kadının özgür olmasının sonuçları

 • jotunheimr

  bana kalırsa günümüz toplumlarında pek iç açıcı bir sonuç yaratmamıştır. linç yemeden önce anlatalım.

  bazen bu konu hakkında oturup ciddi ciddi düşünürken buluyorum kendimi. güzel kadın oranını yakışıklı erkek oranıyla kıyaslayacak olursak arada ki dağ gibi farkı görmemek körlüktür. güzel bir kadın etrafındaki sıradan ve orta halli, tipli erkekleri mıknatıs gibi çekecektir. bunun sonucu olarak kadın elindeki seçeneği ve bolluğu bildiğinden otomatikmen kraliçe konumuna yükselecektir. ee 10 tane adam 1 kıza yazmaya çalışırken 9 tanesinin psikolojisi bozulacak. doğal seleksiyonda elenen o 9 erkek başka bir dişide yine şanssız olursa ve bu döngü bu şekilde devam ederse kadın cinayetleri, taciz ve tecavüzler sexin tabu olduğu bir ülkede-dikkat edin sexin tabu olduğu bir ülke-kaçınılmaz olur. çünkü hormonları sağlıklı bir şekilde çalışan her erkek sayısız kadın dölleyebilecek potansiyeldedir. bunu yapamazsa yani beli değil de eli çalışırsa sonuç kötü olacaktır. insan ulaşamadığı şeyi yok etmeye çalışır bu doğanın kanunudur.

  Truffaut'un jules et jim filminde sanırım bu konu en iyi şekilde işlenmiştir. 2 erkek ve 1 kadın arasında geçen film, erkeğin karısına alfa bir erkek gibi davranmayıp kadının ise sınırsız özgürlüğü olursa neler yapabileceği ile ilgidilir. çünkü kadın niçe'nin de dediği gibi özünde kötüdür. aslında kadın doğası gereği özünde kötüdür desek daha doğru olacaktır. kadın eğer belirli bir otoritenin altına girmezse tehlike arz etmektedir. bu bir gerçektir ve hazmedilmelidir. birçok felsefeci buna değinmiştir. es geçilmemesi gereken bir konudur.

 • ididitmyway

  Bence fena halde bir saçmalık. feminist bir duygu ile yazmiyorum hatta hiç kadın arkadaşım yok onlara katlanamıyorum ama yine de bu fikir ve bu açıklama baya bi saçmalık.
  ortalama bir kadının ortalama bir erkeği beğemesinin en temel sebebi sanal profilindeki hayatında çok fazla abartılmış sanal profil görmesi ve tv sektöründeki gerçek üstü ilişkiler. sanal hayatta profilini inceleyip muhteşem pozlarıyla kendine dünya yaratan otalama bir gerizekali gecek hayattaki görüntüsü ile hiçbir şekilde örtmeyince ilişki kurulamıyor tabii.
  zaten birbirimizin ağzına yüzüne bakmaktan karsımızdakinin ne dediğini anlamiyoruz. ilişkiden tek beklentisi fotojenik selfiler olan bir nesil var. konser gidip 650 tane snap atıp konsere dahil olamayan bi güruh insandan bahsediyorum. sorun kadınının özgürlüğü degil beklentileridir.
  eee bu beklentiler sadece kadında mı var peki? hayır, ben de O konuda erkeklere cok kırgınım. selam verdikten sonra boyunu kilonu vücut ölçünü soruyorsa konu kadının özgürlüğünden daha ileride bir yerde taşa takılıyordur.

  nefes alan her canlıyı sikmek zorunda değilsiniz bu bir..
  bazılarını arkadaş olarak görün hemen yavşamayın bu iki.
  sığır sığır davranıp abaza kalınca tecavüz etmek normal bir şeymiş gibi lanse etmeyin, böyle bir saçmalık olabilir mi aq mal mısınız? bu da üç.

