ipek yolu

 • hbwtl2o

  çin'den başlayıp avrupa'ya kadar uzanan ticaret yoludur.
  ismini o dönemde çok değerli olan ipekten almıştır.

  1
 • amonyakli bakir bir sulfat

  çin'den başlayarak anadolu ve akdeniz aracılığıyla avrupa'ya kadar uzanan ve dünyaca ünlü ticaret yoludur. ayrıca doğu kültürünün batı tarafından tanınmasını da sağlamıştır.

 • syk

  çinlilerle türklerin devamlı sahip olmak için rekabet halinde oldukları orta asyayı avrupaya bağlayan ticaret yoludur.

 • mikkonen

  (bkz: silk road)

 • filth

  çin/şian'dan başlayıp avrupa'nın içlerine kadar devam eden ticaret güzergahı. en önemli şehirleri şian, bağdat, kaşgar, semerkand, diyarbakır ve istanbul'du.

 • sensizdogangunsinaq

  coğrafi keşiflerden sonra önemini kaybetmiş ve bunun osmanlı'nın ekonomisi üzerinde ki olumsuz etkileri duraklama ardından da gerileme dönemlerini tetikleyen faktörlerden birisi olmuştur...

  2
 • papalarin papasi

  milat öncesi 6 yüzyılda çin'den başlayıp, minör asya ve avrupa'dan roma'ya kadar uzanmış olan ticaret ağıdır..

  ipek yolu günümüz modern dünyası için pek anlam ifade etmese de, antik dünya için devasa ölçekte değişim getirmiş ve neredeyse bütün dünya halklarının kaderini etkilemiştir.. ipek yolu üzerinde inşa edilen şehirler, han ve kervansaraylar, tacirlerin korunması için çıkarılan yasalar bu ticaret ağının genişlemesine yardımcı olmuştur.. kervanları soyulan tacirlerin aynı yolu kullanmaması o bölge üzerinde ki tüm ekonomiyi çökertmiş, bu sebeple geçiş güzergahında ki her yönetici, kral ve vali için öncelik, kervan katarlarının güvenliğinin teminini esas almıştır..

  i.ö 200 yıllarında kervan katarları hint diyarına girmiş, burada ikinci bir altın madeni bularak yanlarında baharatta taşımaya başlamışlardır. baharat ihracatının ipeği geçmeye başladığı dönemler bu antik yol baharat yolu olarak da anılmıştır. milat sonrası için ipek yolu üzerinde en değerli iki mal ipek ve kara biberdir. o dönemde sadece kara biberin günlük hindistan dan ithali yaklaşık olarak 10 ton olmasına rağmen, kara biber yinede sadece zenginlerin tadabildiği bir biberiye çeşidi olarak kalmıştır.

  1