hasan dağı

 • alduin

  3268 m yüksekliğinde olan bu dağ aksaray ile niğde il sınırları içinde kalır.tırmanış açısından çok riskli bir dağ olmamasına rağmen yorucu bir dağdır.tırmanış yapan bazı dağcılarda yorgunluk seviyesi arttıkça halüsinasyon görme olasılığı artar.

  dağcılık sporuyla meraklı olanların gidip görmesinde yarar vardır.

  2
 • isteristemezistersin

  3268 metre yüksekliğe sahip sonbaharda çok hızlı hareket etmeden sık molalarla 8 saat gibi bir sürede tırmanılabilinen dağ. ilk defa dağa tırmanacaklar ile birlikte denerseniz süre biraz uzayabilir. yazın tırmanılacak ise geceden tırmanmaya başlamak daha mantıklı oluyor ve yıldızların size eşlik etmesi de cabası. havalar ısınır ısınmaz ilk işim ona koşmak olacak.

  4
 • multimum

  uzaklardan size cok guzel silueti görünür.


  (gorsel: 1.png)

  4
 • papalarin papasi

  niğde aksaray yolu üzerinde ziyaretçilerini dev bir endam ile karşılayan volkanik dağ.. heybetli görüntüsü, bölgedeki tek yükselti olması ve çevresinin verimli ovalarla kaplı olmasından kaynaklıdır..

  hasan dağı, ilk çağ avcı toplayıcı kabileler için banka işlevi görmüş, volkanik cam olarak bilinen obsidyen taşları eteklerinden toplanarak verimli hilal olarak bilinen suriye, ırak ve güneydoğu bölgelerinde değiş tokuş malzemesi olarak kullanılmıştır.. bu bölgelerde bulunan sivriltilmiş ok ve mızrak uçlarının hasan dağından getirildiği anlaşılmıştır..

  eteklerinde antik roma garnizonu noraya ev sahipliği yapmaktadır.. nora için roma şehir kalıntısı denilse de, bu yanlıştır.. zira roma ffethettiği mezralara bile yol yapmış olmasına rağmen; ilginç bir şekilde nora yerleşiminde antik roma yolu yoktur.. bu da nora'nın korunaklı bir askeri garnizon olduğunu ispatlamaktadır.. ülkemizin bütün tarihi kalıntılarında görülebildiği üzere, nora yerleşim iskanı da definecilerin insafına terk edilmiştir..

  5
 • donmeyen at

  dağ olmasının yanı sıra türküsü de vardır. hasan dağı türküsü. ruhi su ciğerleri pare pare ediyor.

  link

  insan olmaktı suçumuz
  hasan dağı, insan olmak