 • yorumsuz

  (bkz: çocukları pistten alalım)

  yıl olacak 2017 hâla sözlüğe sığır alıyonuz beeeee

 • the ends justify the means

  Gazneliler yenilgiye uğratıldı ve yıkılma sürecine girdi.
  Selçuklular büyük bir zafer kazandı. Horasan ve iran toprakları Selçukluların eline geçti.
  Büyük Selçuklu Devleti kuruldu (1040).
  Tuğrul Bey sultan ilan edildi. Devleti Çağrı Bey ile birlikte yönetti.
  Rey şehri alınarak başkent yapıldı.
  Selçukluların islam dünyasındaki otoritesi arttı.
  * Abbasi halifesinin, Şii Büveyhoğullarının baskılarına karşı Selçuklulardan yardım istemesi üzerine Tuğrul Bey, Bağdat Seferine çıkarak 1055 Abbasileri Şii Büveyhoğullarının baskısından kurtardı. Böylece Türk-islamdünyasının koruyuculuğu Selçukluların eline geçti. Bu olaydan sonra islam Dünyasının dini lideri Abbasiler, siyasi lideri de Selçuklular oldu.
  * Bizans üzerine sefere çıkılarak Doğu Anadolu’da başarılı savaşlar yapıldı. Bir çok şehir alındı (Erzurum, Kemah, Malatya, Sivas).

  4
 • neptune

  kadınların özgür olduğu sonucuna nasıl varıldı onu geçtim cinsiyet ayırmaksızın söylüyorum, tüm insanların özgür olduğu gibi bir çıkarım yapabilmek mümkün mü ? onu da geçtim, özgürlük kavramının içini doldurma konusunda, tüm insanlık adına bir konsensüs sağlayacağımız tanım yapabilir miyiz acaba ?

 • parliament mavisi

  Kölelik fiilen biterdi. Oo kara mizah.

  2
 • jotunheimr

  sosyoloji ve psikoloji biliminden anlamayanları bir bir ortaya dökmüş olan sonuçlardır. hacı bak ben diyorum ki adam doğası gereği sayısız kadın dölleyebilme potansiyeline sahip ve bunu yapamazsa sonuçları katlanılmaz oluyor sen diyorsun ki önünüze geleni sikmeyin. felsefe tarihindeki bütün irade ve ahlak kuramları penisi kontrol altına almaktan gelir zaten. irade gerektirir çünkü. bu başlığın bu tür tepkiler alacağını biliyordum. çünkü kimse gözlem yapmıyor, at gözlüklerinizi çıkarın ve görün.

 • kazinayagi

  öncelikle liberal bir dünyada kadının özgür olması kaçınılmazdır. bunun önüne ne ataerkil düzen ne de bu düzenin yarattığı sosyal- siyasal yapılar engel olabilir. kadının özgürleşmesi diğer tüm şeyler gibi ekonomik yapının gerekliliğidir.
  daha önce ki dönemlerde kadının erkeğin gerisinde bırakılmış olması ve günümüzde çok hızlı olmasada bu mesafenin git gide kapanıyor oluşunun da elbette ki bir takım sonuçları olmakta.
  her şeyden önce kadının önce ekonomik düzen içerisinde ve tabii sonucu olarak sosyal hayat içinde erkekler kadar özgürleşmesi başta ataerkil düzen ve onun yarattığı siyasi sosyal sistemlerin altını oymaya başlayacaktır.
  özgür olarak yetişen ilk kadın neslinden eskisi gibi ataerkil düzene tapan bir nesil yetiştirmesi beklenemez.

