kpss

 • lorelei

  açılımı kamu personeli seçme sınavıdır.  --- alıntı ---

  kpss (kamu personel seçme sınavı) ilk olarak 1999 yılında dms adıyla yapılan ve her yıl ösym tarafından düzenlenen kamu görevlerine ilk defa atanacaklar için yapılan sınavdır sınav 1999 ve 2000 yıllarında dms, 2001 yılında kms ve 2002 yılından itibaren de kpss adıyla düzenlenmiştir

  --- alıntı ---

  (bkz: gençken yapılacak 100 şey)

  1
 • mimarist

  devlete sırtını dayamak isteyenlerin genellikle başvurdukları sınav türüdür.

  2
 • kuzu

  türkiyede bir gelecek isteniyorsa adres olarak en kısası olan adlandırılacak sınav çeşididir.

  1
 • soli deo gloria

  devletin kendi üniversitelerine ve bu üniversitelerin verdiği diplomalara ne kadar güvensiz olduğunun göstergesi olan sınav.

  2
 • atlas

  bu yıl 10 - 11 temmuz tarihlerinde yapılacak olan sınavdır. aynı zamanda benim ve benimle beraber bir dershane dolusu insanında çalıştığı sınavdır. bunların kimisi öğretmendir, kimisi arkeologtur, kimisi iktisatçıdır...

  ve dahi üniversiteden mezun olduktan sonra okuduğunuz bölüm ülke şartlarında geçerli bir bölüm değilse tek çarenizdir. ikinci bir olasılık yoktur.

  1
 • daedroth

  gençlerini kendine küstüren bir devlette yaşadığımızın en somut örneği olan sınav... ya arkadaş hadi bunu yapıyorsun neden hiç senin kırmızı çizgin yok? iktisat, işletme okuyan adamı bankalara, imkb ye vs al, kamu yönetimi mezunlarını kaymakamlığa, idari hakimliğe vs al, uluslararası ilişkiler okuyanlar da diplomat, dış ticaret uzmanı, maliye okuyanlar hesap uzmanı, maliye müfettişi olsun. işletme okumuş adam nasıl kaymakamlık sınavına girebilir? uluslararası ilişkiler okumuş adam nasıl bankacı, müfettiş vs olabilir? daha doğrusu işine kavuştu diyelim ne derece iyi icra edebilir mesleğini?

  ama yok, hiçbir çizgi yok. herşey keşmekeş. bu yüzden giren insanların büyük çoğunluğu ilk başlarda hayalini kurdukları kadroya giremezler, açıkta kalmamak için o kadrodan çok alakasız bir kadroya yerleşirler veya evlerine geri dönerler. her iki ihtimalde de yüzleri gülmez, mutlu olamazlar. her gün, kpss b den atandığı maliye bakanlığı memurluğu işine giden adamın giremediği bir hesap uzmanlığı, maliye müfettişliği, kaymakamlık vs kadro için hayıflanması, o kadronun adamın içinde kalması mı daha iyi yoksa evde işsiz güçsüz oturmak mı..

  bu yola girenlerin %70 inin üniversite sonrası hayatı hayal kırıklıklarıyla doludur. dershaneye, kitaplara harcanan onca para, kazık kadar boyla evde oturup ders çalışmayı dahi göze alanlar, bu sikko sınavı ve kurum sınavını verip de mülakatta elenenler.. hele mülakatlardaki torpil dedikoduları bu sınava idealleri olarak girenleri zıvanadan çıkarır. maddi yanı geçtim; evde geç saatlere kadar ders çalışmalar, dökülen/beyazlayan saçlar, alınan kilolarla pelteye dönen vücutla beraberinde bozulan sağlık... bu kadar fedakarlığın sonunda mülakattan elenmek gibi bir ihtimalin olması...

  kazanınca ne oluyor? bu sorunun cevabı hangi kadroyu kazandığınız ile alakalı. bir hesap uzmanı, bir kaymakam, bir maliye müfettişi, bir idari hakim oluverdiyseniz sırtınız yere gelmez.

  iibf'li gençlere bir tavsiye; eğer bu işe baş koyduysanız, ben herşeyi bıraktım uzman memurluk istiyorum(!) diyorsanız, çalışmaya üniversite 2. sınıftan itibaren başlayın. okuldaki bütün derslerinizi yutun. çift anadalı bile zorlayın. iktisat okuyorsanız ekstra hukuk, kamu yönetimi okuyorsanuz ekstra iktisat çalışmanız gerektiğini bilin. o geri kalan hayal kırıklığı yaşamayan %30 çoğunluk çalışmaya okulda başlıyor çünkü. yaşıtları kızlarla kafe kafe taksimlerde gezerken onlar evlerinde bu sınava hazırlanıyor. o kalburüstü kadrolara da onlar giriyor. çalışın, serserilik yapmayın. çünkü 4 yıl çok çabuk geçiyor ve emin olun o 4 yılın sonunda ekstra çalışmanın size sağlamış olduğu bilgi birikimi ve özgüven, size arkadaşlarla yaşanan anılardan daha çok yardım ediyor bu yolda...

  bunu asla ve asla unutmayın.

