kötü sözlük moderasyonu

  «
 • 47
 • »
 • ve sahnede

  "henüz yeni bir oluşumdur. aynı kötü sözlük'ün kendisinin de olduğu gibi. eksiklikleri vardır, tecrübesizlikten kaynaklanmaktadır muhtemelen; bu da bir suç değil elbet. yalnız bir takım durumlar var ki, oldukça ilgi çekici! kurumsal olmaları gerekirken, yandaştırlar, henüz sözlükte bile yandaşlık kavramı yokken. kimin yandaşıdırlar peki'? kendi görüş ve düşüncelerinin mi(?): olabilir... de, buna lafım yok ki! kendi düşüncelerinin karşısında olanların düşüncelerini ciddiye almamakta yandaşlar bunlar. işte burası tehlikeli. daha önce bir adminin mahlası altına yazdığım tavsiye vardı, onu bile şikayet olarak nitelendiriyor mesela bir tanesi; sanki elinden şekeri alınmış ilkokul çağındaki kız öğrenci gibi. bir diğeri bana mesaj yoluyla tehdit gönderiyor; mesajlaşırken, birileriyle küfürleştim, ilk o etti, gidip şikayet etmiş moderatör babsına, babası da beni dövecek ya hesapta: "bu sana (dikkatinizi çekerim: sana!) ilk ve son uyarımdır, ona göre"... sanki babasının oğluyum ben bunun! canım benim. yalarım, yerim ayaklarını mı bekliyorlar acaba yazarlardan, ne? yüzlerce benzer örneği olduğu halde, bir kaç entrymi sırf inat uğruna, formata uymuyor diye silen de var, çocukluğuna veriyorum onun da, geçer canım, ağlama sen, kıyamam ben sana.

  hergün, hemen her yazardan, sırf kendileri beğenmiyor diye, girdiğim entrylerden tepki almaktayım. tematik modunda giriyorum, gene yapıyorlar. bunu da sanki bile bile yapıyormuşum, ilgiye muhtaçmışım edasında söyleyenler var gerek bana gerek mahlas altımda. haklılardır, beğenmeyebilirler, kendi seçimleri ya da zevkleri. küfür ya da küfür imalı olanlar bile var bu yazdıkları, söyledikleri içerisinde. (ayrıca: fenerleri üst üste koyup götüme sokacak arkadaşa sesleniyorum buradan: sana rumeli feneri'nin paratonerini gönderecem, ver adresini bana!) neyse... konumuz moderasyondakilerdi. bir şey daha ekleyeyim, bitireyim: "ağır olun da molla desinler"... ha'di bakalııım..."

  demişim, bundan tam iki buçuk sene önce. tabii aradan çok zaman geçti; o moderasyon değişti, yerlerine başkaları geldi, onlar gitti, onların yerlerin... uzar gider. her sözlükte olağan şeyler bunlar: muhatap alacak birisini bulamadık mı, kolay olanını yapıyor, moderasyondakileri suçluyoruz. aynı durum, sözlüklerin atası ekşi sözlük'te de böyle, diğerlerinde de. hatta moderasyonun kendisi dahi şikayetçi bundan oralarda da.

  uzatmayayım;

  okudum da burada yazılanları, iki kelimeyi bir araya getiremeyen andavallar bile şikayet etmişler lan. "nereye dönersen dön, götün arkada kalır" lafına iyi uyuyor moderasyon da. ne yaparlarsa yapsınlar, yaranamazlar kısaca. kaderinizde var olm bu sizin.

 • asi_karamelek

  kötü sözlük moderasyonu iyi midir? eksikleri olabilir ancak kesinlikle iyidir. kanıt mı istiyorsunuz? kötü sözlük abaza team başlıkları'na rağmen sözlüğün hala adam gibi devam etmesi, hala inci sözlük olmaması, hala adam gibi başlıklar açılıp tartışılıyor olması yeterince kanıttır. hem de bunu yazar uçurmadan yapmıştır. saygı duyulması gerekir.

  en ufak bir noktalama hatasında düzeltme mesajı yollarlar, format hatasında uyarırlar, şikayetinizle anında ilgilenirler, moderatörlük ya da yöneticilik sıfatını sözlükte ahkam kesmek için değil yardımcı olmak için kullanırlar.

  eksikleri vardır tabii ki ama şuan sözlükta tam bir şey yok zaten, moderasyonun eksiklerine gelene kadar düzeltilecek daha çok şey var. öncelikle ben de dahil yazarların kendilerine çeki düzen vermesi gerekir, bir entry silindi, bir uyarı alındı diye moderasyona aslanlık yapmaması lazım, adam gibi başlık açıp adam gibi tanım girmesi lazım vesaire vesaire gider bu böyle.

  zaten yazarlar kendini düzelttikçe moderatörler de rahatlayacak, işlerini daha iyi yapacaktır.