  2
 • quite alright

  erkek iktidar bir dünya düzeninde yaşıyor olup bütün sikimsonik savaşlar aynı egonun ürünüyken buraya gelip kadın kötüdür demek üstüne bir de aşk hayatı sorunlu geçen ergenlikten kurtulamamış seks hayatlarında da sıçıp sıvamış bir kaç felsefeciyi arkasına almaya çalışmak ağır sığır olmayı gerektiriyor. gözlem mi yapmak istiyorsun, buyur toplumda yap gözlemini. tecavüzün nedeni dediğin şeyler ne gerçekten? tecavüz sadece kadına yapılmıyor çocuğa hayvana eşyalara da yapılıyor ve bunun kişinin kadın tarafından rededilmesiyle alakası yok biraz mantıklı konuşun. sıktı artık şu son zamanda popüler olan hadi kadını gömelim arkamıza da felsefe psikoloji allah ne verdiyse dalarız şeklinde insanlar. felsefe dediğin sorgular temelinde soru sormak vardır. belirli konularda farklı farklı cevaplar bulabilirler bu buldukları cevapların doğru olduğu anlamına gelmez. buraya gelip bunlar kanunlaşmış gibi salak salak konuşmak felsefenin ruhuna ters. erkek yapısı gereği birden fazla kadını dölleyebilme yetisine sahip, erkek ayrıca çocuk diyebileceğin 11 yaşındaki sübyanları da dölleyebilir o zaman bir sıkıntı çıkmamalı. bak kardeşim senin o ahlak kuralları dediğin şeyler insanları kurtarıyor çocukları kadınları kurtarıyor hayvanları kurtarıyor, toplum sosyal hayat ve ahlak kurallarından sıyrılıp erkeğin yapısı gereği doğada olan bu, biyolojisi bu diyeceksen eğer, toplumun dışı yani doğa dediğin alanın eril değil dişil olduğunu da bilmen gerekir, orada birden fazlayı dölleyen değil isteyip doğurmaya karar veren gücü elinde tutar ve seçer çiftleşme zamanı gelmiş hayvan da dişi tarafından kabul görmezse şansını başka yerde dener kabul edilene kadar. toplumdan bahsedeceksen o zaman toplum ve sosyal hayat diyelim ama erkeğin doğa ile bağını kullanalım, doğanın nasıl işlediğini de erkek aklıyla anlatalım diyemezsin. felsefe böyle mantıksız yaklaşımları kendi içinde yokeder

  kadın insandır arkadaşım erkek de, kimi insan iyidir kimi insan kötüdür, kimisi de senin gibidir işte ama insan değildir. senin de bunu hazmetmen gerekir.

  7
 • scrooge

  günümüzde kadınların hor görüldüğü, psikolojik ya da fiziksel olarak şiddete maruz kaldığı topraklar, genelde kadınların özgürlüklerinin kısıtlandığı yerlerdir.
  bulunduğunuz orta doğu coğrafyası bunun en geçerli örneği. bu nedenle kadının özgür olması ile yaşadığı zorluklar arasında doğru orantı kurmak pek mantıklı değil!

  5
 • anarsik coban

  Öncelikle kadının özgürlüğünü kısıtlayan şeyler neler onlara bakmak lazım tabii bu sırada erkek ne kadar özgür onu da bir ölçüp, tartmak lazım.
  Kadın veya erkek bir kenara insanoğlu özgür mü o da ayrı bir konu aslında. işin özünde sizi yine özel mülkiyete götüreceğim zira mülkiyet tüm özgürlükleri kısıtlayan ve sorunun esas temeli. Neden? Çünkü dünyada her şey mülkiyet üzerine kurulu. Mülkiyet olduğu sürece güvende dahi değiliz çünkü kişi özel mülkünü korumak için seni öldürebilir. Burada mülkiyetten kasıt pek tabii ki aklınıza gelebilecek her şey. Devletin toprağından tut, kişinin tırnak makasına kadar her şey. Dolayısıyla hayattaki en önemli unsur olan şeyi korumak için insanlar can verecek. Güvenliğin olmadığı yerde zaten özgürlükten de söz edilemez.
  Gelgelelim sik sok meselesine. Yine bu türde şekillenmiş toplumlarda güç aslında ne kadar mülkiyet bulundurduğun ile doğrudan ilintili olacaktır. Güç de kadını çeken şeyse şayet burada biyolojik konulardan ziyade sistemsel bir sorun vardır. Hayır bir de millete sosyoloji felsefe cahili denmiş, ben anlamadım ki kim bu birçok filozof falan bir anlatılsa keşke. Şey gibi galiba "isviçreli bilim adamları". Aksi durumda boş lakırtı.
  Ha bir de şöyle bir konu var, kadın özgür değilse erkek hiç özgür değildir. Çünkü erkek pipisi ile hareket eder bu durumda cinsel özgürlüğü elinde bulundurmayan, baskılanan kadın erkeğin de dolaylı olarak cinsel ilişki yaşamasına mani olacaktır.
  Kadın iyidir, kötüdür kısmı zaten tamamen tırı vırı. Niçe denmiş bir de... Haspam. Niçe kötü diyor da niçenin kötülükten anladığı ne acaba, bir sorsak mı büyük filozoflara?

