kocaeli üniversitesi

 • zeitgeist

  kocaeli üniversitesi 1992 de çıkarılan 3837 sayılı yasa ile kurulmuştur.


  kocaeli üniversitesi, 17 ağustos 1999 depreminden önce eğitim-öğretim hizmetini, 15 değişik yörede bulunan ve toplam alanı 650.000 m2 olan yerleşkelerinde, 9 fakülte, 3 enstitü, 12 meslek yüksekokulunda öğrenim yapan 20.000 öğrenci ve 1.150 öğretim elemanı ile sürdürmekteydi. yüzyılın felaketi olarak nitelenen 17 ağustos depremi'nde üniversitenin maddi varlığının yaklaşık % 75i yitirilmiştir. söz konusu büyük kayba karşın, 1999-2000 eğitim-öğretim yılını yalnızca bir aylık gecikmeyle başlatan kocaeli üniversitesi, eğitim-öğretim etkinliğini bir süre çadır, prefabrik yapı ve hızla onarılan binalarda sürdürmüştür.


  bu arada, kocaeli üniversitesine yeni bir yerleşke arayışı hızla sonuçlandırılmış, 2000 yılının ekim ayında, izmite 10 km uzaklıkta bulunan ve umuttepe adı verilen alanda yeni yerleşkenin temeli atılmıştır. inşaat aşamasında ülke genelinde yaşanan ekonomik krize karşın, 2004 yılının eylül ayında rektörlük, izleyen aylarda da fen-edebiyat, iktisadi ve idari bilimler, iletişim, teknik eğitim ve tıp fakülteleri ve sağlık bilimleri enstitüsü ile araştırma ve uygulama hastanesi yeni yerleşkede hizmet vermeye başlamıştır. son üç yılda -yukarıda sayılan birimlere- ek olarak sağlık yüksekokulu, eğitim ve hukuk fakülteleri, sosyal bilimler enstitüsü, mühendislik fakültesi de (i. kısmı) umuttepe yerleşkesine taşınmıştır. ayrıca kütüphane, öğrenci evi ve kantinleri, mediko-sosyal binası, kreş gibi hizmet destek birimleri de tamamlanarak hizmete açılmıştır. mühendislik fakültesi' nin 2. kısmı ve fen bilimleri enstitüsü 2009 yılı eylül ayında umuttepe yerleşkesi' ne taşınmıştır.

  kasım 2009 tarihi itibariyle; 171 profesör, 136 doçent, 446 yardımcı doçent, 284 öğretim görevlisi, 164 okutman, 671 araştırma görevlisi, 43 uzman olmak üzere toplam 1915 akademik, 1021 idari personeli olan kocaeli üniversitesi'nin 11 fakülte, 7 yüksekokul, 1 devlet konservatuvarı, 19 meslek yüksekokul ve 3 enstitüsü bulunmaktadır. kasım 2009 itibariyle 58.765 öğrencisi ile eğitim-öğretimini sürdürmektedir

 • guitar guy

  istanbula yakın, medeniyete uzak neşe dolu uzun yollu okulum. kar mucizesiyle bütünlemelerini erteleyen okulumdur ayrıca.
  (bkz: umuttepe yerleşkesi)

  1
 • zimparayla_31_ceken_pinokyo

  yakın zamanda 4 öğrencinin (bkz: ideolojik halay) çekmek suçundan gözaltına alındığı üniversite.

 • pacman

  kış mevsimini doruklarda yaşayan bir ana kampüse* sahip üniversitem. öyle ki merkezde kar yeni yağmaya başlarken, umuttepede kar diz boyunu bulmaktadır.bu yüzden ki 2010 güz döneminde bütünleme sınavlarının karın yoğun olduğu günlere gelmesiyle öğrencilere bir ay boyunca bütünleme heyecanı yaşatmış, memlekete hasret bırakmıştır.

 • duses

  açtığı yetenek sınavına girip kazanamadığım akabinde b*k atmak istediğin üniversitedir. * *

  1
 • mintan

  yine geçmiş yıllarda kocaeli üniversitesinde iki dönem rektörlük yapan baki komsuoğlu'nun eşi, aynı zamanda trabzonspor kulübü başkanı sadri şener'in kız kardeşi olan sezer şener komsuoğlu'nun rektörlük yaptığı üniversite.