  ben hiç bir moderatörle atışmadım mı? evet atıştım. kim olduğunu hatırlamıyorum şuan ama sözlük için gayet gergin bir gün düzeltilmesi gereken bir entry için mesaj atan moderatörle karşılıklı yanlış anlamalardan dolayı atıştık ancak ertesi gün gayet kibar bir şekilde özür diledi, yanlış anlaşılma olmuş kusura bakma dedi, ben de özürümü diledim ve olay kapandı.

  kötülemeye devam edecek olan yazarlar önce şu sorulara cevap versinler;

  -moderatör bana taktı: neden?
  -moderatörler işini yapamıyor: sen ne kadar düzgünsün?
  -moderatörler her başlığımı/tanımımı siliyor: doğru yazdığına emin misin?

  ayrıca ve sahnede'nin yazısında bahsettiği duruma da açıklık getirmek istiyorum. bahsettiği olay (#49001) entry sonucunda bana küfürlü mesajlar atması, benim mesajlardan rahatsız olup engellemeye çalışmam, bunu bir moderatöre sormam, moderatörün de rahatsız edici bir durum mu var demesi ve olayla anında ilgilenmesi sonucunda yaşanmış bir şeydir. moderatör nasıl bir tepki verdi nasıl müdahale etti bilmiyorum ama ilgilendiği için çok teşekkür ediyorum.

  not: bu yazıdan sonra bir de moderasyon yalakası derler, desinler.

 • dilsiz yazar

  moderasyondaki kişilerin aynı anda yazarlık yapmasından kaynaklanan sorunlardan sadece birinin dile getirildiği başlık(illaki tanım cümlesi yazacaz)

  bir yazar entry girdiği sırada tabiki bazı yazarlarla daha samimi olabilir,bazılarına kanı kaynıyabilir,buraya kadar herşey insani ve olması gerektiği gibi,amma ve lakin sorun bu noktaya gelirken başlamıyor,sorun kalemin noktayı koyduğu andan itibaren başlıyor.adminler,editörler yazı yazmamalı,kesinlikle engel olunmalı bu duruma,yoksa adaletsizlik kol gezicek bu sözlükte..illaki yazmak için çırpınıyorsa farklı bi isim altında kimsenin onun yazar olduğunu bilmediği bir rumuzla yazmaya devam etmeli..

  önceden yazımda belirtmek istemiştim,laf olsun diye yazmamıştım:
  (bkz: hem yazar hem admin olmak)

  1
 • ensest celiski

  dandik olduğunu ilk 10 saniyeden belli etmiştir. kendilerine göz atması için;ekşisözlük, uludağ veyahut lafmacun gibi sözlükleri bi' öneririm.

  bir baksınlar entrylere sonrada spor yapsınlar haha.

 • ejder

  --alinti--

  hem de bunu yazar uçurmadan yapmıştır. saygı duyulması gerekir. *

  --alinti--

  bu adama ne oldu araştırmak gerekir.(bkz: jessejames)

 • fuck for fun

  başbakanını çok sevip onu kollayan moderasyondur. zira korktuğu için (bkz: başbakanın yeğeninin 50 kilo uyuşturucuyla yakalanması) gibi bir başlığı sebebsiz hortumlamasını aklımızın ucundan bile geçirmediğim moderasyonumuzdur. güncel olayları aktarmak ne zamandan beri sözlük formatına ter düşmüştür orası da ayrı bir bilinmezliktir kötü sözlük için.

  2
 • perceneige

  admin
  chicqo
  fresa


  moderatör
  (gbkz: perce_neige)
  punchup
  sondaj
  the.poisson
  edie britt
  gx2
  runo

  preator
  don perlimplin
  xenci

  coder
  julien
  aslinda


  kötü tv reji
  perce_neige
  fresa
  the master
  kedipera

  kötü sözlük radyo

  gx2

  kötü sözlük dükkan

  the.poisson  kötü haber editörü

  runo
  cansucar

  1
 • black

  saygıdeğer kişilerden oluşur. yalnız sitemkar başlıklar açışı, birazda kendi elinin eseri değil midir a dostlar. nick vermek istemiyorum ama entry' lerinin hiçbirinde noktalama işareti kullanmayan yazarlar biliyorum. yazar alımlarının daha seçici olması gerekirken, önüne geleni daha çok tanım olsun, daha kalabalık olsun diye alırsan sonuçlarına da katlanmak zorundasındır birazda. çok yazmak nedense asıl kriter, çok yazsında nasıl yazsın ne önemi var değil mi? bazı şeylerin zaman gerektirdiğini unutmuştur sözlük yönetimi. insanı en çok üzen ise inandığınız başlıklarınızın altının bomboş oluşu. uzun zamandır yazamıyorum çünkü elim gitmiyor, şevkim kaçmış... anket başlıklar kadar değer görememiş bir hayrettin karaca başlığım varsa ben daha fazla yorum yapmak istemiyorum da doğrusu. evet başlık sayımız, entry sayımız arttı... peki ya kalitemiz, o ne durumda? *

 • apple

  olumlu bakış açımı kaybettirenlerden oluşan topluluk. bir günde yönetimden alındım, ertesi gün ismini vermek istemediğim bazı yazarlar anında msn listesinden beni silmişlerdir ve muhatap olmamaktadırlar. buna bir bakıma iki yüzlülük diyebilirim sanırım, bir günde insanın insana tavrının değişmesi daha ne olabilir bilememekteyim.

