kreatin

 • legolomanyak

  kaslarda fosfat depo edilmesini sağlar. enerji ihtiyacında fosfatını atpye verir oradan da enerji kazanımı olur. kaslarda atpden sonra kullanılan ilk enerji kaynağıdır.

 • pain in the ass

  (bkz: bençte kaç basıyon aga)

 • eslesemeyenhomologkromozom

  vücudun jeneratörüdür adeta. performansı %30 arttırdığı biliniyor. hatta bana kalırsa yarı yarıya.

 • tarboy

  özellikle böceklerin kabuklarında bolca bulunan madde.

  1
 • user

  fiziksel aktivite sırasında kaslar atp(edenozin trifosfat) olarak depolanan enerjiyi kullanır ve kullanılan atp bir fosfat kaybederek adp(adenozin di fosfat)a dönüşür.adp'tekrar atp'ye dönüştürülür ve tekrar kullanılır.kreatin denilen madde bu tekrar atp'ye dönüşümü hızlandırır ve ayrıca takviye olarak fazladan vücuda alındığında kaslarda depolanan atp miktarını da arttırır.kreatin monohidrat ismiyle pazarlanır.kasların daha fazla su tutmasını da sağladığı için dış görünüşde de hatırı sayılır bir fark yaratır.yalnız anahtar nokta difosfatın tri fosfata dönüştürülmesi ve fazladan da depo edilebilmesi için dışardan gıda yoluyla ciddi bir fosfor takviyesi de gerekir.

  bu maddenin keşfedilme hikayesi şöyle anlatılır.özellikle kedigillerin anlık yüksek güç gerektiren ataklarını gerçekleştirmelerini sağlayan şey araştırılırken(özellikle çitaların bir anda 120km sürate çıkması ve bir leoparın kendi aırlığına yakın ağırlıkta bir avı dişlerinde taşıyarak ağaca tırmanması gibi güç gerektiren hareketler) kedigillerin kas dokuları incelemeye alınmış ve kedigil kas dokularının diğer tüm canlılardan daha fazla kreatin içerdiğinin tespiti üzerine bu madde ile takviye edilen sporcuların fiziksel güç ve fiziksel performans sürelerinde artış olduğu aama özellikle anlık yüksek güç gerektiren hareketlerinde belirgin bir güç artışı olduğu tesit edilmiş.kırmızı ette yüksek oranda olup esasen 1-2 gram kreatini beslenme yoluyla doğal olarak alabilmek için en az bir kilogram kırmızı et tüketmek gerektiği tespit edilmiş.resmi spor musabakalarında kasın doğal yapısında da bulunan bir madde olduğu için doping olarak kabul edilmez ve resmi olarak yasak olmayan bir performans arttırıcıdır.bol su ve fosforla (ben fosfor kaynağı olarak sütü kullanırdım) birlikte günde 2gr falan kullanılabilir. fazlasının bir zararı olmamakla birlikte bir faydası da yoktur.yani alabileceğiniz ve depolayabileceğiniz kreatinin bir sınırı var fazla alırsam daha güçlü olurum daha çok şişerim gibi bir şey yoktur.özellikle kısa mesafe sürat koşucuları, halterciler, yüzücüler, özellikle kısa sürede yüksek güç ve performans gerektiren spor dallarıyla uğraşan profesyonel sporcuların tamamı bu maddeyi kullanırlar.%20, %25 gibi maksimum bir artış sağlar bundan fazlası plasebo(!) etkisidir.
  ha bu arada böceklerin kabuğunda bulunan madde kreatin değil keratin olup, sadece böcek kabuğunda değil insan ve hayvan vücutlarındaki tırnak boynuz saç gibi dokuların da temel maddesidir. taşak kılında bile keratin vardır. kreatinle de alakası yoktur.

  2
 • donukmavi

  erkek tipi saç dökülmesi olan sporcularda saç dökülmesini hızlandırdığı söylenen madde. steroidler de aynı yan etkiyi yaptığı için genelde besin takviyelerine yıkılır bu tarz şeyler, kimse hormon aldığını söylemek istemez.

  1