immanuel kant

 • sherlock holmes

  vasiyeti üzerine mezar taşında "üzerimde yıdızlı gök ve içimde ahlak yasası" yazan alman filozof.iskoç asıllı mütevazı bir saracın ve dindarliğı çocukluk yıllarına damgasını vurmuş olan bir annenin oğlu olan kant, kunduracı amcasının mali desteğiyle okudu. kolejdeyken, bilimlere, matematiğe ve felsefeye karşı büyük bir merak ve yeteneği vardı.modern felsefenin gelişim seyrine uygun olarak bilgi kuramını ön plana çıkartmıştır.aklın öncülerindendir,bu itibarla doğudaki karşılığı ibn-i haldundur

  2
 • birarkadasabakacaktim

  uzak durduğum, yakınlaşmaya çalışsam bile yakınlaşamadığım için uzak durmaktan başka yol bulamadığım filozof.

  1
 • ruyapeccatrix

  adı duyulduğunda ilk akla gelen "fenomenler"dir. içinde bulunduğumuz dünya fenomenler dünyasıdır kant'a göre. epistemolojik açıdan, bilginin alanına giren her şey de fenomenler dünyasında bulunur. fakat daha üst bir şey (ya da bir şeyler) vardır elbet. bu da kant'ın noumenon dediği alanda bulunanlardır. noumenon'un ta kendisidir hatta.
  insanı ikiye ayırır kant. insan, bir yandan görünüşler (fenomenler) dünyasının üyesidir.herhangi bir canlıdır. sebep,sonuç ilişkileri içerisinde yaşar gider. bir yandan da noumenon'un sesini duyan, ahlaki bir varlık, özgür olabilme hakkına sahip (sebep ve sonuçlardan sıyrılmış) olandır insan.
  görünüşlerin arkasında yer alan, insanın bilemediği tahayyül edemediği şeyler bulunur kant'a göre. ve bilinen her şey, bilindikleri anda fenomenler dünyasına dahil olurlar. noumenon, bilenemediği için noumenondur sanki.
  aslında kant'ın bu noumenon tasarımı, wittgenstein ile birlikte daha açık (anlayabildikten sonra tabi) bir hale gelir. ilgilenenler için, wittgenstein'ın tractatus isimli eseri tavsiye edilir.

  2
 • gereksiz yazar

  değerli bir filozof olan kant,yazdığı eserleri ''pratik mantığın eleştirisi'' ve ''yargının eleştirisi'' ile materyalizmle idealizm arasında uyum sağlamaya çalıştı.oysa o zamana kadar bunlardan birine inananlar,yalnız kendi sistemlerinin doğru olduğunu iddia ediyorlardı.olaysız dışarıdan bakınca fazla sıradan ve tek düze geçen hayatında hiç evlenmemiş olan kant, doğduğu ve öldüğü yer olan königsberg'den pek uzaklara da gitmemişti.burada 1770 ile 1797 yılları arasında mantık ve metafizik profesörlüğü yapmış olan kant'ın, batı felsefesine akıl almaz etkisi oldu.

 • daydreamer

  (bkz: what is enlightenment)

 • caute

  alman felsefesinin babasıdır.18. yy devidir.hayatı boyunca dakik yaşamış,bunu obsesyona götürmüş ve hayatında bir kere şehir dısına arkadaşına gidip bir daha çıkmamaya yeminli felsefecidir.aydınlanma üzerine bolca laf sarfetmiştir.nietzsche'nin "koenigsberg'li çinli" sidir.