  4
 • perceneige

  çok yeteneklidirler...
  insanların hayata bakışlarını, yaşam enerjilerini alıverirler bu yönetim elemanları.
  allah cezalarını verse de bi kurtulsak dediğimiz elemanlardır.
  akıllara zarar bir durum yani...
  yorumsuz kalıyor insan bir yerden sonra...

 • torlak

  yönetim istifa denilmemesi gereken topluluk. zira ekmek yoksa pasta yiyin deme hakkına sahiptirler..

  1
 • hilal jumanji

  (bkz: yönetim ne arar la bazarda)

  6
 • random stranger

  zengin yakışıklı ve iyi sevişen erkeklerle zeki olduğu kadar güzel sıcakkanlı hatunlardan oluşmadığı kesin topluluk. olsun varsın yiğidi öldürsek de hakkını yemeyerek işlerini gerçekten iyi yapan kaliteli insanlar olduğu gerçeğini ortaya koymalı .

 • punchup

  (bkz: alkol var mı gençler)

 • edie britt

  an itibari ile ne içtikleri merak edilen bir grup insan.

  1
 • siyamus.

  kötü , sözlük yönetimi olarak da algılanabilir.pek karşılaştığım olmadı şuana kadar.

 • bisnev

  yaş ortalamasının bir hayli düşük olduğunu düşündüğüm yönetim.

 • hilal jumanji

  dünyanın en rahat yönetim kadrosudur.

  editörler ve gammazlar palmiye yaprakları ile, hamağında malibu içen moderatörlere serinlik sağlarlar.

  adminler zaten kraldır. arada bir ayin düzenlerler başkanlık yaparlar.

  öyle bir şey işte. oh mis. sallayın kızlar sallayın aaa..

  5
 • chicqo

  yaş ortalaması 45 tir. 45'i de benim sayemde tutturuyorlar, tutturuyor derken düşürüyorum ben.
  yaşım küçük olduğundan, daha güzel kararlar alabileceğimi düşünüyorum mesela ben, hıhı evet öyle.
  misal, moderatörleri format bilgisi, çalışkanlık derecesine göre seçmiyorum, 20, 21 yaşındaki adam nasıl bilsin format falan dahha neler, 50 yaşına gelirsin adam gibi, o zaman olursun moderatör, bence öyle, yaş ilerledikçe, mecmualardan olsun, ajanslardan olsun öğreniliyor çünkü format. aksini iddaa eden de yoktur bence yani.

  yaşım küçük olduğundan hem onlardan da faydalanabiliyorum, en güzeli böyle, moderatör abi ve ablalarımızı çok seviyorum, küçük olduğum için bana iyi davranıyorlar, yarışmacı arkadaşlara da başarılar diliyorum, yaş takıntısı olanlarda berkeden ayrılsın diyorum. hıhı, kendinize çok çok iyi bakın.

  höh.
  sözlükün yaş takıntısı nolursun bi bit!

  5
 • bisnev

  basit bir ironiyi bile ciddiye alıp cevap veren yönetimdir. akıl yaşta degil baştadır genç yönetime başarılar diliyoruz.

 • eemmree

  tematik kasmaktalar efenim. kolay gelsin diyoruz.

 • ahaha super lan

  moderasyon kelimesinin m harfinden anlıyorlarsa ben de hiçbir şey bilmiyorum.

  5
 • the crow

  nick altıyla ilgili ilk başta baya bir saçmalamış, daha sonra bu saçmalığın farkına varıp düzeltmişler kendileri. bir de troll fazlalığı ile ilgili duyuru yayınlamışlar her sözlükte olur böyle şeyler ancak bunu duyuran sözlük hiç görmemiştim. chicqo'u bilirim sözlüğün ilk gününden beri baya iş yaptı ben her ne kadar giri girmesemde takipteyim, bazen ciddi manada troll'le troll olma durumu yaşıyor. olayları akışına bırakması daha iyi olur.

  1
 • zeki cevik ve ahlaksiz

  zaytung haberi ; ego tokluğuna forumlarda moderatörlük yapan orta yaşlı internet kurdu, işsizlik maaşı için işkur'a başvurdu...

  (bkz: serbest çağrışım)

 • nickinmiwarderdinwar

  beni kabul etmesini beklediğim ve şuan yalandığım yönetimdir
  "kulun kölem olayım ağbii"
  yemedi mi?
  "bi arkadaşa bakıp çıksam?"

  1
  «
 • 47
 • »