İç Mimari Projeleri

hotel-design

Mekanı işlevsel kısal unsurları tasarlama ve herhangi bir konsepte bağlı kalma zorunluluğu olmadan iç mekan kurguları yaratmakla ilgili bir meslek olan iç mimarlık, günümüzde adından ne kadar çok bahsedilirse hakkında o kadar az şey bilinen mesleklerin başında geliyor. Çoğu kişinin televizyon programlarında izlediği birkaç kişiden gördüğü üzere tamamen dekorasyon işleriyle uğraştığını düşündüğü iç mimar, kimileri içinse ev ve ofis tasarım iç mekânsal özelliklerini değiştirmek için başvurulabilecek en pahalı adres. Birkaç mobilyayı ve duvar renklerini değiştirmek, duvara birkaç tablo asmak ve yeni bir aksesuar almak için astronomik meblağlar talep ettiği zannedilen iç mimarlar aslında bu düşünenin tamamen aksine, bambaşka bir alanda çalışır.
Klasik mimarinin modern çağın değişen insan gereksinimlerini karşılayacak kadar geniş içerikli olmamasından ötürü mimariden kopan ve yeni bir alan olarak ortaya çıkan iç mimari; yapısal, işlevsel ve estetik ölçütleri kullanıcı algısı ve ihtiyaçlarına endeksleyecek şekilde iç mekan kurgulama uğraşıdır. Bireye özgü mekânsal ve yapısal çözümler sunulan iç mimar projeleri ayrıca her zaman için çevresel, tarihsel ve kültürel özellikleri de dikkate alarak tasarım yapar. Odağında dekorasyon veya yapı elemanları değil, insan olan bu mesleğin en belirgin özelliğiyse insanın yapısal ve mekânsal ihtiyaçlarının maksimum konfor, işlevsellik ve görsellik sunacak şekilde karşılanmasını sağlamaktır. Buysa söylerken kolay ancak iş uygulamaya geldiğinde hiç de düşünüldüğü kadar kolay bir iş değildir…
Mekanın işitsel yani akustik özellikleriyle bile ilgilenen, yalıtımdan zemin döşemelerine kadar tüm teknik detaylarla ilgilenen iç mimarların sayısı fazla olmasa da, bu şekilde mekanı tüm görsel ve yapısal özellikleriyle değerlendirerek tasarım yapanlar her zaman için müşterilerinin memnuniyetini en üst düzeyde karşılar. Yapısal ve mekânsal sorunlara, estetik ve konforlu çözümler getirmek için uğraşılan iç mimar projeleri ayrıca işin ekonomik yanıyla da ilk günden itibaren yakından ilgilidir. Her zaman için tasarımların en ekonomik uygulama çözümü olduğundan emin olmak isteyen iç mimar, uygulamaya geçildiğinde de planlanan bütçenin aşılmadığından emin olmak adına uygulamanın her adımını denetler.

Yayım tarihi
Genel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir