hdp

 • hayta

  halkların demokratik partisi'nin kısaltması.

  1
 • vforahdettin

  kıçı kırık parti.
  sen 30 yıl savaş, geliş, güçlen sonra kalk türk soluyla lgbt'yle birleş.
  kürtlerin 7.5 milyon oyu muhafazakar ak parti'ye gidiyor bunlar hala solun derdinde.

  2
 • attimhafizayabeyinbedava

  halkların diye çoğul bir ifade kullanıp sadece tek bir halkı kasteden parti.diğer halkları siklemeyen ve diğer uzuvları gibi faşist parti.seçim araçlarında çaldığı bir çok şarkı güzel hak yemeyelim şimdi.ama gel gelelim ki bozacının şahidi şıracıdır efendim.

  2
 • nickiminkenari

  halkların diye çoğul bir ifade kullanıp bunu hakkını veren partidir.
  halk kavramını bilmeyen insanlar tarafından kirletilmeye çalışılmış ve faşizanlıkla suçlanma gafletinde bulunulmuştur. halk bir etnik topluluktan oluşmak zorunda değildir. kürtler, ermeniler halk olduğu gibi, aleviler, süryaniler, kadınlar, lgbti ler de halktır. hdp'nin isminde geçen halklar tüm halkları karşılamakla birlikte, ötekileştirilen halklara pozitif ayrımcılık yapmaktadır. türkiye'nin tüm ötekileştirilen halklarıyla ilgili çalışmalar yapmaktadırlar. www.hdp.org.tr/haberler/o...leri/22
  />hdp homojen bir yapı değildir ancak ezilenlere/ötekileştirilenlere karşı homojen bir vicdanla davranır.

  1
 • ucan sincap

  yeterince kurumsallaşıp güçlü hale gelebilmesi için en az beş seneyi devirmesi gereken parti.

  özgürlükten, barıştan yana olayım, ön yargısız davranayım derken ön görüsüz hareket edip gerçeği görmezden gelmeye gerek yok. bunu yarınki seçimler için söylüyorum özellikle.

 • ibrahimatas

  geçmişte dtp ve hadep'in batıda aldığı oy oranına yetişemeyen bdp nin batı blogu. amacına ulaşmamıştır, temelsiz ve alelacele oluşturulmasına bağlıyorum. inşllah geçen süre zarfında daha fazla güç kazanıp ileriye dönük bir parti olduğunu ve ihtiyacımız olan bir parti olduğunu gösterirler. temennimiz bu.

 • socialista

  istanbul ankara ve izmir için analiz yaparsak ve 2009 yerel seçimleri göz önünde bulundurursak dtp'ye göre oylarını artırdığını söyleyebiliriz. ayrıca tatava yapmasına rağmen basıp geçen bazı sosyalist kesimleri de saymamamıza rağmen.

  ankara
  yıl parti adı yüzde oy sayısı
  2009 dtp % 0.3 8.299
  2014 hdp % 0.73 22.961

  istanbul
  yıl parti adı yüzde oy sayısı
  2009 dtp % 4,6 323.778
  2014 hdp % 4.69 396.699

  izmir
  yıl parti adı yüzde oy sayısı
  2009 dtp % 0,6 12.792
  2014 hdp % 3.23 85618

  2011 genel seçimleriyle karşılaştırmak için daha erken bence. önümüzdeki genel seçimlerde oy oranını artıracağını düşünüyorum.

  1
 • seyfeddinzervan

  HDP iktidarında bu ülke şampiyonlar ligi kupası bile görür. Hatta UEFA liginde iki Türkiye takımı finalde mücadele edebilir. Denemek bedava! Gibi bir teselliden sonra;
  'Herşeyi de HDPye bağlamayın lan amk'? Yoo, Herşeyi HDPye bağlayacaz. Bu ülke her kurumu ile bok içerisinde. Kürtlerin ahını almayacaktınız.

  3
 • kirli biyik

  merhaba, ben kürtlerin ahı

 • cbk

  hellö demograğsi partisi kısaltması olabilir. Mordordan kaçak orklar tarafından orta dünyanın huzuruna sokulmuş bir çomaktır.

 • oksijen

  Bu seçimde Oyumu vereceğim Efso parti. 40 yıllık ülkücü genci sonunda kürdocu yaptın br felek...