  "görüsüz kavramlar bos , kavramsiz görüler de kördur "diyerek duyum algı ve aklı biraraya getirmiş,12 kategoriyle harmanlamış ademdir.etiktir,numen fenomendir; üzerine uzun uzadıya söylenmiştir.transsendental epistemolojik idealizmi spinozaya dayandırılabilir." bütün bilginin en son amacı, en yüce pratik akıl içinde kendini tanımaktır. "diyerek epistemolojik özgürlükten de bağlar durumu.evrensel ahlak yasasınından da konuşur durur;"evrensel ahlak kendini diğerlerinden ayrıcalıklı değil aynı görmeyi gerektirir. bireyler gibi devletler de ilişkilerini 'tek taraflı ilkelere' göre düzenleyemezler. ahlakilik nasıl bireyin kendi çıkarlarına referansla temellendirilemiyorsa, -devletler bazında da- 'ulusal çıkar'a gönderme yaparak haklılaştırılamaz."saf aklın eleştirisi,prolegomena,ethica,ahlak metafiziğinin temellendirilmesi başlıca okunması gereken eserleridir.yanında deleuze ün kant yorumları da okunabilir.

  başlı başına yıllarca üzerine çalışılabilecek bir filozoftur,iyi anlamak gerekir,felsefe tarihinin dönüm noktalarındandır,geçmişi harmanlayıp,gelecek filozofları karıştırmıştır.ioanna kuçuradi komünü olan hacettepe felsefe de alman idealizmi ve kant felsefesi üzerine,etiği üzerine çalışıp dururlar çok çalışmak isteyen varsa buyurabilirler hacettepeye.

  ukte idi lakin eklemeyi unutuuğumdan eklenemedi kusura kalmayın

  2
 • assenzio

  adı anıldığında akla newton fiziği ve ahlak yasası gelen alman filozof.

  (bkz: kant ahlakı)

 • caute

  hacettepe felsefe bölümünün taptığı ademoğlu.sevileceği varsa da sevilmez artıkın.

  1
 • altta kalanin cani ciksin

  üzerimde yıldızlı gök içerimde ahlak yasası der ve beni bitirir.

 • yalniz

  ''ne var ki her yandan â«düşünmeyin! aklınızı kullanmayın! â» diye bağırıldığını işitiyorum. subay, â«düşünme, eğitimini yap! â», maliyeci â«düşünme, vergini öde! â», din adamı â«düşünme, inan! â» diyorlar.'' diyerek dogmacılara iyi bir ayar vermiştir..

 • feminist geysa

  "her ne kadar ben inanmasam da bir tanrının var olduğunu kabul etmek gerekir." böyle de büyük konuşmuş bir felsefecidir. işin yoksa otur düşün şimdi uzun uzun.

  1
 • yalniz

  nietzsche onun hakkında:'gelmiş geçmiş en büyük kavram kötürümü' demiştir.

  1
 • sorduk mu

  "aklını kullanma cesaretini göster." sözünün sahibi..

  * eserini okuduktan sonra akıl mı bıraktın insanda hıı??

 • konstantinos

  ortacıdır. her konuda tez-antitez=sentez uygulamasını yapmıştır. bu sayede en tatmin edici görüşleri ileri sürmüştür.

 • sondaj

  (bkz: kantçı eleştiricilik)

 • sorduk mu

  "söylediklerimizden çok, söylemediklerimize pişman oluruz. dile getirilmemiş düşünce; gidilmemiş yoldur." *

 • yer mi lan anadolu cocugu

  nietzche, deccal'de kant için demediğini bırakmamıştır. kant'ın filozof olmadığından tutun, zehirli örümcek benzetmesi bile yapmıştır. enteresandır, nietzche'nin çok etkilendiği schopenhauer kant'ın en değerli öğrencisidir. kaldı ki schopenhauer, "kant'ı bilmeyen beni okumasın" diyecek kadar kant'a sadık biridir.

  "...kant budala oldu. üstelik de bu, goethe'nin çağdaşıydı! bu zehirli örümcek alman filozofu sayılıyordu. (hala da sayılıyor) almanlar hakkında düşündüklerimi söylememeye özen gösteriyorum. fransız devrim'nde devletin dönüşümünü inorganikten organiğe geçiş olarak gören kant değil miydi? insanın iyiyi arama eğilimini kanıtlamak üzere, insan tarafından, ahlaki bir eğiliminden başka bir yolla açılanamayan bir olay olup olmadığını kendine somadı mı? kant'ın cevabı: işte devrim budur. her şeyde, ama her şeyde hatalı içgüdü, doğa karşıtlığı, felsefe olarak da alman dekadansı. işte kant budur!

