interaktif sözlükler

 • chicqo

  interaktif sözlükleri anlayabilmek ve inceleyebilmek için öncelikle interaktif sözlük nedir onu bilmek gerekir.

  interaktif sözlük(katılımcı sözlük), kullanıcıları tarafından anlık olarak dünyada ve ülkemizde olup biten olayları bildiren, çeşitli deyimler, kavramlar hakkında subjektif yorumların yapıldığı, bilgi ve fikir alışverişi yapılan, sosyal hayatta her zaman bulunamayan ifade özgürlüğü hakkının sonuna kadar kullanıldığı, eleştiri ve kritik üzerine kurulmuş, sosyal paylaşım platformudur.

  interaktif sözlük kavramı ilk olarak türkiye'de çıkmış ve çok da popüler olmuştur. bu derece popüler olmasının ve tutulmasının en büyük nedeni, ifade özgürlüğüdür.
  buradaki ifade özgürlüğü hakaret, saldırı, tacize vardırmayacak, dolayısıyla her özgürlük gibi sınırları olan bir özgürlüktür, kullanıcılar özgürlüklerinin, başkalarının özgürlüğünin başladığı yerde bittiğinin bilincindedir.

  interaktif sözlük modasının eskimemesinin bir diğer nedeni ise, düşünce ve fikirlerin özgürce paylaşıldığı bu platformda okunmak, anlanmak ve saygı duyulmaktır.
  sosyal hayatımızda her fikre saygı duymak gerektiğini biliriz, lakin yine de belirtilen fikirler karşısında sert tepkilere, önyargılara maruz kaldığımız olur. bunun nedeni ise ifade özgürlüğü gibi bir kavramın sosyal hayatımızda hala yer edememiş olmasıdır.
  şüphesiz ki türkiye, sosyo-kültürel yapısından ötürü düşünce ve ifade özgürlüğünü kabullenememiş bir ülkedir. türk gençlerinin büyük bir kısmı bu baskıdan ötürü, siyasete karşı ilgisiz ve apolitiktir, bunun dışında güncel konulardan bihaber, ilgisiz, çözüm üretmekten yoksun, çaba harcamayan, tartışmayan, eleştirmeyen, kendi halinde önüne koyulanları gören ve kabullenen bir rolde bulunmaktadır.

  interaktif sözlüklerin sağladığı en büyük fayda da işte bu alanda kendini gösterir. bir sözlük yazarı, istemese dahi güncel konulara önünde sonunda ilgi duymaya başlar ve vakıf olur.
  zamanla eleştirme yeteneği ortaya çıkar, önce yazar eleştirmeye kendinden başlar, hatalarını düzeltir, eksikliklerini farkeder, bunları tamamlar, daha sonra başka bireyleri de bilinçlendirebilmek için eleştirmeye başlar.

  magazin gündemlerinde, katılımcı sözlüklerin sadece boş vakit geçirmek üzere açılmış, zaman öldürülen, ona buna veriştirilen bir yer olarak lanse edilmesi son derece yanlış ve komiktir.
  interaktif sözlükler bu ülkenin en tarafsız ve doğru basın birimini oluşturur. olayları görünenden ötesini göstermeyi amaçlayarak, gerçekleri yazarak ve aktararak duyurur, doğru şekilde ve çekinmeden asıl olanı yorumlar, sunar.
  sanıldığı gibi işsiz güçsüz yuvası değil, son derece bilinçli, bilgili, entelektüel kişilerin yer aldığı platformlardır.

  bunların dışında interaktif sözlüklerin bir diğer yararı ise, dilimizi kullanmayı öğretmesidir. etrafınıza baktığınızda türkçe'nin düzgün kullanıldığı alanların git gide daraldığını görebilirsiniz, dilin yozlaşmasına karşı en büyük savaşı interaktif sözlükler verir. türkçe'yi doğru konuşuyor olabilirsiniz, lakin doğru yazabildiğinizden o kadar emin misiniz ?

  interaktif sözlükler'de her türlü bilgiyi, düşünceyi, akımı, haberleri, deyimleri, anlamları, kavramları bulabilirsiniz, bilginin ve öğrenmenin sınırı yoktur, interaktif sözlükler de bu kuraldan yola çıkarak, büyümelerine ve gelişmelerine devam etmektedirler. sınırsız bilgi paylaşım platformlarıdır.

  interaktif sözlüklerin en güzel yanlarından biri de belli bir konu sınırlandırılması olmamasıdır. tek sınır, insanın kendisidir. düşünülebilen her türlü kavram sözlükteki yerini alır.

