hâkimlik

 • turkcesozluk

  yargıçlık.

 • kisisel illeti

  yargıçlık. ehehe.
  ya bence bu mesleğin icracıları toplumda yeteri kadar değer bulmuyor. bir mahkeme salonundasın, mübaşir adını okuyor ve ardından duruşmaya çıkıyorsun. bunun başka bir karşılığı var: Rockstarlık.

  rockstarlar deri paltunları, güneş gözlükleri ve bukleli, ışıldayan uzun saçlarıyla adeta yaşam bulmanın gerçek keyfini sürerken hakimlere en fazla modası geçmiş bir cübbe yakıştırılıyor. her gün, bir mahkeme binasında, duruşma salonundan onlarca sıkıntılı insanı çekiyorsun. o uzatmak istediğin saçlar ve pişik garantili deri paltunları giymek ancak hayal oluyor. ne bileyim, bir rockstar gün içerisinde onlarca şen insana (insan) imza verirken yargıçlarımız yine gidip o her gün gördüğü, göre göre insanlıktan çıkmış, anlamını yitirmiş mübaşire imza veriyor.

  ben isterim ki yargıçlarımız da rockstarlar gibi adları okunurken, heyecanla kapı arkasında beklesin; kürsüye büyük bir coşkuyla çıksın, evet müşteki ve yakınları hazır mıyız! diye ortamı coştursun, çok sevilsin, öyle bir sevilsin ki sevilmekten iki dünya arasında gidip gelsin.

  unutmayalım ki hukuk bir müzikse yargıçlar da birer jimmy page, lemmy kilmister, dave mustaine, alice cooper ve daha bir çoğudur. yargıçları sevelim, öpelim, okşayalım ve en önemlisi salona girdiklerinde ayağa kalkmayı unutmayalım.