  4
 • hope

  #3167357

  gerçekten inanmış yalnız. bu entry'den sonra hayatım değişti. müthiş bir sosyolojik aydınlanma yaşadım. kendince sosyolojik bir tespit yapmak istiyorsan en azından şunu söylersin bir anlam veririm. dersin ki kadın yapısı gereği erkekten daha estetik ve zarif yani güzellik olarak daha üstündür. bu sebeple güzel kadın oranı güzel erkek oranından elbette fazladır. saçmalık seçim konusunda kıyas olarak 2 tarafın güzelliğinin kıyaslanmasıdır. çünkü kadın ve erkeğin seçimlerine etki eden baskın niteliklerde birbirinden farklıdır. erkek neredeyse tamamen güzellik odaklı bir seçim yaparken, kadın için belirli düzeyde güzellik, karakter, güç, ses tonu daha sayılabilecek pek çok şey seçime eşit şekilde etki eden unsurlardır. öyle ki bir kadın gerçekten çok güzel-yakışıklı olarak nitelenebilecek bir erkekle beraberliği reddebilirken, erkek için böyle bir ihtimal nereseyse yoktur. varsa dahi çok istisnadır.

  kadının özgür olmasına bir sonuç bağlamaya gerek yoktur. bunu tartışmak yaşama hürriyetini tartışmaktan farksızdır. zaten zorunlu olan bir şeye sonuç bağlamak gibi bir saçmalık olamaz.

  2
 • 1988

  bakıyorum da kadınlar hakkında yine en çok erkekler konuşmuş. sadece bundan bile gerekli çıkarımları yapabilirsiniz. özgür olacak olan kadın ama sonuçlarını tartışan yine en çok erkekler. ay size ne be işinize bakın hadsizler.

  5
 • olly

  aslında kadının özgür olması ya da olmaması benim çok da önemsediğim bir durum bulunmamakta...
  özgür olmak isterlerse polisi arayıp şikayetçi olmam yani...

  fakat kadın özgür olmayı kendisi beceremiyorsa,
  oturup kendilerine,
  - "bakın, insan şöyle özgür olur, bu şekilde özgür olur," şeklinde bir tarifi de mantıklı bulmuyorum.

  kadın özgür olduğunda,
  "arap yağı bol bulmuş, kıçına sürmüş," misâli;
  bir saçmasapan huylar, bir tuhaf alışkanlıklar ediniyor.
  tâbir-i caizse şayet lügata,
  insanca değil, kadınca bir özgürlük tanımı getirmeye çalışıyor.

  örneğin herhangi bir toplu taşıma aracında götünü elleyen bir adama rastlayınca,
  o eli adamın götüne sokmuyor da;
  adamın elini veya yüzünü sosyal medyada ifşa etme yolunu tercih ediyor.

  ben de şahsen bunun ne menem bir özgürlük anlayışı olduğuna anlam veremiyorum.
  bu türden bir özgürlük anlayışını da herhangi bir kalıba sokamadığımdan mütevellit,
  inandırıcı bulmuyorum.

  yine de bilemiyorum.

 • heytribal

  bunlar hep evrimimizi tamamlayamayıp hala hayvansal özelliklerimizin ağır basmasıyla alakalı.
  sol tarafta; seks, yemek ve sıçmak bAşlıklarına olan ilgiden de anlaşılabilir.

  hala hayvan kaldığımız için, özgürlüğün de dişisi ve erkeği olabileceğini düşünüyoruz.

  istediğini dölleyebilirsin bunun özgürlükle alakası neki, hatta bilirsiniz ki özgürlük fahişeliktir.
  bir fahişe hayatını yaşar istediğini yapar bir yere ait değildir ve bir bireye de ait değildir.