  dışarıda ayıp kabul edilen, genel olarak konuşulmaması gerektiği inancı benimsenmiş her türlü konu interaktif sözlüklerde rahatlıkla konuşulabilir ve anlatılabilir. doğru olan da bilgi ve bilimde ayıp olmamasıdır.
  ülkemizde sadece bekaret yüzünden dışlanan kabul görmeyen ve hatta sadece bu yüzden töre cinayetlerine kurban giden o kadar fazla kişinin olmasının tek nedeni bilgisizlik ve toplumdaki bu baskıdır. oysaki esneklik gibi bir kavramdan haberdar olunması, böyle bir ayıbın yaşanmasına izin vermez. kaldı ki kişi hak ve özgürlüklerine saygı duyulması böyle çağ dışı sorunların yaşanmaması gerekir.

  muhakkak gelenekler yaşatılmalıdır, saygı duyulmalıdır, lakin bu görgü ve gelenekler eskimişse eğer değiştirilmeli ve çağa ayak uydurulmalıdır.

  işte interaktif sözlüklerin bu esnek yapısı bilinmeli ve devlet tarafından da desteklenmelidir. ancak özgür bir ortamda fikirler gelişir, sunulur ve kabul görebilecek, ileriye götürülecek şekilde desteklenebilir. ilerleme ve değişim ancak özgür bir bireyin başarabileceği bir iştir.

  buradan yola çıkarak interaktif sözlüklerin bireyi hapsetmediği, aksine özgürleştirdiği söylenebilir.

  interaktif sözlükler, laf ebeliği yapılan bir merkez değildir. sorunları anlayan, içyüzünü görebilen bireyler kendi sosyal hayat ve çevrelerine de muhakkak olan biteni anlatacak, uygulayacak kapasitedelerdir.

  interaktif sözlükler, bilgilendirme görevini aynı zamanda eğlendirerek de yapar, bu yüzden sıkıcı değil hem eğlenceli hem de faydalıdır. bir kitap okumaktan çok daha fazlasıdır.
  bireylerin kişisel gelişimine fayda sağlar, bilgilendirme işlevini cep sözlüklerinden farklı olarak anlatarak ve yorumlayarak yapar, kaldı ki yaşanmış olaylardan dersler sunar, tecrübe kazandırır.

  interaktif sözlükler, bireyin ifade kabiliyetini geliştirir, bireye bir güven aşılar, özgüven sahibi bireyler sosyal hayatlarında daha girişimci, inançlı ve başarılı olur.

  katılımcı sözlüklerin en büyük ve belki de önemli faydası ise; okumayı, dinlemeyi, yazmayı, beklemeyi, düşünmeyi, yorumlamayı, harflerin içine ve ötesine bakabilmeyi ve anlamayı öğretmesidir.

  interaktif sözlükler hakkında, sınırsız sayıda fayda, madde yazılabilir, yazmanın sonu yok, bu yüzden interaktif sözlüklerin de sınırı yoktur, her geçen gün, dünyayı ele geçirebilmek için hazır ve nazır olacak, amaçları doğrultusunda yazarları sayesinde büyüyecek, gelişecek ve geliştirecektir.

 • progressive

  çağımız sanal dünyasının nimetlerindendir. gerçek dünyadaki sessizliğin çığlıklarıdır.

  (bkz: interaktif sözlüklerin önlenemez yükselişleri)

  1
 • hendek

  yeni trendi, tematik olanlarıdır. favorilerim arasında,

  http://www.sportifsozluk.com/

  ve

  http://www.siyasisozluk.com/

  vardır. bir de belirli bir kitleye hitap edenlerin, uzun vadede daha başarılı olabileceklerini düşünmekteyim.

  http://www.bilkentkampus.com/

  gibi.

 • hendek

  haklarında yapılmış en kapsamlı çalışma için,
  http://www.prohayat.com/2011/04/23/interaktif-sozluklere-dair-her-sey-siralamalari-ve-listeleri/

  1
 • seedofcorruption

  özgür uçkan'ın konuyla ilgili bir yazısı için tıklayınız.

 • spartokuz

  temel anlamda formatlı ve formatsız olmak üzere ikiye ayrılan ve yazarlarının katkılarıyla şekillenen sözlüklerdir. tematik olanları da mevcuttur. aslında toplumun yansımalarını çok rahat görebilirsiniz buralarda. kaldı ki sanal ortamda yorum yapıldığı için insanlar oldukça cesur ve açık sözlü olabilir bu tarz mecralarda..

  1
 • isteristemezistersin

  insanlar istediklerini,yaşadıklarını,hissettiklerini yazıp çizsinler diye vardır.özgür bir platformdur yani burda bile ne had ile karisiliyor yazılanlara anlamıyorum.kime ne yahu!!

 • sour

  guya herkesin hürce fikrini ifade edebildigi demokratik ortamlar. ah keske oyle olsa. twitter'da facebook'ta yapilan yorumlarla insanlarin hapislere atildigi bir sey soylerken iki defa dusundugumuz igrenc bir devirde yasiyoruz. buyuk sozlukler demokratik tanimini kaybedeli cok oluyor da bana kalirsa internetin en eglenceli mecralari olan butik sozluklere ne oluyor? buralarin her yerden daha anlayisli daha toleransli olmasi gerekirken incir cekirdegini doldurmayacak sebeplerle insanlarin yazma ozgurlugunu ellerinden almak niye? 6. nesil yazarlar uzuluyorlar diye mi? entry'nin sonuna gulucuk koyuyorlar da kutsal sozluk formatinin disina cikiyorlar diye mi? komik.

