İç Mimaride Detaycılık

hotel-design

Günlük yaşamda hayatımızın neredeyse tamamının geçtiği mekanların nasıl tasarlandığı, yaşamı nasıl algıladığımızı ve geçirdiğimiz vakitten ne kadar keyif aldığımızı, ne kadar üretken olabildiğimizi belirler. Yaşam alanlarından çalışma ortamlarına kadar ömrümüzün geçtiği mekanların tasarımıyla ilgilenen iç mimariyse ülkemizde herkesin adını duyduğu ancak tanımını pek azının bildiği çalışma alanlarının başında geliyor. Genellikle İstanbul iç mimarlık firmaları dendiğinde birkaç televizyon programındaki, işi gücü mobilyalar ve renkleri değiştirmek olan popüler figürleri hatırlıyoruz. Ne var ki, iç mimari sadece işin dekorasyon boyutuyla ilgilenen yani yüzeysel olarak iç mekanın estetik özelliklerini değiştirmeyi hedefleyen bir uzman alanı değil ve zaten hiçbir zaman da olmadı…
Günümüz iç mimarları; yıllar önce inşa edilmiş mekanı, inşa amacından farklı bir amaçla kullanılabilecek hale getirecek kapsamlı teknik uygulamaları gerçekleştirebilecek kadar mühendislikle ilgili konulara hakimdir. İnsanların mekanla olan iletişimini, nesneler üzerinden çözümlemesi gereken iç mimar; mekânsal ve yapısal özellikleri insana endeksli hale getirebilecek yaratıcılığa sahip olmalıdır. Buysa söylendiği kadar basit olmayan bir iştir. Binlercesi sektöre iş arayan ve bir kısmı da arzu ettiği başarıyı bir türlü yakalayamayan iç mimarların pek azının bu yaratıcılık özelliğine sahip olduğu bir gerçektir. Çevresel ve kültürel unsurları dikkate alarak mekana belli bir stil kazandıran ancak bunu da mekanı kullanan insanların görsel beğeni kriterlerine ve konfor beklentilerine endeksleyerek yapan iç mimarların sayısı pek fazla değildir.
İç mekan tasarımlarında pek çok faktör rol oynarken çoğunlukla ev ve işyerinin şık bir dekorasyon stili kazanması için mimarlık firmalarına başvuranların büyük kısmı bu kadar fazla değişken olduğundan bile habersiz. Mekanı akustik özelliklerinden bakıya, ısı yalıtımından yapay ışıklandırma tercihlerine, mobilya tasarımlarından depolama alanlarına, zemin döşemelerinden duvar panellerine, aksesuar seçimlerinden renk harmonisine, doğal ışık kullanımından desen-doku uyumuna dek tüm detayları düşünerek “bir bütün olarak” değerlendiren iç mimarlar aslında zannedilenden çok daha fazlasıyla ilgilidir. Projelerin ne kadar fazla detaya ev sahipliği yaptığı ve daha ziyade iç mimardan ne istendiği, uygulama maliyetini belirleyen en önemli unsurlardır.

Yayım tarihi
Genel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir