italya

 • samsara

  başkenti roma olan güney avrupa ülkesi.
  google görsellerde arattığımda ilk çıkan fotoğraf bu oldu;
  (bkz: yirim sizi)

 • p7k

  erkeklerin boyları genelde kısadır bu ülkede.

 • villi lapsi

  fatih sultan mehmet'in "o çizmeyi giyeceğim" dediği ve sefere çıktığı güzel akdeniz ülkesi, herkesin ölmeden önce bir kez gitmesi gereken yer.

  ayrıca makarnaları türkiye'de bulunan makarnalardan çok çok çok çok daha farklı ve lezzetli oluyor*. avrupa'da yemek kültürü en gelişmiş ülkelerden birisidir.

 • douu

  çoğunluğunu katolilklerin oluşturduğu,papanın en yakın olduğu ülkelerden birisi. ayrıca çizme şekliyle dünyada fiziki harita bakımından türkiye'den sonra beğendiğim en güzel kara parçası. faşizmin başpiskoposu mussolini de bu ülkedendir.

 • blablabla

  ferraninin doğduğu yer modena kentine sahip ülke.

 • colchicum

  mimarisiyle göz zevkini okşayan birgün gideceğim denilen şehir.

  2
 • zaragoza

  dünya'nın en zevkli derbisi olan lazio-roma mücadelesine ev sahipliği yapan ülke.

 • yazci_23

  ayrıca mafyalarıyla da ünlüdür.sicilya adası bu konuda baş çeker
  (bkz: the godfather)

 • celine

  sıcakkanlı ve bağırarak konuşan eğlenceli halka sahip olan ülke.

 • sizofrengibi

  birinci dünya savaşı'nda da ve ikinci dünya savaşı'nda da yer değiştiren az biraz dönek bir devlettir.kendi çıkarları ve anlaşamadığı devletler yüzünden taraf değiştirmiştir lakin.

 • black plant

  her şehrinin kendi başına bir ülke olması gereken ülke. mesela italya 1, italya 2. bu şekilde.
  her şehrin insanları ve konuştukları italyanca bu kadar mı değişik olur be. ulan öyle şehir var ki geçmiş zaman kullanmıyor. deli misiniz nesiniz?
  ayrıca türklerle alakası yoktur italyanların. türkler -türk'üm diye demiyorum- zekalarıyla bunları solda sıfır bırakırlar, o derece ciddiyim. biz başka yerden kaybediyoruz, ona da sonra değinirim.
  kendilerini sürekle almanya ile kıyaslarlar. ekonomide olsun, avrupa birliği konularında olsun. sen kim, almanya kim olum? önce o otobüs saatinde bi gelsin de ondan sonra konuş.

 • yolcu

  kuzeylilerin güneylileri, güneylilerin de kuzeylileri sevmediği bir ülke. güneyliler bilidğimiz tipik italyan insanına daha çok benzer. esmer, heyecanlı, neşeli, bir anda sinirlenen ve çokça konuşkan insanlardır. kuzeyliler ise hem iklimin etkisi hemde etkilendikleri kültürler ile akdeniz insanından çok germenler gibidir. kuzeyde burjuva bir sınıf varken güney daha avamdır.

  kuzeyliler ticaret ve sanayide gelişmişken güneyliler ellerinden geldikçe tarım ve turizm ile uğraşırlar.

  aralarında ki rekabet 19.yy lara italya krallığının kuruluşuna kadar gider. hele hele maradona'nın güney takımı napoli de yaptıkları ve napolilerin italya yerine arjantin'i desteklemeleri ile kuzeylileri çıldırtmışlar " roma ve aşağısı italya değildir" demişlerdir.

  güneyliler iyidir hoştur ancak siz turist olarak çok ta güneylere inmeyen. aşırı gelenekçi bir yapıya bürünürler güneye indikçe zaten güneyin sonunda da sicilya gibi bir yerin olması sizi şaşırtmaz.

 • putka

  erkeklerin yakışıklı olduğu aynı zamanda yüksek oranda da gay olduğu söylenir.*
  içinde venedik gibi enteresan bir şehre sahip olan ülke.
  gidip görülesi bence.

 • deepthroattoyouall

  bugün siyasi birliğini sağlayışının 150. yıldönümünü kutlamaktadır.

 • qwerty

  (bkz: monica bellucci)

 • samsara

  pahalı bir ülkedir.bir milan şortu 45 euro olur mu lan?