  2
 • parliament mavisi

  Feminizm yine yerlerde ne yazık ki. Sen kadının hakkını savun ama kadının teki çıkıp servisinizi "sizin korumanıza ihtiyacımız yok" tadında karşılasın. Tamam beyler kadınlar hakkında sadece kadınlar konuşacak bundan sonra. Oyunun kuralları artık değişiyor. Dengeleri tırt Feminizm yasaları sağlayacak. O yüzden Buradaki tüm erkekleri fifa 2018 başlığına davet ediyorum.

 • 1988

  şimdi şu "taciz eden kişinin elini götüne sokmaktansa sosyal medyada ifşa etme" meselesine yanıt vereceğim.

  hayat size güzel bee, vallahi. kadından beklentiye bakar mısın, taciz eden illaki olacak, kadın bunu kabullensin, artık krav maga mı öğrenir karate kid mi olur powerpuff girle mi dönüşür o beni ilgilendirmez. tacize uğramamış ya da sokağa her çıkışında taciz korkusuyla yürümeyen adam ne anlasın ki bu korkuyu, paniği, kilitlenme duygusunu. ne derece empati yapabilir ki özgecan aslan ile falan. tamam duyarlıdır yapar kendince ama asla bir kadının kurduğu empatiyi kuramaz. aksi mümkün değil. koşullar ve emsaller bambaşka. evet keşke tacize uğrayan tüm kadınlar tacizcinin elini götüne sokabilise. ama daha elzem bir keşke var ki o da keşke kadınlar taciz edilmese ve taciz tecavüz korkusuyla yaşamasa. sürekli tetikte olmak ve kendimi nasıl koruyabilirim diye hesap yapmak zorunda olmasa. ki tüm bunlar bu kadar serin kanlı karşılanabilecek mevzular değil, anlamanızı beklemek yersiz ama öyle. çünkü her kadın bir hamlesiyle başına daha kötüsünün gelebilme ihtimalini düşünür. öğrenilmiş çaresizlik mi dersiniz ne dersiniz artık bilmiyorum ama geçmiş örnekler hep bu şekilde kazınmıştır zihnimize.

  ifşa konusuna gelince, bu neden sizi rahatsız eder potansiyel tacizci değilseniz eğer, anlamıyorum. bir öğretmenin tacizci okul müdürünü ortaya çıkarması alkışlanırken kendisini toplu taşımada taciz eden adamı sosyal medyada ifşa etmesi arasında nasıl bir kıyas ile ayrıma varıyorsunuz? neden bu seçici duyar? çoğu kadın taciz karşısında sessiz kalıp kimseye anlatmıyor hatta kendisi yaşadığını aklından silmeye çalışıyordu, şimdi bir nebze de olsa bunu korkmadan söyleyebilmek "bu yaptı" diye gösterebilmek iyi bir adımdır. kaldı ki ben o kişiyi bilmek ve ondan uzak durma seçimimi kullanmak isterim. son zamanlardaki çoğu tacizci de sosyal medya ifşa ve baskılarıyla ceza almıştır. bunu küçümsemek bencillikle aptallık arasında bir yere tekabül eder.

  siz hala kadınların babaları, akrabaları tarafından da tacize tecavüze uğradını kabullenemiyor musunuz, kendini savunamayacak yaştaki çocukların bebeklerin, yaşlıların, kedi köpeğin, damacananın bankın??? peki neden bu taciz ve tacizin tepkisi arasındaki seçicilik? neden 20li yaşlarında otobüste taciz edilen kadından dövüş sanatlarından şovlar bekleme? bu şekilde kategorize etme yöntemiyle asla bir yere varılamaz öncelikle bunu kabullenin.

  size düşen en büyük kısma gelelim. şüphesiz ki bu ahkam kesmek ya da yargılamak değil. en büyük problem de burada zaten. eğer toplumda tacizler yaygınsa sen de bu toplumun bir parçası olarak kendinde pay arayacaksın. kıyafeti yüzünden yargıladığın cinsel hayatı yüzünden fişlediğin kadınlara tacizin yolunu açan sensin. hayatındaki kadına onu giyme bununla konuşma diye sindiren, bunu sevgi adı altında pazarlayan sensin. oğlum yapar kızım eve geç gelmesin düşüncesiyle çocuk yetiştiren de sensin. sevgilim/kızım küfretmesin kadın dediğin şöyle böyle diye brifing veren de sensin. bu zihniyetteki kadın erkek fark etmeksizin herkesin yaşanan her olayda payı, elinde namus cinayeti adına öldürülen her kadının kanı var.

