kefir

 • whatthefuck

  genellikle orta asya insanlarının içtiği süt ve mantardan yapılan hoş bir sıvıdır.

 • aspirin

  kendileri eker, altınkılıç sanırım bir de ülker markaları ile market reyonlarında boy göstermektedirler.
  ayranın ekşimsi halidir. içtikçe içesim gelir; hoştur, güzeldir, ekşi tatlardan hoşlananlar içindir. bol bol içiniz. afiyet sağlık olsun efenim

 • anarchimedes

  sütün alkolik fermentasyon ürünüdür. alkol içerir çok düşük oranda. sindirim faaliyetlerine katkısı vardır ancak ööle her kabızlığı her hazımsızlığı gidermez. içeriği yoğun ve faydalıdır.

 • joker

  çok sağlıklıdır fakat tadıda bir o kadarda çirkindir... burnu tıkayıp kafaya dikilmelidir

 • jelibon

  (bkz: kusma sebepleri)

 • miniminimine

  bu kefirler ilk çıktığı zaman epey reklamları dönüyordu kardeşim küçüktü 2 yaşlarında falan markette gördü aldık tadını falan bilmiyoruz.kardeş tadına baktı beğenmedi mutfakta duruyor kendi halinde kefirimiz. problemli komşumuz eve daldı kefiri gördü.bu ne diye sordu ve aynı anda kafasına dikti.sonrasında 'ayyy bunun tadı aynı şey gibiii' diye bağırarak gülmeye başladı.kabusum olmuş kadındır. ayrıca şey diye tabir ettiği sıvının sperm olduğunu annem utana sıkıla bana açıklamak durumunda kalmıştı.

  (bkz: komşumuz sayesinde öğrendiklerim)

  3
 • karamamba

  annemin ''antibiyotik içiceğine şunu iç !'' dediği bide kendi mayaladığı içicek.yarabbi ne biçim tadı var onun ya ne ekşi ne tatlı mecbur kalmadıkça tüketmeyin .

  1
 • scorpio

  böyle iğrenç ötesi bir tat olamaz. içilmesini en son tavsiye edeceğim, yararlı olduğu söylenen bir süt ürünüdür.

  (bkz: ağzımızında bir tadı var aga)

  1
 • mutlu

  rusya orjinli fermente bir süt ürünüdür. intestinal sistem üzerinde olumlu etkileri olduğundan probiyotik süt ürünlerinden sayılır.

 • bumerang

  yoğurt desen yoğurt değil, peynir desen peynir değil hele ayran hiç değil arada kalmış süt ürünü.

  1
 • legolomanyak

  severek içtiğim süt ürünü. çileklisi çok güzel oluyor. sadesi de güzel. nesini beğenmiyonuz lan?!

 • jessybell

  içince teriniz de kefir kokar.

  1
 • cok guzelim

  kefir, çok eski yıllardan beri özellikle kafkasya bölgesinde yapılan, bugün ise avrupa ve amerika ülkelerinde ticari amaçla üretilen süt asidi ve alkol fermantasyonu yardımıyla yapılan köpüklü, koyu kıvamlı (yoğurt kıvamında), hafif ekşimsi bir türk içeceği.

  kefir, beyazımtrak renkte, karnabaharı andırır biçimde ve genellikle bezelye veya fındık büyüklüğünde tanelerden oluşmuştur. kefir tanesinde; torula mayaları, saccharomyces sp., lactococcus spp., lactobacillus spp.,leuconostoc spp gibi mikroorganizmalar bulunur. bunların faaliyeti sonucu süt asidi, etil alkol ve karbondioksit meydana gelir. kefir tanesi içerisinde bulunan mikroorganizmalardan bazıları süt şekerini parçalayarak süt asidi oluştururlar ve süt pıhtılaşır. mikroorganizmalardan bazıları ise karbondioksit ve etil alkol meydana getirirler.


  fermantasyon sonucu kefir adı verilen hafif ekşimsi, köpüklü, alkollü ve yoğurt kıvamında bir süt içkisi ortaya çıkar. kefir yapımında inek, koyun, keçi, manda sütleri yağlı veya yağsız olsun kullanılabilir. eski orta asya'da çok kullanılan kefire, günümüzde bilhassa kafkasya'da rastlanmaktadır.

  çeşitli yayınlarda kefirin iştahsızlık, uykusuzluk, verem ve böbrek hastalıklarında, bronşit ve astımda, ekzema dış deri yırtılmaları ve çatlaklar tedavisinde kullanıldığı belirtilmektedir
  wikipedia

  1
 • kuvvetmira

  tadı biraz ekşimsi ama içmesi zevkli yararlı bir içecek.