 • lord knows

  çin hükümetinin insafına kalmış ülke. avrupa tipi fakirliğin son örneğidir kendisi. galiba buradaki vatandaşlar da az çalışıyorlar. kendilerinin durumu şu anda bir yunanistan, bir iber yarımadası ülkesi kadar kötü değildir ancak ilerisi için de pek ümit vadedemektedir.

  çin dedik, ülke olarak çin'in kendi devlet tahvillerini almasını umuyorlarmış. ilginç. galiba herkesten ümidi kestiler. ya da devlet tahvili satın alabilecek durumda bir çin hükümeti var diye düşünüyorlar. gerçi bu konuda haksız da sayılmazlar, çünkü gerçekten de çin şu anda belki de dünya üzerinde diğer ülke tahvillerini en çok miktarda elinde bulunduran ülke konumunda.

  merak edenler ya da bilmeyenler için; tahvil, en kısa ve yalın anlamıyla, borç senedi demektir. en kötü iktisatçıların da bildiği üzere ülkeler bu borç senetlerini kendi iktisadi durum ve stratejilerine göre basarlar. bu basılan senetleri de başka ülkeler alırlar. buraya kadar her şey normaldir. ancak çin hükümetinin elindeki abd tahvilleri sayesinde amerikan dış politikasıyla bile oyun hamuru gibi oynadığını bilmeyen yoktur. ayrıca tahvil basmak faiz ve yatırım gibi bir ülke için çok çok önemli durumdaki etkenleri de doğrudan etkileyerek daha olumsuz durumlara da neden olabilir.
  kendi bilecekleri iş tabii. neticede bütün krizdeki ülkeler gibi italya da kendi yaptığı ya da yapmadığı şeylerin bedelini ödeyecek. en başta da kötü yönetim, az çalışma ve aşırı refah dağıtmak gibi konularda şapkayı önlerine alıp düşünürler herhalde.
  ha unutmadan, çin demişken.
  italya halihazırda meşhur olduğu şeylerin pek çoğunu vakti zamanında gezginleriyle çin'den ithal edip, tabiri caizse aşırmış ve yine aynı tacirler aracılığıyla ülkesine sokmuştur. zamanla avrupa'lı olmanın ve fena sayılmayacak türden ticari ve pazarlama taktiklerinin de yardımıyla spagetti(ve diğer tüm hamur yemekleri), pizza ve hatta dondurma(umm roma dondurması çekti lan canım) gibi yiyecekleri kendisi pazarlamış ve bu yolla yüzyıllar boyunca hem pekçok para kazanmış, hem de hiç de fena sayılmayacak bir reklam nimetinden yararlanmıştır ülke olarak.

  evet, allah'ın sopası yok enzo'cuğum. dökül şimdi paraları bakalım. hatta yeri gelmişken, 12 ada'nın haksız ve tamamen uluslararası hukuka aykırı biçimde yunanistan'a verilmesi sürecinde özellikle adayı askerden boşaltma konusundaki tavır ve politikanı da unutmuş değiliz, bilmiş ol.

 • paconunkizi

  genelde makarnasıyla tanınan ayrıca ponti bölgesinde paskalya öncesindeki 40 gün boyunca toplam bin yumurtadan yapılmış omlet yiyen yerli halka sahip ülke.

 • cenaze sonrasi fisiltisi

  "ey köle italya,acılar ülkesi,
  fırtınada kaptansız gemi,
  taşranın değil, kerhanenin ecesi!"

  araf.vi(76)

  haliyle, dantenin arafında konu edilen ülke.

 • chicqo

  krizi aşmak adına, il sayılarını düşürmüşlerdir. 86 olan il sayısını 51'e düşürüp, ciddi oranda tasarruf yapmayı amaçlamaktalar. radikal bir karar.

 • fakir

  "yapıştır memedali kaleye sok onu" videosundaki sözlerin sahibi adamın kapıcılık yaptığı ülke.

 • gizemerbet

  bi ülke

 • apartman yengesinin sevgilisi

  Seksi bir kadın çizmesine benzediği için içinde bolca seksi insanlar bulunduran ülke.

  1
 • ucankaralahana

  (bkz: 2015 eurovision şarkı yarışması) siken ülkedir.O neydi kızzz. Mükemmel bir şarkıydı.

  1
 • antikawmilitarist

  bir zamanlar komşumuz olan ülke faşizmin ve humanizmin ideoloji yeri.

  1