kıskançlık

 • mell

  yüksek ateş ve kıskançlık bu zayıflık anımda, bi aşkın komasında..
  diğe devam eden teoman şarkısı şuan ki durumumu anlatıyor sanırım.

 • kyo

  (bkz: sevgiliden ayrılma nedeni)

  2
 • uykusuz

  kıskançlık bir çok insanın yaşamını etkileyen rahatsız edici duygulardan birisidir. kıskançlık, yitirilmek istenmeyen bir kişinin ya da bir ilişkinin yitirileceği ya da tehdit altında olduğu sanısıyla yaşanan karmaşık bir ruhsal yaşantıdır. kıskançlıkla birlikte çoğu zaman öfke, değersizlik, mutsuzluk, yalnızlık ve çaresizlik gibi duygular da yaşanır. bu duygulara değersizlik ve özgüvensizlik ile ilgili düşünceler eşlik eder.

  kıskançlık hem sahip olduğunu yitirebileceği (başkalarına kaptıracağı), hem de başkalarının sahip olduğuna kendisinin de sahip olması gerektiği düşünüldüğünde hissedilebilen bir duygudur. bazen günlük yaşamın bir cilvesi olarak gelip geçici biçimde, bazen de yaşamı alt üst edecek biçimde; bazen yersiz yere ortada hiçbir neden yokken bazen de gerçek bir tehdit ya da yitim söz konusu olduğunda yaşanır. kıskançlık yaşayan kişiler kıskançlıkların yersiz olup olmadığı araştırmalı ve kendi kendilerine sorgulamalıdırlar. kıskançlık çoğu zaman kıskanan kişinin iç dünyasından kaynaklanan nedenlerle abartılı ve çarpıtılmış algılardan ve yorumlamalardan kaynaklanmaktadır.

  kıskanmak kuşkusuz insanoğlunun doğasında olan bir duygudur. fakat günlük yaşamda kıskançlık yaşayan kişilerin pek çoğunun yaşadıkları bu duygu ile baş edemedikleri; kıskandıkları kişi ile ilişkilerinin bozulduğu ve ilişkilerinin eski güzelliğini yitirdiği görülür. başka bir deyişle tam da korkulan gerçekleşir.

  kıskançlık yaşayan kişilerin özellikle başarmak zorunda oldukları konulardan ilki ilişkiyi korumak ve sürdürmektir. bu noktada yapıcı yaklaşım zorlayıcı olmayan ve kendi haklarından tümüyle özveride bulunmadan daha fazla yaşantıyı paylaşmaya çalışmaktır. fakat kıskançlık yaşayan bir çok kişi ilişkiyi korumak ve geliştirmek için yapıcı çaba harcamak yerine gizli gizli öç alarak, küserek, ilişkiyi keserek ya da tehdit ederek, zor kullanarak ve kaba kuvvete başvurarak amacına ulaşmaya çalışmaktadırlar.

  kıskançlık yaşayan kişilerin özellikle başarmak zorunda oldukları konulardan ikincisi özgüvenlerini ve özsaygılarını korumaktır. kıskançlık yaşayan kişiler yaşandığını düşündükleri rekabette yarışı kaybedeceklerini düşünerek kendilerini değersiz, önemsenmeyen, sayılmayan ve sevilmeyen bir insan gibi hissederler.

  kimlerin daha kıskanç olduğu eskiden beri ilgi çeken bir konudur. genel olarak bakıldığında kendisini yetersiz ve değersiz gören ya da değerlilik duyguları dış etkilerden çok kolay etkilenen kişilerin daha kıskanç oldukları görülmektedir.

  kadın ve erkeklerin yaşadıkları kıskançlık duyguları ile baş etme yöntemleri büyük farklılık bulunmaktadır. kadınlar görece daha yapıcı bir yaklaşım göstermekle birlikte genel olarak kendi hak ve isteklerinden vazgeçen ve alttan alan bir yaklaşım göstermektedirler. erkekler ise genellikle tehdit ederek ya da kaba kuvvet kullanarak sonuç elde etmeye çalışmaktadırlar.

  prof. dr. erol özmen

  celal bayar üniversitesi tıp fakültesi

  psikiyatri anabilim dalı

  2
 • rahmetlikeremabi

  bir gün daha bitti önümde
  günler gelir geçer ve antibiyotikler
  kimim ben? bügün ne günlerden?
  40derece yüksek ateş ve kıskançlık
  bu zayıflık anında,bir aşkın komasında
  kıskançlık aktıgında durmaksızın damarlarımda
  sen ilacımsın,susuz yuttuğum
  bir türlü gitmeyen ne yapsam da boğazımdan

  günlerdir hastayım ve bu beni delirtiyor
  sürekli uykuyla uyanıklık arasında
  gidip gelip,gidip gelip,gidip gelip.
  40derece yüksek ateş ve kıskançlık.

  kıskançlık bu zayıflık anımda,
  bir aşkın komasında
  ve aktığında damarlarımda.kıskançlık.


  en güzelinden bir teoman şarkısı.

  2
 • hilal jumanji

  ne denirse densin "aşkın sigortası" olan duygudur

  1
 • pai

  çekememe durumu.

 • pai

  acısız arabeskin örneklerinden hakkı bulutvari bir deyişle h enüz üç yaşında bir kardeşim var, seni ondan bile kıskanıyorum noktasına gelmemesi gereken durum.