 • proffesor satch

  umuttepede her mevsimi doyasıya yaşatan üniversite.kışın diz boyu kar olup sınavları iptal etmeyen okul, 3 cm kar olduğbir yeu zaman bütleri 4 gün ertelemiştir tatilimizi patlatmıştır.umuttepe kampüsü güzeldir.toplu bir yerleşim vardır.binalar son derece moderndir.çoğu üniversiteden her yönde çok çok iyidir.öğrencilerinin yüzde ellisi istanbuldan gelip giderler.buda sosyalliği artıran bir unsurdur.pasif insan azdır bu okulda.izmitin ortaçağ avrupa kenti olmasından dolayı öğrenciler burayı sevmez.ama ne ararsanız bulunur izmitte.ama çoğu insan yinede sevmez ve bu mevzunun abartılması çok anlamsızdır.yani insanların neden bu kadar isyankar, neden bu kadar olumsuz yaklaşması. arkadaşlar umuttepe kampüsündeki imkanlar cidden 3-5 üniversitede varken neden biz hep isyanlardayız. neymiş efendim soğukmuş, lan kışın ortasında sen dışarda ne yapmak istiyosun kardeşim, otobüsten inip sıcacık sınıfına gideceksin dışarda alman kalemi oynamaya geliyorsunuz? ayrıca her türlü mekan gayet sıcak umuttepede. ha tamam dışarısı soğuk oluyor dogrudur, peki o kadar büyük bir arazi denize sıfır bir yerde kaç liraya mal olurdu? 99 depreminde tek binası kalmamış bir üniversiteden bu konuma gelmek kolay değil.yapılan yatırımın haddi hesabı yok. kaldıki arkadaşlarımı okulumu gezdirmeye getirdiğimde hepsi ağzı açık gidiyor bir biz beğenmiyoruz.iyidir güzeldir bu güzide üniversitemiz.

  1
 • not today

  hava çok sıcak diye kısa kollu çıkıldığında adamın ağzına sıçan umuttepe kampüsüne sahip üniversitem.

  2
 • duz adam

  öğrencileri elektrik panosundan kaçak elektrik kullandığı için soruşturma açan harikulade üniversite. mal ve can güvenliğini tehlikeye atıyormuş. öte yandan sosyal tesislerin orada açılan müziğin dersleri etkilediğini de iddia etmişler ki; gidenler bilir, top atsan anca gider ses o pencerelerle içeri. bizleri böyle böyle aydınlatan ilim irfan yuvası. sağolsunlar efendim.

 • elzem

  mezun olduktan sonra diplomamı gidip almaya üşendiğim, bünyesinde barındırdığı en kötü kampüse * gençliğimin baharını harcadığım üniversite.

 • tuzubasa

  (bkz: kocaevi üniversitesi)

 • ruyapeccatrix

  yanlış duymamış isem, festivallerinde ezginin günlüğü ve bandista'yı ağırlayacak olan gruptur. ne yazıktır ki, msgsü felsefe bölümünün, geleneksel 2. büyük ada etkinliğine denk gelmektedir tarihi. gidilemeyecektir. gidenlere iyi eğlenciler dileriz.

  1
 • trabulof

  niye ki güzel üniversite, kaç senemiz geçti dolu dolu boş boş, ama bi şeyler yapmak için yırtardık kendimizi.

 • biktimbiktimbiktim

  şenlikler önce iptal edilmiş olup bizi ezginin günlüğü gelecek diye sevinç çığlıklarına boğduran fekat sonra ezginin günlüğü tarafından iptal edilen bizi 1 hafta yavuz bingölle başbaşa bırakan üniversite. ama ezginin günlüğünün yeri yeni türkü ile dolmuştur.

 • duz adam

  malum sınav sonuçları açıklanmış, insanlar tercih yapacak. bilgilendirelim.

  öncelikle söyleyeyim, etrafında hiçbir yerleşim yeri bulunmayan bir okuldur. en yakın yerleşim yeri bayındırlık (otobüsle 7-8 dk) olup, merkeze uzaktır.

  gelen broşürlerde, çimenlere uzanan kızlar ise tamamiyle bir hayal ürünü. 2 sene boyunca metrekare metrekare gezdim çimleri aga, dişi sinek bile yok amına koyim.

  sosyal etkinlikler açısından hiç yabancılık çekmeyeceğinize eminim. kendinizi lisenizdeki gibi hissedebilirsiniz.

  okul yönetimi kulüplere pek maddi yardım yapmaz, onlardan çok şey beklemeyin.

  galiba sayabileceğim tek iyi yönü, okuldan merkeze inen tek yol olduğu için otostop çekebilme fırsatı. ucuza geliyo kankalar. yalnız benimle aynı saatte çekmeyin, kızarım.

  3
 • jimbo

  (bkz: benim de söyleyeceklerim var)

 • adrasan

  balkonumdan seyrediyorum şu anda elimde şarap bardağım.... kışın orada olmak istemem, ürpertici bir kış yaşanıyor orada... yerleşke oldukça güzel...