  ...bütün bu büyük hayalperestler ve dahiler, küçük kadınlar gibi davranırlar. 'güzel duyguları' kanıt, 'kabaran göğüsleri' kutsallığın böğürtüleri, inanmayı da doğruluğun ölçütü olarak görürler. sonunda kant, alman masumiyeti içinde, bu çürüme biçinine, bu düşünsel vicdan eksikliğine 'pratik akıl' diyerek ona bilimsel bir hava vermeye çalıştı."

  2
 • koyuipsalasportaraftari

  - ne var ki her yandan «düşünmeyin! aklınızı kullanmayın! » diye bağırıldığını işitiyorum. subay, "düşünme, eğitimini yap! " , maliyeci, "düşünme, vergini öde!" , din adamı, "düşünme, inan!" diyorlar.-

  (kaynak: immanuel kant sözleri)

 • red john

  289 yıl önce * bugün doğmuş, alman filozof. bi kere de doğum günlerini hatırlayın amk.

 • petyr baelish

  hakkında hayat hikayesinden çok felsefesini bilmenizin yararı olacağı insan. boş boş çene çalmayalım.

  felsefenin ''ne sebeple'' sorusundan ''hangi hakla'' sorusuna geçemediği sürece kendi içerisinde bir ouroboros yaratıp, retorikten kurtulmayı başaramayacağını söylediğinde, kabul edilmiş bütün felsefi defakto yargıları paramparça etmiş alman filozof.

  şöyle örnekleyelim; bir adam, bir eylemden dolayı hakim tarafından mahkemede müebbet hapse mahkum ediliyor. o adam, ''ne sebeple?'' sorusunu sorduğunda hakim doğal olarak anayasa kitapçığını gösterir, ''şu şu maddeye göre...'' diye açıklar ama ''hangi hakla?'' diye sorduğunuz zaman bu yasalar üstü bir şeydir, herhangi bir yazıtla ve statik bir özne ile açıklanamaz.

  1
 • eskik

  philosophia isimli yüksek binanın çatı katıdır üstünde yıldızlı gök vardır içinde de ahlak yasası. tabi sonrasında gelen hegel binaya kaçak kat çıkmıştır.

 • krems

  "hayatın çeşitli güçlüklerine karşı üç şey hediye edilmiştir: ümit, uyku ve gülmek."

  1
 • abraham linkkoy

  rasyonalizm (akılcılık) amprizm (deneycilik) bunları harmanlamış ve kritisizm kurmuştur. (bkz: eklektizm)

  akademik filozofluğu bir tık öndedir. nedir akademik filozofluk diyeceksiniz felsefe tarihine hakim olma durumu diyeceğim ve dünya tarihinde profesörlük ünvanı alan ilk filozoftur.

  kendisi doğru bilginin varlığını deneye ve akla dayandırır.

  bu konu için: akılsız deney ve deneysiz akıl boştur der.

  doğru bilgi için düalist (ikici) bir yöntem kullanır (düalizmi kullanan diğer bir isim için rene descartes' a bakın)

  a priori (deneylenmemiş bilgi, hammadde) + a posteriori (deneylenmiş bilgi) = doğru bilgi

  haa bu arada kendinde şeyler savı vardır. son olarak dünya bir gaz bulutuydu olayını savunanlardan ve evrensel ahlak yasasının var olacağını iddia edenlerdendir.

  1
 • mary jane

  Memesini açtığını hiç görmedim.

  bu konu için: kılsız meme ve memesiz kıl boştur der.

 • koyuipsalasportaraftari

  Niyçe ibnesini kudurtan adam. Gelmiş geçmiş en underrated üç filozoftan biri olabilir. Diğer ikisi için:
  (bkz: koyuipsalasportaraftari)
  (bkz: bülent uygun)