 • con teri

  insana godumunun dedirten bir sözcük. artık tik mi dersiniz reflex mi bilmiyorum ama markette süt reyonunda ne zaman kefir görsem hemen godumunun kefiri diyorum.

 • xellent

  en iyisi karamayakefiri'dir. nitekim;

  karamaya kefirin faydaları

  karamaya kefir, bilinen kefir kültürleri ile değil, kafkaslardan yapıldığı şekli ile yani kara maya usulü ile yapılır. bu maya ve fermantasyon yöntemiyle yaptığımız kefirin içeriği 67 milyon probiyotik bakteri ihtiva eder. aynı zamanda da bakteri çeşitliliği de 3,4 en fazla 7 ler de değil, 400 çeşide kadar çıkar.

  tabii bu kadar çok bakteri çeşidinin yaşamını devam ettirebilmesi hava, ışık, sütteki laktoz ve sütün kendi yapısı ile orantılıdır. yani bazı bakteri çeşitlerimiz vardır ki, ışık ile temaslarında yaşamlarını devam ettiremezler. yine bazı bakterilerimiz vardır ki sütteki şeker ile beslenir ve sütteki şeker bitmiş ise gıda sız kalırlar. bir diğer bakterilerimiz daha fermantasyon aşamasında sütteki faydalı bakteriler öldürülmüşse(kaynatma-pastörizasyon esnasında)(yada hijyenik olmayan sağım şartları), bunlarda hiç çalışmaz, çalıştırılamaz.

  biz daha süt sağılmadan gerekli hijyenik şartları sağladıktan sonra kafkaslardaki geleneksel tekniklerle imalatımızı yapmaktayız. kefir mayası çok narin bir çiçek gibidir. tabii bu sayededir ki, önemli probiyotik sayılarına ve çeşitliliğine ulaşabiliyoruz. karamaya kefirin faydalarıda burada başlamaktadır.siz üretim tesisi olarak istediğiniz kadar gerekli hijyen şartlarına riayet edin, sütünüz hijyen değil ise mayanızı da kontaminasyona uğratırsınız, çalışması gereken faydalı bakterileri de çalıştıramazsınız.

  kefir bir çok ülkede bir çok değişik yöntem ve maya ile yapılmaktadır. genel olarak şeker ile beslendikleri için şeker hastalığının tedavisinde de kullanılır. bunun yanı sıra bağırsak florasını düzenlediği için genel olarak sağlıklı beslenmenin ilk şartını sizlere hazırlar.

  bu detayların da fazlasını biz sizler için profesyonel mana da yaparak, sağlığınız için sizlere ulaştırmaktayız.


  karamaya kefir

  1
 • user

  özellikle çocuklara içirmek lazım.meyveli falan olanları var benim velet bayılıyor.aslında severek içtiği tek şey diyebiliriz biradan sonra.

  aslen kafkas içkisi olup değişik bir mantar kültürü ile mayalanıyor.çok az oranda alkol içerir. süt şekerinin fermante hali ama fermantayonu ilerlememişi.şey denilebilir eeee kımızın at sütü yerine inek sütünden yapılıp alkol oranının artması beklenmeden tüketileni.içinde yoğurt bakterilerinden daha fazla türde yararlı bakteri varmış. insanı zindeleştirdiğini akşamdan kalma olduğum bir sabah bir litresini kafaya dikerek test ettiğim içecek.

 • yorgo

  kafkasya’ da yaşayan insanların sıklıkla kullandıkları sütün mayalandırılmasıyla elde edilen bir süt ürünüdür.

 • chicagolu mutsuz punk

  en iddialısını altınkılıç'in, en iğrencini eker'in, fiyat-performans açısında da aoç'un yapabildiği içecek.

  o pazara yörükoğlu katılırsa, bir antalyalı olarak daniel bryan sevinçleri ile karşılayabilirim.

 • t cetvelim var benim

  şu an anlıyorum ki bir zamanların ticaret oyuncağı.

 • hayta

  tuzsuz ayran, yoğurt kaymağı ve suyunu kararak oluşturulabilir bir içecek. astım dâhil birçok şeye faydası var. hamile kadınların sütünü arttırır diyolla.

  1
 • doctorleon

  içerdiği prebiyotikler sayesinde sindirimi kolaylar. kabızlık sorununuz varsa üst üste üç gün aynı saatlerde kefir için ve farkı görün.

 • lucianomaertz

  yeşil çay'dan sonra "bunu hayatınıza sokacağız" dediler, bu da olmadı.

  1
 • izahtan vareste

  gayet güzel bir içecek. rom ile karıştırdım sanki kımız içiyorum. çok güzel.