  yargılamaktan, sınıflandırmaktan ve ataerkil zihniyetle çocuk yetiştirmekten vazgeçtiğiniz gün feminizme gerekli desteğinizi vermiş olacaksınız. bunu yapanın çükünü keseceksincilikle olmuyor bu iş. bu zihniyet meselesi. kurtulmaya çalıştığımız ve hayatımızın her alanında evde işte okulda sokakta boğuştuğumuz, bir şekilde elimizden geldiğince mücadelesini verdiğimiz şey bu. kolay mı bir zihniyeti temizlek, değil tabii. haklısınız siz de tabii yeaa ben bu ifşaları anlamıyorum modunda takılmakta. işinize gelen kolaya kaçmak. ben kimsenin götünü ellemdim tacizci değilim diye işin içinden sıyrılmak. ama sikmek sokmakla övünen kankanı desteklemen bile bu zihniyetin yolunu açmak, ah keşke anlasanız. o zaman gerçekten tahammülüm olurdu sizin kadınlar hakkında ahkam kesmenize. ama bu sığlıkta çekilecek dert değilsiniz.

  şimdi bu yazdıklarıma bir acaba diyecek misiniz, ulan haklı olabilir mi, bir yerde yanlışım olabilir mi diyecek misiniz? hayır. sizin genleriniz ataerkil kodlanmış, kolay mı aksini düşünmeye çalışmak? mazallah "gavat" diye fişlenirsiniz sonra. çünkü aynı toplum değil mi sana da "erkek" "adam gibi adam" rolünü biçen.

  işte bunlar hep toplumsal cinsiyet rolleri ve bize armağanı o kahrolası cinsiyetçilik.


  özgürlük meselesine dönüyorum, ahkam kesersiniz çünkü inandığınız şey kadının özgürlüğünün başladığı yerde senin sana biçilen cinsiyet rolünün kısıtlanacağı. toplumsal cinsiyet rollerinin tepetaklak olması falan. ondan bu kendinde yorum yapacak haddi bulmalar. ucu sana dokunacak, yoksa bal gibi de biliyorsun senlik bir durum olmadığını.

 • jotunheimr

  kadının sınırsız özgür olması erkekten toplumsal anlamda rol çalıp baskın geleceği anlamına kesinlikle gelmez. çünkü parmağınızla işaret ederek bir tane bile bilim kadını veya dünyaya yön verebilecek kadar zeki bir kadın gösteremezsiniz. dedik ya doğaları farklı diye. kadın aklı farklı çalışıyor misal youtubede makyaj videosu çekecek kadar çalışıyor. oysa einstein'ın ilk karısıyla arasındaki evlilik sözleşmesinin maddlerini okumanızı isterim doğrusu. gerçekten dünyada ismi zeka sıfatı yerine kullanılan bir adamın neden böyle bir sözleşme yaptığını anlamaya çalışmazsınız.

  6
 • quite alright

  1900lerin ortalrına kadar bütün dünyada "kadın okumaz kadın anlamaz kadın yapamaz kadını yeri evidir kadın şeytandır kadın oy kullanamaz..." şeklinde bakış açısıyla kadını eğitimden yeteneklerinden ve en önemlisi varlığının gerçekliğinden koparan baskılayan erkek iktidarı şimdi de diyor ki "bana parmakla dünyaya yön verecek kadar zeki kadın gösterin." ve dünya 5 dakikalığına toynaklarıyla entry giren ve sosyoloji psikoloji gibi bilmediği şeylerden bahseden bir canlının varlığıyla hayrete düşüyor.

  9
 • jotunheimr

  kadın şeytan değil belki ama şeytan kadar tehlikeli olmaya yakın bir canlı.

 • bloodless

  çocuğuna kendi annesinin ya da babasının ismini verir, net.

