele dahil olunan saçma bir kimliğe neden böylesine sevdalandım bilmiyorum. yani, anam babam türk olmasaydı intihar ederdim sanırım. sonuçta ben alman da olsam en güzeli yine türklük yine türklük. heyhat, kafatasımın yarıçapı bulgarsın diyor ama sonuçta herkes türk ekiekieki."

 • somut olric

  --- spoiler ---

  Türk Budun, Ökün!.. Kendine gel. Aklını başına topla. Her söze, herkese inanma. Beynini işlet. Geçmişini hatırla. Seni nelerin yükseltip, nelerin alçalttığını düşün. Safsatalardan uzaklaş. Şunun, bunun ardından gitme.

  işkembe kazanından dîba çıkamaz. Yüz defa aldandığın, aldatıldığın hâlde hâlâ iyiyle kötüyü seçemeyecek misin? Yüzlerce büyük millî kahraman dururken maymun suratlı, kan içici, riyakâr Asya ve Avrupa serserilerinin resimlerini duvarlarına asacak kadar beyinsiz ve haysiyetsiz olanlara gerçeği öğretmek için boşuna vakit harcama. Onlarsa belâlarını bulacaktır. Sen vakit kaybetmeden bir baltaya sap olmaya çalış. Bir baltaya sap olmak demek; millete hizmet edecek bir yer, bir su başına geçmek demektir. Makamlar, mevkiler ancak Türk milletine yararlı olabilmek içindir.

  --- spoiler ---

 • kahkahaizleri

  gecenin güzelliğine ihanet etmeyin bence

  2
 • somut olric

  #2905524

  ekleme: #2332408

 • somut olric

  ilgisiz giri girenleri ispiyonladım. arkadan iş çevirdi olmasın sonra. *

  --- spoiler ---

  Büyük adam hususi hayatında da yüksek ve temiz olan adamdır. Birtakım meziyetleri bulunan bir rezil hiçbir zaman büyük değildir.

  --- spoiler ---

 • siyah

  ızdırabı kanına kat da göz kırpmadan iç!
  varsın gülsün ardından, ne çıkar, bir iki piç...

  1
 • kizilyildiz00

  Hav hav hav hav auuuuuuuuuuuu hıııııııır auuuuuuv hav hav hav

 • somut olric

  --- spoiler ---

  Beşeriyet denilen fertlerde
  Var mıdır olmayan ahmak ve alık?
  Bu cihan sanki salaş bir sahne
  Ve piyes maskaralık, maskaralık…

  --- spoiler ---

  şu gün Atsız yaşasaydı yazacaklarını düşünemiyorum.

 • spoliarium

  (bkz: demokratik konfederalizm)

  2
 • japon milliyetcisi

  "Savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye, zaman ki sana hasta olmuş, incelikli haytasın, nüksederken raksına mahallenin maşallahı, eyvallahı, güzelleş be oğlum şimdilik ölümüne kadar hayattasın. Şimdilik, ölümüne kadar hayattasın..."