 • dead heat 1988

  minübüslerle in-çık, eziyet olan üniversitedir. tıp ve mühendislik -sanırım bir de işletme mi, iktisat mı ne vardı- dışında kalan bölümleri yalan olan üniversitedir.

 • seri eksi oy veren ibne

  ergen erkeklerimiz için söylüyorum, mühendislik fakültesinde eğer çevre, jeoloji veya jeofizik yazarsanız özellikle ikinci eğitimlerde çok taş hatunlar var benden söylemesi.

 • redrum

  şimdi öncelikle fakültelerin artılarını ve eksilerini konuşmak gerekirse sıradan başlayalım (tabi umuttepe yerleşkesinde olanları diğerlerini bilmiyorum)

  tıp fakültesi: okuyup okuyabileceğiniz en zor fakültelerden biridir. yeri konum itibari ile araştırma hastanesinin hemen sol tarafında kalmakta dersleri prof. hocalarla birlikte hastalar üzerinde işlersiniz. kan ve türlü iğrençlikler için mideniz geniş işe ve de puanınız yetiyorsa mutlaka okuyun adam olun derim...

  hukuk fakültesi: yapısı şekil itibari ile acaip birşeye benzeyen 6 sütunu olduğu için hocaların bu fakülteyi bitirme yılı olarak dışardaki sütunları sayın o kadar yılda bitirirsiniz demelerine neden olan bir mimariye sahiptir. harçları tıp fakültesi kadar yüksektir. yalnız diğer fakültelerden çok özel bir farkı vardır bu şekli bozuk fakültenin... vize final ve büt sınavları... vizeler ilk dönemin sonunda olur, finaller ise 2. dönemin sonunda... yani 1 dönemde vize ve finale girmez dönemin sonunda sadece finale girersiniz... 2. öğretimi yoktur zaten yeteri kadar pahalıdır. eğer ki ben insanlarla uğraşıcam çenemde var herkesi bu çeneyle deviririm diyorsanız ve kendinize güveniyorsanız buyrun huku fakültesi...

  iletişim fakültesi: içerisinde barındırdığı halkla ilişkiler, gazetecilik, reklamcılık, radyo sinema televizyon gibi bölümlerle sizlere olanaklar sunan fakültemizdir. genelde uygulamalıdır çünkü bölgesel yayın yapan bir radyo istayonuna sahiptir. (radyo ki) dileyen öğrenciler bu radyolarda çalışır iş öğrenir hayata atılır dileyen öğrencilerde alır eline fotoğraf makinasını çıkar dağ bayır dolanır. bu fakülteye bağlı olarak gözükse de aslında alakası olmayan bir sosyal kulüp vardır. fotoğrafçılık kulübü... size zamanınızı bolca eğlenerek geçirmeniz ve fotoğraf çekmeniz için türlü organizasyonlar düzenlenir... haa bana sorarsanız bu işler kulüple falan ama olmaz ama tabi sosyalleşicem ben yaaaaa derseniz buyrun size en sosyal fakülte iletişim....

  iktisadi idari bilimler fakültesi iibf: bünyesinde işe yarar olarak uluslarlar arası ilişkiler, siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümü olan işe yaramaz olarak da işletme iktisat ve çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümü olan fakültedir... çeko ya karşı bir düşmanlığım yoktur zira kendileri kazanılması en kolay ama okuması en zor bölümdür bu fakülte içerisinde... diğer bölümlerin adından belli zaten siyaset vs... hiç sevmem siyaset olayını yalanı dolanı. seven gitsin. seveni de sevmem ona göre...

  eğitim fakültesi: flüt çalarak okul bitirip öğretmen olmak istiyorsanız buyrun bu fakülteye... bu kadar bilgi vericem çünkü gıcığım bu fakülteye.. hayır abi yaaa ben kuantumdan çıkıyorum kafam bi dünya olmuş denklemler teoremler gecenin 11i. bu fakültenin önünden geçiyorum hooop ne göreyim adamlar flüt çalıyor... işte o an nevrotik travma geçirdiğim andır... gidin görün banane. sevmiyorum bu fakülteyi.