 • mary jane

  --- chicqo 2010 ---

  interaktif sözlük kavramı ilk olarak türkiye'de çıkmış ve çok da popüler olmuştur.

  --- chicqo 2010 ---

  Hala öyle bir tek bizde var bu meret. =/

  3
 • david gilmour

  buraya sıçmaya geldim.

  buraya derken bu başlığa sadece. amacım kötü sözlüğü kötülemek değil. o zaten kendi halinde kötü. neyse anladınız(değil mi)

  ya kardeşim bu sözlükler arasında kutup sözlük diye bir site var.

  facebook tayfası ile iletişime geçmeyiverin aman diyeyim.

  bir ''valla bizde ortam böyle yarram'' demediği kalıyor yönetimdeki adamın.

  tamam bence de haklı sebeplerle ban yedim, ban yemek hakkım fakat, olayı anlatış üslubu bu kadar kıt ve atarlı giderli olan birisini yönetime getirmek nedir bre gafil?!

  ban yedin madem kır kıçını kes sesini diyebilirsiniz. bu da bir seçenek. ama mesele ban yedim ağlıyorum meselesi değil.

  bu adamlar diyalog kurulabilecek bir ortam bırakmıyor. sözlüklerde de böyle, gerçek hayatta da. ya susarsın ya gidersin anlayışı öyle kabul edilmiş ki bireylerce, kimse ses çıkarmıyor.

  o ses çıkarmayanların tek tek amına koyayım.

  8
 • brutus

  kendimi bildim bileli yazdığım sözlüklerdir.

  son zamanlarda fark ettim ki, buralar ciddiye alınacak mecralar değil. neden? çünkü o kadar çok insan giriyor ki buraya, hepsinin fikirleri birbirinden bağımsız, farklı fikirler. senin garipsediğin görüşler kimisine göre normal geliyor. bu sözlüklerde yazmak çok kolay. elinde Bir telefon, masanda bir klavye yeterli. özgürüz yani, ona buna laf atabiliyoruz. tartışabiliyor, birbirimizin fikirlerine hakaretler yağdırabiliyoruz. yüz yüze konuşmadığımız için rahatız, birbirimizi düşünmeden kırabiliyoruz. o yüzden çok ciddiye almamak gerekli. burada yazıp çiziyoruz belli başlı kurallar var. ama bana göre (her sözlük için geçerli) bu kurallar oldukça esnetilebiliyor, suistimal edilebiliyor ve keyfi kullanılabiliyor. özellikle siyaset ve din mevzularında... insanlar aynı fikirde olmadığı için sürekli bir polemik durumu söz konusu. e haliyle sözlükler içerisindeki moderasyon yapılanması da keyfi karar alabiliyor, size sözlük içi ceza veriyor. sonra üzülüyorsunuz.

  ciddiye almayacaksınız. burayı ne kadar gözünüzde büyütürseniz o kadar çok kafayı takarsınız. hiç gerek yok. ben artık sadece bir şeyler karalıyorum bu mecralarda. mesaj alımını da kapattım, gereksiz tartışmalarda bulunmuyorum. tavsiye ederim.

  not: biraz uzun bir entry oldu, neptun'e selamlar :)

 • sondaj

  her türlü eşleşmeye açık, sürekli bir şeylerin peşinde koşmaktan hoşlanan insanlar için muazzam mekanlar...

  aslında onlar için şu da rahatlıkla söylenebilir;
  (bkz: serbest radikaller)

 • kabul

  hmmmmm.. ciddiye alınmayacak bir mecra için iki külçe paragraf. iiimis.

  1
 • interaktifsozlukler

  iki kişilik bir hobi olarak başlayan ve ekim 2017'den itibaren her ay güncellemeye devam ettiğimiz interaktifsozlukler.comhiçbir aksaklık yaşamadan yayın hayatına devam ediyor. her ayın ilk günü güncellediğimiz ve elde ettiğimiz verileri listelediğimiz (gbkz: interaktif sözlükler sıralaması) ile ilgili olarak gazeteduvar.com.tr ile bir soru-cevap etkinliği gerçekleştirdik.

  ilgili soru-cevap etkinliğini buradan okuyabilirsiniz

  2
 • vandal savage

  ya olum gerek yok. yine girdin muhabbetin arasina.

 • interaktifsozlukler

  sen okuma kardeşim. biz duyurumuzu yapalım.

  3
 • ajan

  interaktiftirler.

 • fuckyourfeelings

  her ay baya baya irdeleyerek okuyorum. karşılaştırıyorum falan iyi oluyor.

  1