  3
 • gx2

  bir rivayete göre sınavdan çıkan kişilerin akli dengelerini kaybediyormuş.

  işte bir örneği;

  * burdan

  1
 • defibrilator

  kamu personeli seçme sınavı olarak bilinen memur alımlarında esas alınan sınav.

 • atlas

  lisans mezunları için başvuru tarihi 10 - 21 mayıs 2010.

 • zakk wylde

  türk eğitim sisteminin en gereksiz sınavlarından biridir. sen gel öss gibi gereksiz bir sınav sonucu eğitim fakültelerine öğretmen al , okut, eğit öğretmen diploması ver. sonra gel bu adamları tekrar sınava sok. branş koy bare gereksiz şeylere çalışmasın insanlar. ne işine yarayacak bir beden eğitimi mezunu öğretmeninin matematik.

 • hattorihanzo

  (bkz: kaliteli personel soru sormaz)

  1
 • karniyaz

  (bkz: devlete kapağı atma sınavı) son zamanlarda oldukça popüler bir sınav olmuştur. korkum şudur ki yakında öss den bile daha fazla katılımcısı olacaktır.
  ayrıca içeriği bakımından en saçma sapan sınavdır. bir insan, işinde kullanmayacağı bilgileri cevaplama oranına bakılarak nasıl seçilebilir aklım almıyor.

 • shut the fuck up

  torpili olmayanların boşuna kasmaması gereken sınav.*

  1
 • krizantem

  çoğu eğitim fakültesi mezunu; öğretmen adayının atlatamadığı, bir türlü geçemediği sınavdır.

  ve bu kişiler bu sınavın ardından şu tür sorulara mağdur kalmaktadırlar.

  "evladım, sen salak mısın?"
  "felancanın oğlu, fişmancanın kızı, herkes atandı öğretmen oldu..!"
  "o kadar okuttuk bi baltaya sap olamadınlar.."

  ve ardından milyonlarca kpss mağduru geleceğinden umutsuz insanlar oluşmaktadır.

  (bkz: atanamamış öğretmen)

 • ozomoz

  kesinlikle genel kültür-genel yetenekle alakası olmayan; ama nedense genel kültür-genel yetenek adı altında yapılan sınavımsı şey. kazık kadar adamları tekrar dersane sıralarına döndüren, başını test kitaplarına gömülten,sosyal hayattan kopartan, bu ülkede yaşamayı pişman ettiren, sonu s ile biten diğerleri gibi aynı işkenceyi yaşatan ne idiğü belirsiz şey. diğer s lerden tek farkı buna giren kişi sayısı daha fazla ve bunun girdiği kişi sayısı daha fazla.

 • demedi deme

  kültür güzelde yetenek zor ya

 • ozee

  sorular:

  1) burası muş'tur, yolu yokuş'tur, muş'taki yokuşun eğimi kaçtır? (tan(a) =cos(b) )

  a) diktir

  b) kektir

  c) 250 tl

  d) bilmiyom.

  e) doğru cevap b seçeneği olabilir.

  2) aşağıdakilerden hangisi diğerlerinden farksızdır?

  a) kanaviçeli kukurbit

  b) ebelemeceli ebegümeci

  c) iki şık daha var

  d) ali şen

  e) berlin hoparlör enstitüsü genel müdürlüğü sekreter yardımcılığı makamı

  3) aşağıdakilerden hangisi nedir?

  a) hiçbiri

  b) c

  c) ne?

  d) yaaaa...

  e) hesap bilmeyen kasap.

  4) cevap (c) seçeneği ise, soru nedir?

  a) adınız?

  b) yaş kaç?

  c) hiçbiri

  d) hepsi

  e) bazısı

  5) nerdeyim ben?!! örneklerle açıklayınız.

  6) 4 milletvekilini bir zürafaya eşit olarak kabul ederseniz, meclis murakıbı kaç marlboro eder (dışişleri bakanını 3.14 alınız)?

  a) 1

  b) 3.2

  c) az

  d) saat kaç?

  e) dörde çeyrek var.


  tarzında soruların çıkması ihtimali yüksek sınavdır.

 • suka

  bugün saat 14:00 itibariyle sonuçlar açıklanacaktır.
  buyrun:
  http://www.osym.gov.tr/genel/belgegoster.aspx?f6e10f8892433cff8df7c92fca5b4d05fad0f3ec46dde116

  sonuçlar için:
  http://www.osym.gov.tr/

  1
 • suka

  14:00 itibariyle ana sayfada yoğunluk olursa, aşağıdaki linkten giriniz. buda size suka'nın kıyağıdır.

  http://sonuc.osym.gov.tr/

  1
 • perceneige

  manyak psikopat adaylara sahip sınavdır.
  ulan 3 saat öncesinden girişmişsiniz siteye sitenin ağzı gözü yamulmuş...
  tc yi girdikten sonra bile sonuç gelmeyebilir...
  sakin olun!

 • yuksekten ucan sadist mazosist

  kamu da parsellenmiş sikiş sokuş yeri.

