komünizm

 • mayonezliarmut

  şu anda çin'de ve küba'da uygulama gösteren yönetim biçimi. düşüncenin sahibi karl marx'dır. komünizm'in temeli eşit, ortak mülkiyetli bir dünya isteğidir.
  rusya'da uygulanan komünizm bir süre sonra dayanamamış ve çökmüştür. dünya üzerinde bir yönetim biçiminden çok, bir çocukluk hayalidir komünizm.

 • jones

  "herkesden yetenegine gore,herkese ihtiyaci kadar" sözleriyle de özetlenebilecek üretim ve paylasim ütopyasıdır.

 • whatthefuck

  komünizm, komünistlik veya ortakçılık, sosyal örgütlenme üzerine bir kuramsal sistem ve üretim araçlarının ortak mülkiyetine dayalı bir politik harekettir. komünizm sınıfsız bir toplum yaratma amacındadır. 20. yüzyılın başından beri dünya siyasetindeki büyük güçlerden biri olarak modern komünizm, genellikle karl marx'ın ve friedrich engels'in kaleme aldığı komünist parti manifestosu ile birlikte anılır. buna göre özel mülkiyete dayalı kapitalist toplumun yerine meta üretiminin son bulduğu komünist toplum geçecektir.

  2
 • bigbubble

  mülkiyet kavramını yok sayan, anarşi içermesinden dolayı sosyalizmden ayrılan toplumsal örgütlenme.temelde, zenginliğin insanlara eşit olarak paylaştırılmasını, üretimin ihtiyaçlara göre düzenlenmesini ve sınıf mücadelesini ortadan kalırmayı amaçlayan bir sistemdir. marxist prensiplere dayanır.

 • legolomanyak

  özetlenemicek kadar büyük bir ütopyadır. çıkış noktası güzel olsa,insanları eşitlemek için özgürlüklerden baya yemesi can sıkıcı.mesela bir dine inanmanız yasak komünizmde.onun dışında aynı amaçları güden daha iyi sistemlerin kurulabileceğine inanıyorum ve "ütopyalar"ın gerçekte uygulanması için bir yerlerini yırtan kişileri de kınıyorum.en azından komünizmi uygulayabilecek tek güçlü ülke amerikadır ki o da kapitalizmin babasıdır.çok uzaklardaki bir hayal, ama tek kurtuluş yolu değil.

 • poncici la la la

  bu siyasi görüşü mantıklı bulan, uygulamak isteyen kişiler komünist olarak adlandırılır. ve nedense bunlar hep ben büyüdüm triplerindeki eylemden eyleme koşan, polis görsek de kendimizi hapse attırsak bakışlarıyla etrafı süzen ergenler arasından çıkar. *
  incelendiğinde, güzel bi yönetim biçimidir esasen. herkes birbirini sevsin, kimse fakir kalmasın, çiçekler şarkı söylesin, böcekler miyavlasın falan. ama her şeyden önce insan egosuna aykırı. ego dedin mi akan sular durur.

  3
 • g0d0faim

  (bkz: karl marx)

  1
 • sizofrengibi

  fertlerin her türlü mülkiyet haklarını ve dini kaldırıp materyalizmi esas alan ve bütün mülkiyeti devlete mal eden bir anlayış.

  1
 • sensizdogangunsinaq

  (bkz: ütopya)

  1
 • perceneige

  1. bütün insanların eşitliği ve eşit haklılığı ilkesine dayanan; gelecekte, sınıfsız bir toplumda, eşit yaşama koşulları içinde "herkese gereksinmesine göre" ilkesini gerçekleştirmeyi erek olarak koyan toplum öğretisi.
  2. (marksçılıkta): özel mülkiyetin kaldırılması, üretim araçları ve ürünlerde ortaklık, sınıfların ortadan kalkması yoluyla sağlanan ekonomik, siyasal ve toplumsal eşitlik,

  (bkz: tarihsel özdekçilik), (bkz: marksçılık), (bkz: özdekçilik)

  2
 • dalgaci

  köken olarak komünden gelmektedir.yani kabile sisteminin gelişmiş versiyonu da denilebilir. birçok yönden komünel yaşama benzediği için bu adı vermeyi uygun görmüşlerdir. komünel yaşamda nasıl bir hayat vardır?

