körlük

 • perceneige

  1. tıp yönünden gözün ışık karşısında bütünüyle duyuşuz olması durumu.
  2. görüş gücünün onda birden az olması durumu.

 • gozlerim sigmiyor yuzume

  kesici bir aletin kesmez olma durumu.

 • hadi hoop yikilmadan

  aşık olan insanın içinde bulunabilecegi bir çeşit psikolojik rahatsızlık.

 • ellilikbakire

  konusu:
  â“city of god / tanrıkent┠filminin brezilyalı yönetmeni fernando meirelles'in cannes film festivali'nin açılışını yapan son filmi â“körlük / blindnessâ”, filmekimi galalarından. nobel ödüllü yazar josã© saramago'nun dilimize aynı adla çevrilen romanından uyarlanan filmin senaryosu, 2005'te istanbul film festivali'nde altın lale için yarışmış olan â“childstar / çocuk yıldız┠filminin yönetmeni don mckellar'a ait. herkesi kör eden bir salgınının hızla yayıldığı modern bir kentte salgından etkilenmeyen bir kadının öyküsünü anlatan filmin başrollerini julianne moore, mark ruffalo, danny glover, gael garcã­a bernal ve sandra oh paylaşıyor.

 • prog_obs

  can yayınların tarafından türkçeye körlük olarak çevrilmiş, yazarı jose saramago olan eser. orjinal adı ensaio sobre a cegueira olan, kitap 1995'te basılmaya başlanmıştır. okuması zordur, zira her paragraf ortalama 3 sayfa sürmektedir. insana çok şey katar, kitap sonunda okuyucuyu göz fetişi yapar.

  tanıtım bülteninden;
  araba kullanmakta olan bir adamın kör olmasıyla başlayan romanda, salgın haline gelen körlük insandan insana bulaşır ve kör olan insan karantinaya alınır. ancak karantina da işe yaramaz ve herkes kör olur. kör olmayan bir kişi, etrafında birkaç körü toplar ve karantinadan kaçarlar. bu sırada karantina oluşturacak insan da kalmaz çünkü herkes kör olur.

  sonu, okuyucuların beklentisine cevap veren roman, büyük ses getirdi ve yazarın ismini geniş kitlelere duyurdu.

  yazar, bu romanda körlüğü bir metafor olarak kullandı ve insanların içinde hayvani duyguları, insanlık çizgisini okura büyük bir ustalıkla göstermiştir.

 • padme

  jose saramago'nun nobel ödüllü eseri. başyapıtı.

  kitap okunması su gibi bir kitap. yazar basit bir anlatımla mükemmel bir kurguya can vermiş. okuduğum en güzel kitaplardan biriydi diyebilirim.

  özellikle yarattığı kadın karakter(doktorun karısı), şimdiye kadar okuduğum romanlar arasında en kuvvetli kadın karakter.

  kitapta insanı kendine bağlayan çok farklı detaylar vardı bazıları şunlar,

  yazar hiçbir karaktere isim vermemiş. hepsi sıfatlarıyla anılmış. ama bir kez dahi göz yormuyor tekrar tekrar bu şekilde yazılması.

  körlüğü bilinen tanımın tersi bir betimlemeyle sunmuş, beyaz bir körlük anlatılan.

  ve kitap,

  okumayı sevmeyen birisine okumayı sevdirir.

  kitap okumaya ara vermiş birisine, okuma aşkını tekrar aşılar.

  kitabın yazarı jose saramago, filmi de beğendiğini söylemiş ancak ben, padme, her zamanki gibi, kesinlikle önce kitabın okunmasından yanayım.

  ayrıca devam kitabı olarak yazdığı bir diğer eseri;

  (bkz: görmek)

  edit: harf

  2
 • kotu adam

  hukuk felsefesi ve sosyoloji dersinde sınavda mesul olunan jose saramago kitabı. hukuk fakültesi 1. sınıf öğrencilerinin başına gelen tek güzel şey olabillir.

  3
 • adetadonjuan

  hangi romanı en çok seviyorsun sorusuna vereceğim cevap.
  böyle yaratıcılıkları seviyorum. bana göre tolkien nasıl kafasında bir dünya tasarladı ise, saramago da benzer şekilde kör olma fikrini yeni bir dünyaya çevirmiş, insanların gerçek yüzlerini vurgulayabileceği, national geographic belgeseli tadında bir dünyaya.

  üstüne üstlük, bu romanı sonlandırdıktan sonra bir de üstüne "görmek" adlı romanı yazmış, ki bu da körlük salgınını atlatan halkın yıllar sonra seçimlerde yüzde 70 beyaz oy (boş) ile sistemin nasıl sarsılacağını kurguladığı bir roman. özellikle gezi zamanı, geziye katılanların yarısı şu kitabı okuyup bişeyler anlamış olsaydı belki bazı şeyler farklı gelişirdi.

  4
 • tarlada ucan pirasa

  (bkz: blindness) adında bir film vardı bu konuyla ilgili. izlediğimde görmezliğin dünyasını özümsemiştim. o boğucu atmosferi paniği hissettirmişti.

  herkesin kör olduğu bir dünya...

  nasıl bir dünya olabilirdi?

  işte cevap filmde