  1
 • pobeda

  insan hep çikolata yiyince arada bir tuzlu şeyler de yemek isteyecektir.
  Nasıl ki 1923-1950 arası chp iktidarı, halkın başka bir parti yönetiminde kendisinden çok daha başarılı olacağı izlenimini vermişse, hdp de kürtçülük kimliğinden solculuk kimliğine geçerken insanlara böyle bir izlenim vermekte. Tabii bu hdp'nin yeni siyaseti. Dtp kürt oylarını kaptıktan sonra, şimdi de ismini hdp olarak değiştirerek ülke genelindeki solcuların oylarını talip olmakta.
  Solcular göremiyor. Bu adamların apo'yla, pkk'yla olan dostluğunu göremiyor.
  Chp ise alternatiften çok uzak.
  Şuna eminim ki, hdp bu ivmeyle pkk ile alakasız bir siyaset izleseydi, chp'nin de oylarını alarak akp'ye çok sağlam kafa tutardı.

 • de

  milletvekili aday listesinde %48'lik rekor bir kadın aday sayısına sahip partidir. unutmayalım ki: "kadının kurtuluşu, toplumun kurtuluşudur."

  3
 • pobeda

  Kürt milliyetçisi parti. Maalesef ülkemizdeki solcuların bir kısmını kandırmış durumda.
  Dünün teröristleri, bugünün barış elçisi oldu.

 • bortubocek

  ülkede bulunan nerdeyse bütün kimliklere bünyesinde yer veren parti.

  barajları aşıp gelmesini bekliyoruz.

  5
 • sirabende

  ülkede bulunan nerdeyse bütün kimliklere yavşayan parti. *
  azalarak bitmesini bekliyoruz.

 • doxanikee

  k*rt partisi olmasına rağmen barajı geçip akp'den mv çalması için oy vereceğim parti. kimi hesaplarda barajı geçmesi halinde tek başına iktidarı bile engelleyeceği konuşuluyor.

 • de

  fikirleri ve sunduğu yeni yaşam projesi bu ülkeye kat kat fazla gelen partidir. buradakiler özgürlükten anlamazlar. zira zorundalıklarını iman haline getirmişlerdir. 8 haziran sabahından itibaren özgürlüğün ne kadar güzel bir şey olduğunu göstermeye başlayacak hdp bize.

  2
 • ryuuk

  ülkenin her kesimini içinde barındıran bir partidir.içindeki milliyetçileri ayıkladığı andan itibaren çok daha fazla yol katedeceğini düşündüğüm partidir.yaşasın halkların aşkı

 • highmermanluvcannabis

  eşcinsel haklarını desteklemesine karşın bir eşcinsel olarak asla oy vermeyeceğim parti... çünkü samimi bulmuyorum, doğudaki tutumları ile batıdaki tutumları çok farklı. politikanın doğası gereği pragmatik hamlelerle liberal oyları vurmaya çalışıyorlar batıda benim gözümde. kendileri batıda ifade ettikleri eşcinsel hakları hakkında doğuda konuşmazlar asla, böyle bir ikiyüzlülük.

 • rednorvo

  4.defa ygs sınavına giren öğrenci

 • kacakkat

  HDP, gri olan ülkede renkli bir esintidir.

 • yuzsuzdoktor

  tokadı en çok Türk solu olarak adlandırılan kesimden yiyen sol parti.

 • nehculbelaga

  seçim şarkısı olan biji biji hdp ile batman'ın tozlu ve kumlu rüzgarlarını istanbul'da estiren parti. fakat şarkıdan da anlaşılacağı üzere etnik siyaset yine ön planda.

 • pic riza

  gerek sol hareketi reformizme kanalize etmesi gerekse kürt hareketini alternatifsiz bırakması nedeniyle günahım kadar sevmediğim ama hakkında akp ile koalisyon kuracağı iddialarını aptalca bulduğum parti. bu iddiaları ortaya atanlar da 2002'de tayyip erdoğan'ın milletvekili seçilip ağzımıza sıçma sürecinin önünü açan altıoku götüne giresiceliler ve 2007'de 367 vekili tamamlayıp devletin başını bu partililere vermek için yardıma yetişen bağırsak kurtları. utanmadan löm löm konuşuyor ağzını siktiğimin faşistleri

  2