 • gozlerim sigmiyor yuzume

  bir yere kadar hoş görülebilen; ancak bir yerden sonrası tamamen hastalık olarak tabir edilen duygu.

 • havan batsin

  kıskançlık sevginin belirtisidir, insan sevdiğini kıskanır. ama onu kaybetmemesi için bunu fazla belli etmemesi, karşısındaki kız/erkek arkadaşını fazla sıkmaması gerekir. durum çok acınasıdır aslında, deli gibi kıskanırsın onun kimseyle konuşup görüşmesini istemezsin, bir odaya kapatıp tek senle olsun istersin tabi ki bu imkansızdır. durumu dışa vurmamak için kendi içinde çırpınır durursun, o yüzden bu durumdan sadece kıskanan zarar görür

  2
 • bumerang

  sevdiceği tarafından yapıldığında sevgi, ilgi dost akraba yaptığında çekememezlik anlamına gelen duygu.

  2
 • los bandidos

  rakı gibidir. her ortamda içilmez. içmesini bilmedin mi çarpar. sonrada baş ağrısı yapar.

  3
 • mara despina

  insanı kendini alamadığı bir duygudur, baş etmenin tek yolu bağışıklık kazanmaktır.

 • constantine

  şeker hastalığı gibidir. ne kadar bastırırsan bastır elbet çıkar acısı.

 • kosturan sincap

  yüksek oranda var ise kendisiyle yaşanılamayacak olan duygu. çok feci bir durum, bir an önce kurtulmaya bakın.

  aynı zamanda azı karar çoğu zarar sözünün geçerli olduğu kavramlardan.

 • luna zu

  bir teoman şarkısı.
  her nedense pek bilinmemektedir.
  bilinmemesi popülerleşip değerini yitirmesinden daha iyidir.
  evet bu doğru.

  2
 • juliet

  bunun bi onun tokasını yok evini yok notunu yok bilmemneesini kıskanma hali
  bi de onu bundan, şundan kim olduğu önemli olmadan o denilen kişiyi kıskanma hali vardır.
  sen en başta olsan, en çok kendine güvenen olsan, o seni hiç bişeye değişmese de, böyle bi adım dışarı bakışında vücudunda olacak elektriklenmedir. sevdicek dışında çok pek sevgili arkadaşlar için de geçerlidir bu durum, o yakın arkadaşlar karşı cinsse daha mı fazlalaşır hatta? her zaman ister istemez bi kıyas da getirir bu herhalde, off o daha mı güzel ki, daha mı şeker ses tonu, yoksa daha mı entellektüel? daha mı hanım daha mı daha mı..
  teoman da güzel söylemiş ama, kıskançlık bu zayıflık anımda, bi aşkın komasında..

 • rakohammas

  - alıntı -

  şeytanın yarattığı bir gökkuşağı gibidir kıskançlık. içinde siyahtan mora doğru her türlü karanlık rengin kıpırdaştırdığı bir gökkuşağı; sevdiğin tarafından sevilmediğin endişesinin yarattığı keder, istediğine dokunamamanın getirdiği huzursuz yalnızlık duygusu, beğenilmediğine inanmanın yarattığı aşağılanma, bir başkasının sana tercih edildiğini düşünmenin getirdiği eziklik ve öfke, alay edilme korkusu, benliğine olan güvenini kaybetmenin sonucunda kendini değersiz görme, bir başkasının beğenisine muhtaç olduğunu hissetmenin zavallılığı. bütün bu karanlık, bu yok edici duygular demirden bir kapak gibi kapanır üstüne.

  - alıntı -

 • yedibardakvotka

  ölümcül bir duygudur. kimi insan için sevginin, sevmenin ve uğruna ölmenin temelidir. "seven kıskanır" dense de aslında "kıskanan sever" denmesi gerekir. bir baş ağrısıdır, bir kanserdir, bir ölümcül hastalıktır. yürek yakar, ciğer dağlar, mide deler, böbrek düşürür... insana hayatı zindan eder. öfke yaratır, kin güttürür, duygu yoğunlaştırır. en yoğun hissedilen duyguların başında gelir.

 • hipokondriyak

  sevgiliyi başka bir bayandan (erkekten) kıskanma durumu.

 • paranoyakteyze

  içinizdeki canavardır. ve en yakınınızdakileri kurban olarak seçer. buna engel olamazsınız. öyle bir an gelir ki o size hükmeder ve eliniz kolunuz bağlı; içinizde yaşanan savaşa seyirci kalırsınız.

 • kafamduman

  (bkz: akrep burcu kadını)

 • legolomanyak

  yedi ölümcül günahtan biridir.

 • yanatasindik

  kalp hastalığıdır, zihinden çok.

  2
 • sakin haa

  en basitinden.

  -hay mk ya bu orospu çocuğunun başlığına yazıyorlar da bana niye yazmıyorlar sikerim lan böyle işi.

  falan filan yani.

  yasal uyarı: yukarıda bahsi geçen monolog tamamen kurgudur ve gerçeklikten uzaktır.

  1
 • camelsoft

  kıskançlıkta bir boşalma,rahatlama biçimi.dozları farklı,ve yeniden yeniden kendine gelme.

  1