george a. romero

 • dead heat 1988

  george andrew romero (d. 1940), amerikalı yönetmen, yazar, editor ve aktör. daha çok of the dead zombi filmleri ile bilinir, filmlerinde modern toplumlar üstünde zombi felaketlerini anlatır.

  1968 yılında çektiği night of the living dead türünün kült filmlerinden biri olarak klasikleşmiştir. dawn of the dead (1978) , day of the dead (1985) ve land of the dead (2005) yönetmenin en önemli filmleridir.

  kynk:
  http://depkac.com/perde-arkasi/22745-george-andrew-romero/

 • durdenk

  bir insanın işi nasıl zombie filmi çekmek olabilir diye beni sormaya iten isim. (bkz: hayalimdeki meslek)

 • vatan millet sakar ya

  şüphesiz zombi tarihin en abartılmış kaşkaval yönetmenidir.
  danny boyle'un verdiği atmosferi veremez.

  2
 • rot

  dönem yönetmenleri arasında en fazla öne çıkanı, mezarlıklarla, zombi işleri ile en fazla uğraşan insandır kendisi. day of the living dead, night of the living dead, creepshow gibi muhteşem seriler vermişltir bizlere kendisi, korku filmi kategorisinde bahsi geçen filmlerden ötesi yoktur benim gözümde, belki ultra düşük bütçeli ed wood filmleri kapışabilir yaptığı filmler ile.

  korku filmi sineması için önemli bir karater, sonrasında gelen bir sürü seri korku filmine ön ayak olmuştur kendisi. danny boyle gibi lakasız bir yönetmen ile karşılaştırılması da pek manidar olmuş.

  (bkz: frightmare)

 • kisisel illeti

  bir efsane daha öldü. Bundan 30 - 40 yıl önce korku türünün efsanelerini çıkartan adam son dönemler biraz vasat olsa da her zaman bu türün efsanesi olarak kalacak.
  yeri zombilerin yanı olur umarım.

  1