  1
 • maganda kursunu

  bilim dünyası sanat dünyası gelişmiş level almıştır.
  bilim konusunda 1900 yılların başına kadar ki başı da dahil Avrupa ve ABD dahil her yerde hor görülüp akademiye sokulmamalarina ragmen mesela yıldız haritası çıkartmışlardir ki bu o günkü astronomi kitaplarını yakmayı gerektirmiştir bir buluştur.

  bazı andavallar ise kadının ekonomik özgürlüğü yüzünden işsizlik arttığını bu yüzden kadına negatif ayrım hatta bazıları ise eve kapatmalari gerektiğini savunurlar çıkış yolu doğru ama kadının toplumdaki hayati önem ve gerekliliği göz ardı edilmiş bı yorumdur.

  1
 • olly

  yalnızca bir adet fotoğraf karesinden tacizi onayan ve kendince bir model geliştirerek infazına karar kılan zihniyetin adalet ve özgürlük anlayışı nev'i şahsıma dair değildir. bu bir adet fotoğraf karesinden tacizciliğini fişlediğiniz ve bütün memleketin huzurunda şeref ve haysiyet yoksunluğuna kanaat getirip fersah fersah uzak kalmayı yeğlediğiniz kimseleri, eşlerini, belki çocuklarını, annelerini ya da babalarını bir anlığına olsun düşünmenizi beklemiyorum. zira siz, sözlükte sıklıkla bahsini ettiğim gibi sözde feminizm adını verdiğiniz bir oyun geliştirmişsiniz. ve bu çirkin oyun çerçevesinde bir özgürlük sınırı çizmişsiniz. ve kimse kusuruma bakmasın ama ben bu oyunu oynamayı bilmiyorum. ben daha ziyade insana dair bir özgürlük anlayışına inanıyorum.

  tavsiyem, özgürlük anlayışınızı yeniden ele alın. artık adamakıllı bir dernek mi kuracaksınız, ne yapacaksınız? hep birlikte oturun, kafanızı çalıştırın. lafları kıçınızdan anlamayın, kimseyle de kavgaya dövüşe karışmayın; kadının güçlü yönlerini değil, insanın güçlü yönlerini silah olarak kullanın.

  not: istikrarlı olmayı da unutmayın. işinize karışılmasını istemediğinizi beyan etmenizin üzerinden henüz birkaç saat bile geçmeden kitleleri olumsuz gidişattan sorumlu tutmayın.

  bence başarırsınız.