  1: insanlar bulur, toplar ya da avlanır getirir herkes eşit biçimde bundan yararlanır.
  2: bir seçim sistemi olmadan lider seçilebilir. doğal olarak en mantıklı kararları veren kişi lider olur.
  3: sistematikleşmiş bir din olmadığı için insanların manevi duyguları gelişmemiştir.bu sebepten dolayı egoizm fazla gelişmemiştir. ve bunu gibi özellikleri bulunan ütopik bir siyasi ve iktisadi bir terimdir. *

 • roza

  komünizm elektriklendirilmiş sosyalizmdir.
  (bkz: lenin)

  1
 • hayyam

  (bkz: imkansız aşk)

  1
 • hofffuck

  bir dönemler türkiye'ye çok kanlı bir şekilde girmeye çalışan siyasi düşünce.

 • fat-man

  özel mülkiyeti ortadan kaldıran eşitlikçi yönetim biçimi. kesinlikle bir ütopya değildir ilkel kominal toplumlarda tam anlamıyla günümüzde tanımlanan şekliyle olmasa da yaşanmıştır ve marx ın teorisine göre gelecekte de yaşanacaktır.ayrıca komünist devlet olmaz sosyalist devlet olur komünizmde devlet yoktur.savunucularıhalkımız tarafından "gomünüs" olarak tanımlanır fakat aslı komünisttir.

  2
 • dalgaci

  eşitlik hak ve hürriyeti savunan bir dünya düzenidir. siyasi sistem değildir çünkü siyasi sistem bir ülkenin kendi sınırları içerisinde ve dışarısında izleyeceği politikaların geneline denmektedir. komünizmde ülke sınırları olmadığı ve bütün dünyanın tek bir düzen içerisinde olması gerekliliği düşüncesi olduğu için siyasi sistem olmaktan çıkmıştır. yanlız tek eksik yanı ütopya olmasıdır. komünizm ve kapitalizm gerçekten mükemmel sistemlerdir. ancak ikiside ütopyadır. komünizmin olması için bütün dünyanın sosyalizm düzeni içerisinde yaşaması, ikili anlaşmaların fes edilmesi, paranın tedavürden kaldırılması, silahların hepsinin imha edilmesi (devlet elindekilerde dahil) ve bunun gibi birçok olayın gerçekleşmesi gerekmektedir. bu sebeplerin hepsi düşünüldüğünde malesef komünizm ve kapitalizm ütopyadır.

  2
 • still got the blues

  kesinlikle bir ütopyadır.

 • nickinmiwarderdinwar

  türk halkının %80 i yanlış biliyor bi kere bunu. oturup sözlükte anlataılcak ya da öğrenilecek bişey değildir. önce önyargıları yıkmak lazım zaten öğrenmek için.
  benim komünizm yorumum ise tamamen iyi niyetli insanların dünyadaki bütün sorunları çözmeyi amaçladıkları yönetim. yönetim de değil anlaşmadır hatta kendi aralarında.
  her yönüyle eksiksizdir yönetimsel olarak zaten.
  tek bir eksiği wardır : dünyanın amacı.
  bana kalırsa dünyanın amacı olan farklılıklara rağmen herkesin sorgulanacak olması komünizmin olmamasını gerektiriyor. yani her insanın eşit imkanlara sahip olması durumunda zaten sorgulanacak olması mantıksızlaşıyor.

  bu dünyada yaşıyorsak ve eşit imkanlara sahip değilsek bilin ki böyle istenmiştir.

 • musluman metalci

  insanların insan olduklarını anladıkları zaman uygulamaya geçireceği bir hayaldir komünizm.

 • yalniz

  karl popper'ın 'açık toplum ve düşmanları' kitabında anlattığı gibi kapalı toplum yapısına sahip olan sistem.yine popper insan ve bilim tarihinin akışkan ve belirsiz olduğunu söyler yani komünizm'de ki 'bugüne kadarki tüm toplum tarihi, sınıf mücadeleleri tarihidir.' ilkesini yanlışlar.

 • sosyal_bela

  bazıları tarafından bir türlü anlaşılamamış, tüm insanların her anlam da eşit olduğu bir sistemdir. öncesinde sosyalizme ihtiyaç duyduğu (bir çok sosyalist abimiz tarafından)söylensede,bana göre bu ihtiyaca gerek duymadan da uygalanması mümkün olabilecek sistemdir...

 • serafettin

  din ile uzaktan yakından alakası olmayan, ekonomik bir düzendir.

 • londerken

  zengin insanın hiç sallamadığı oluşum.

  3
 • londerken

  çin'de varda ne oluyor sanki.

  1
 • fakir edebiyatci

  hemen hemen her yönüyle onaylanabilecek. fakat bazı yönleriyle kafalarda soru işareti bırakacak düzendir. *

  yahu harbiden nasıl olur da, zıtların savaşımı, herşey değişir gibi ilkelerle yola çıkıp amaca ulaştıktan sonra zıtların savaşımını ve değişimi yasaklar ? akıl sır ermez

  1