 • perceneige

  herhalde sonucunu görebilen ilk 1000 kişi içine girebilirim hatta 100 hatta 10...
  an itibariyle bakılabiliyor biraz kasarak da olsa... hala girememiş olanlar varsa denesin...

 • cartmantr

  3-4 sene önce girdiğim ve yazın sıcağında saatlerce sürmesiyle türlü türlü küfürler ettiğim sınav

 • edie britt

  yılmaz özdil sınav hakkında yazdığı yazısı ile aslında her şeyi açıklamıştır. evetçilerin gözüne bir şeyleri sokmuştur. anlayabilene ne mutlu.

  kpss


  kamu personeli seçme sınavı'nda dümen yapıldığı...

  "öğretmen"lik sınavında 120'de 120 doğru çıkaranların, cemaat-tarikat mensubu olduğu... tesadüfe bak, karı-koca veya aynı evi paylaşan tiplerin, imkansız skora ulaştığı... soruların sızdırıldığı, iddia ediliyor.

  *

  sene 1943.

  *

  ankara atatürk lisesi'nin en pırıltılı iki öğrencisi -birbiriyle canciğer- devlet bursuyla yurtdışında eğitime gidebilmek için, milli eğitim bakanı'nın makam odasına girerler. bakan bakar çocuklara, "sen oğlum, fazlasıyla hak ettin, gideceksin" der... sonra öbürüne döner, "sen oğlum, fazlasıyla hak ettin ama, gönderemem, kalacaksın" der. çocuklar çıkar odadan...

  *

  "kalan" elini cebine sokar, yıllardır biriktirdiği harçlıklarını "giden"e uzatır, al bunu lütfen, hiç olmazsa amacımı kısmen gerçekleştireyim der... kucaklaşır, vedalaşır iki arkadaş.

  *

  giden, gazi yaşargil.

  *

  kalan, can yücel.

  milli eğitim bakanı'nın oğlu!


  *

  "torpil yapıldı" demesinler diye, hak ettiği bursu alamayan can, hiç kırılmaz babasına... vekil oğlu olmak, hep ağır gelmiştir ona zaten... protokol "portakal gibi bi şey"dir onun için, bi kez olsun binmez makam arabasına... türkiye'nin en heyecan verici şairi olur, diliyle, zekasıyla eşsizdir ama, bana göre en muhteşem şiiri, boyun eğmeden yaşadığı hayatının ta kendisidir... "ömrümce muhalif yaşadım, onun için kan grubum rh negatif" der... içeri tıkılır, kitapları toplatılır, tınmaz bile... alnı açık yürür, cambridge'e gitmeyi başarır.

  *

  gazi, isviçre'ye gider, almanya'ya, oradan abd'ye... beyin cerrahisinde çığır açar, ordinaryüs olur, abd'de "yüzyılın adamı" seçilir. türkiye ise, askerlikten kaçıyor diye, vatandaşlıktan atarak ödüllendirir onu! vatansız kalır... sonra utanıp, türkiye cumhuriyeti üstün hizmet madalyası ve milli egemenlik onur ödülü verdiler, orası ayrı.

  *

  gazi'nin oğlu olur, "can" adını koyar...

  can'ın oğlu olur, gazi elinden tutar, cerrah yapar... "rengahenk" isimli kitabını gazi'ye ithaf eder can, "beynin piri reis'i" der arkadaşı için.

  *

  ve, son nefesini verirken, abd'den gelen oğlu, kulağına eğilir can'ın, "gazi'nin selamı var, seni çok seviyor" der... can'ın duyduğu son sözlerdir bunlar, gülümser, kapatır gözlerini.


  *

  aynı dakikalarda, binlerce kilometre uzakta, can'dan gelen paketi açar gazi... arkadaşının son eseri "mekanım datça olsun" isimli kitap çıkar içinden... açar kapağını, bakar ilk sayfasına ve ağlayarak okur, son el yazısını: "gazi, gözümün bebeği, giderayak..."

  *

  offf, of.

  *

  öz oğluna bile hak ettiğini vermeye utanan milli eğitim terbiyesinden... torpille, tezgahla, şaibeyle kaynamaktan utanmayan milli eğitim zihniyetine.

  *

  dönem arkadaşına cebindeki parayı, üstüne yüreğini çıkarıp veren pırıl pırıl öğretmen oğlundan... dönem arkadaşının cebindeki parayı, geleceğini çalan ahlaksız öğretmen bozuntusuna.

  *

  değerli öğretmen adayları..."her şey sende gizli" şiirinde şöyle der can:

  gülebildiğin kadar mutlusun

  üzülme, bil ki...

  ağladığın kadar güleceksin

  sakın bitti sanma her şeyi...

  *

  sakın bitti sanma...

  her şey sende gizli.

  boyun eğme asla.

  cumhuriyet'e sahip çık.

  *

  8
 • pan

  en sonunda kazanıp bakü devlet sirkine sözleşmeli maymun olarak atandığım enterasan sınav.ne gülüyonuz lan memur olmak zor bu devirde.

  4