 • quite alright

  yazıyı nereden tutsan elinde kalıyor. dünya çapında insanlar el ele kadın sorunu erkeklerin yardımı olmadan çözülmez "kadın" denmeden çözülemez diye bas bas bağırırken yine karşınıza "siz dernek kurun, siz şunu yapın, kadın değil insan..." diyen birileri çıkıyor. sormak gerekiyor dünya üstünde kaç tane taciz ve tecavüz suçundan yanlışlıkla suçlanmış ya da iftira atılmış olay biliyor? bunun oranının suçlu olup da ceza almayan insanlara oranının ne kadarını biliyor? muhtemelen ikisinden de habersiz. sayın erkek yazar, sizin tacize uğrayıp, dövülüp, tecavüze uğrayıp hırpalanmış kadınların onurlarını, ailerini belki çocuklarını, annelerini ya da babalarını bir anlığına düşünmenizi beklemiyorum çünkü siz eril anlayıştan beklendiği gibi istatiksel olarak ayyuka çıkmış bir mağduriyetin yanında neredeyse yok denecek kadar bir iftira ve yanlış anlaşılma olayını savunmaya çalışıyorsunuz, bahsi geçen konunun rahatsız olduğunuz tarafı bu tavrınızla çözülmez, olası taciz vakalarını destekleyip onun hakkında konuşup araştırıp çabalarsanız ancak bu denilen sorunlar ortadan kalkar çünkü ihtiyaç duyulmaz, yoksa bu tavrınız iftira atılmış 3 kişi kurtarayım derken gerçekten tacizde bulunmuş 100 kişinin sizin arkanıza saklanmasını ve mağdur edebiyatı yaparak kaçabileceklerini bilerek sizin gibi insanlardan da destek alacaklarını bildiklerinden daha da cesurlaşmalarına neden olur, sayıları daha da artar. . sindirilmiş ve her defasında susmaya itilmiş kadının böyle bir meselede dahi beyanının hiç bir anlamının olmadığı bir ulkede bir adet fotoğraf karesi, video kaydı gibi şeyleri kanıt olarak görmeyi reddedecek ve istatiksel olarak da suçsuz olmadığı "kanıtla" desteklenmiş insanın mağduriyetini savunacak kadar kör olmuşsunuz. şiddet ve linçi ben de tasvip etmiyorum ama ifşa ve utandırma doğru bir yöntemdir. bu problem bir kadın problemiyken, buna kadın'ın güçlü yönlerini değil insan'ın güçlü yönlerini diye bahsetmenizden anladığım neyin ne olduğunu kabul etmek istememenizdir zira kadın "kadın" olduğu için eziliyorsa bunu kadınlığının güçlü yönlerini göstererek meydan okuyarak çözebilir insanlığının değil. bu konulardan uzak her erkek arkadaşın yaptığını yapıyor yine bir erkek olarak kadınlara böyle bir meselede hangi yaklaşımın doğru olduğunu emretmekten çekinmiyorsunuz, neden, çünkü en iyi siz bilirsiniz çünkü siz erkeksiniz, çünkü henüz daha meseleyi kabul etmemişsiniz. kendinizden bu kadar emin konuşmadan önce bu meselenin tarihini günümüzdeki ilerleyişini ve hem psikolojik hem sosyolojik olarak hangi önlem ve davranışların etkili olduğunu özellikle de sizin uyguladığınız tarzdaki yaklaşımların neye neden olduğunu okumanızı tavsiye ederim. böyle insanların yaptıklarının yanında fotoğraflarının ifşa edilmesi öyle abarttığınız kadar kadar büyük bir mağduriyet değil, hele ki suç anı görüntülü ve kanıtlı ise.

  daha çok okuyup anlamanız dileğiyle.

  4
 • olly

  hayır da millet bana geçirme çabasında harcadığı vakti özgürlüğünün arayışında değerlendirse, gezegen daha yaşanılır bir hâl alacak anasını satayım.

  olaylar yine saptırılmış, kadına kadın denmesi veya denmemesi girdabına sıkıştırılmış.

  neyse...

  şimdi bana kim olduğundan bi'haber olduğumunun teki kalkmış; özgürlük adına insanın değil, kadının güçlü yönlerini ön plana çıkartmak gerekliliğinden yakınmış. merak ya? nedir yahu bunun cinsi cibiliyeti diye profiline tıklıyorum, ortada boynundan yukarısı nedir-ne değildir anlaşılamayan beyaz takım elbiseli bir afacanla karşılaşıyorum.

  naçizâne tavsiye no 1: kadının güçlü yönlerini ön plana çıkartmaya çalıştığınız sadece kadına dair özgürlük arayışınızda kendinizi sansürlemekten, bi'şeylerin arkasına gizlenmekten kaçınınız.

  diğer taraftan...

  tacizin önüne geçme gayretlerinizde suçu günahı olmadığını beyan ettiğiniz o 3-5 kişiye iftira atamazsınız, yargısız infaz uygulayamazsınız, onları yem olarak kullanamazsınız. yanısıra bu rezil linç operasyonunuza karşı çıkan tavrımı ele alarak, "tacizciler bu edebiyatınızın arkasına saklanıyor," çığırtısına da bulaşamazsınız. yapmayın, suçsuz insanlara bok atmayın, zekanızı daha akılcı yöntemler üzerine çalışmaya zorlayın ki o bahsettiğiniz 100 kişi, arkasına gizlenecekleri adam bulamasın.

  entrideki küçük çaplı hakaretler ve saygısızlıklar içeren, "sen ne bilirsin, ne anlarsın, kaç tane olaydan haberdarsın ki," gibisinden standart yaklaşımları dikkate almak istemiyorum. bu, budur veselam... bu zihniyetin ortaya koyacağı done enikonu bu boyuttadır.

  daha akılcı gelecek nesillere...