  mühendislik fakültesi: eveeeeet efendim gelelim şu zıkkıma... bina olarak 2 ye ayrılmış mühendislik fakültesi katedrale benzeyen yapısı ile sizi bir anda milano ya veya vatikana götürebilir. ama beyhude hayaller içine girmeyin hala umuttepedesiniz. dibinizde 2 köpek havladığında görürüm ben o hayalinizi.. neyse. şimdi efendim 2 bölüme ayrılıyor dedik fakülte için. ama bölümlerin yerleri hangi binada ne var aklımda olmadığı için bölümleri direk bodoslama yazıyorum...
  bilgisayar müh.
  çevre müh
  elektrik müh.
  elo hab.müh.
  endüstri müh.
  harita müh.
  inşaat müh.
  jeofizik müh.
  jeoloji müh.
  kimya müh.
  makina müh.
  mekatronik m.
  metalurji müh.
  sanırım bu kadar olması lazım. eksik varsa diğer arkadaşlar haber versinler...evet efendim bu güzide fakültemiz de okunmaya değer 2-3 bölüm vardır. bunlar: mekatronik, makine ve inşaattır. haa eğer kadınsanız bu bölümlerde okumanızı tavsiye etmiyorum. nasıl bir fiziğe sahip olursanız olun muhtemelen sınıftaki 2 kızdan 1i olacaksınız ve lakabınız ise çatalsız olacaktır... gidin kimya mühendisliği okuyun lan valla bak. önünüz açık imza yetkiniz de var oooh...siyasi olaylara en fazla karışan fakülte bu fakültedir. eskiden vinsan kampüsündeyken içeriye ülkücüler giremezdi fakat umuttepeye taşındıktan sonra oluşan sosyomimari nedenlerden dolayı artık tek giriş yerine çok giriş olduğu için yakalayamıyorlar... rahat olun. siz kimseye bulaşmadığınız sürece size kimse bişey demez... derse çağırın beni gelip döveyim alayını....

  fen edebiyat fakültesi: içinde çok fazla bölümü barındıran fakültedir. sözel ve sayısal bölümler bina olarak ayrılmıştır. fen edebiyat fakültesi b (yani sözel bölüm) hukuk fakültesinin karşısındadır. diğeri ise tef ile mühendisliği karşısına almıştır... içerisindeki bölümler:
  fizik
  kimya
  matematik
  türk dili ve edebiyati
  bati dilleri ve edebiyatlari
  felsefe
  arkeoloji
  tarih
  biyoloji
  böyle olması lazım bu sefer kopya çektim itiraf ediyorum... neyse efendim sözel fakülte için hiçbir fikrim yoktur zira sayısal bölüm için söyleyeceğim 1-2 şey vardır... fizik kimya bölümü matematik bölümüne oranla çok çok çok daha zordur kan aldırır adama... hocaları deseniz ayrı bir dengeviyatsız ruh hallerine sahiptirler. okulu 4 senede bitirmek zordur hatta imkansızdır. sınıfınızda kaç kişi varsa o sayının yüzde 10u mezun olur diğerleri okulu uzatır... ecelinize susadıysanız buyrun fen edebiyat fakültesine ne diyim ki... haaaa kadın nüfusu en yüsek olan fakültedir bu arada... sonradan bana küfretmeyin bu haberi vermedim diye :)

  teknik eğitim fakültesi (tef): sadece bir kaç cümlem var bu fakülte için fazla bilgim yok. kadın nüfusu az apaçi sayısı fazla abazan gruplar halinde gezen erkeklerin olduğu yetiştirme hanedir...

 • redrum

  dipçik notçuk: servisler ve otobüsler hakkında bilgi vereyim. istanbuldan gelip gidenler için servisler vardır zira bir ev kirasından daha pahalıdır. tavsiyem ev tutun. tuttuktan sonra da bana haber verin ki misafiriniz olayım. rakım var suyum yok ona göre

  minibüsler hakkında söylemek istediklerim de var: hat 3 hat 4 kabus gibidir. özellikle kışın zaten öyle çok işleyen hatlar yoktur sadece bu 2 si.. arabası olan arkadaşlar neden bana ulaşmasın ki. samimi bir dostluk kurabiliriz hani şaka bir yana arabanızla da gelmeyin çünkü okul içinde çizmekten ziyade, kışları dolmuşlar bile çıkamıyor umuttepeye arabayı heba etmeyin derim...

 • waffleseverim

  umuttepe kampüsü kutuplar kadar soğuk olan üniversite öğrencilerini bilmem.

  2
 • buggy

  2011 yılıyla birlikte 65 geçme notuyla öğrencileri bütsüz, yaz okulsuz, çan eğrisiz sınayan yeni kampüsüyle dağda konumlanmış özel okula benzeyen üniversitedir.

 • parallax

  ders geçme notunun 65 olmasıyla birlikte makine mühendisliği'nden kuvvetle muhtemel mezun veremeyecek okuldur.

  bizim zamanımızda bölüm birincisinin not ortalaması 70 küsurdu lan.

 • lethem

  bugün itibariyle şenlendiren üniversitedir. (bkz: bahar şenlikleri)