kuzey kore

 • jokerock

  kore ii. dünya savaşı'ndan sonra, kuzeyin komünist hakimiyetine girmesi diğer taraftan güneyin batıya dönük politika izlemesi ve birçok şeyi batılılarla paylaşmasından, kuzey ve güney kore olmak üzere ikiye parçalandı. demokratik kore halk cumhuriyeti 1948 yılında otoriter ve sosyalist bir hükümet olarak kurulmuştu. 1994 yılında kuzey kore'nin ilk lideri olan kim il sun'un ölümünden sonra, ülkeyi oğlu kim jong il yönetmektedir.kuzey kore diğer komünist ülkelere göre daha bir kapalı kutu görünümündedir.ülkenin güneyinde güney kore, kuzeyinde çin halk cumhuriyeti ve rusya, doğusunda ise japon denizi bulunur.

  1
 • blackred

  güney kore'ye ait bir adaya top yağdıran devlet. sebep mi? henüz ortada bir şey yok, kuzey kore'nin her zaman ki atarlarından birisi olsa gerek. 1 güney kore askeri ölmüş, 3 güney kore askeri yaralanmıştır. bölgede bulunan 70 ev yanmıştır. çoğayıp kuzey kore; fazla atar göte batar, unutma.

 • sayuri

  güney kore ile 1950-53 savaşlarından sonra barış antlaşması imzalamamışlar, bu yüzden şuan kuzey kore'yi bağlayan bişey yok, çatır çatır savaşıyor.

  1
 • kosmodemyanskaya

  asıl adı kore demokratik halk cumhuriyeti olan ülkedir. güneyde ki amerikan köpeği olmuş, amerikan bombasıyla kardeşlerini vurmuş korelilere oranla çok daha onurlu bir toplumu vardır. kurucusu kim il sun'dır. basında kuzey kore ile ilgili çıkan haberlerin tamamına yakını yalandır. antikomünist popoganda bokunu çıkarmasına rağmen millet hala bu saçmalıklara inanmaktadır.

  -kore demokratik halk cumhuriyeti'nde her ailenin barınma ihtiyacını devlet karşılar, evsiz barksız tek bir insan dahi yoktur
  -kore parlamentosunun 480 milletvekilide parlamentodan maaş almaz
  -kadınlara doğumun iki hafta öncesi ve dokuz ay sonrasında ücretli izin verilir, dokuz ay sonra işe başlayan kadının çocuğunun bakımı devlete ait çocuk yuvalarında ücretsiz yapılır
  -üçüz çocuk dünyaya getiren kadınların isterlerse, dört yıl ücretli izin alabilir
  -büyük halkın çalışma evi' nde (milli kütüphane) 30 milyon kitap vardır,
  1 mayıs stadyumunun (may day stadium) kapasitesi 150 bin kişilikdir

 • blackred

  öyle sosyal devlet, komünal düzen ayaklarını falan geçeceksiniz arkadaş bu devlet konusunda. güneyde bulunan amerikan köpeği ise bu da rus, sovyet köpeğidir. daha dünya kupasında sik gibi bir kadroyla başarısız olan teknik direktörlerini idam ediyorlardı lan, adamı inşaat işçisi yaptılar en son, helal olsun adalet anlayışlarına, düzenlerine. küçük çocukların nasıl eğitildiği konusunu açmıyorum bile. 5 cm'den sonra saç uzatma özgürlüğüne de girmesem iyi olur.

 • cartmantr

  koskoca bir halkın yarısını abd paktının yarısınıda sovyet paktının etkilemesiyle oluşan durumun kuzeydeki halidir. asıl kötüsü ise bunca zamandır almanya gibi birleşebileceklerine dair pek umut vermemeleridir.

  1
 • amidimbemidimcemidimdemidim

  yakında güneyi ile bir savaşa girerse eğer 48 saat içinde bütün güney korenin amına koyucak olandır.
  1950' deki gibi koreye asker göndermek sıkar biraz.
  istatistikleri yazıp kore şehitlerine saygısızlık yapmak istemiyorum fakat çok büyük kayıplar vermiştik. bizden binlerce km uzaklıkta ve hiç ilgimiz olmayan ülkede.
  ama pardon natoya yalakalık yapmak gerekliydi unuttum. 2 yıl sonra natoya alındık kına yakın orospu çocukları.

  3
 • io

  agresif bir ülke . herhalde yönetim şekli komünizm yanlışım varsa bilemiyeceğim. çin in desteklediği ülke. bugün itibariyle güney kore yi topa tutmuş

 • interizm kusurlari

  güney kore'nin kuzeyindeki ülkedir.
  adam olup bir tane kore yapamamışlardır.
  illa güney kuzey olacak.

 • delisair

  abd'nin tehditleri altında nükleer silahlar geliştirmiş ve g.kore ile savaşacağına kesin gözüyle bakılan ülke.

  emperyalistler arası savaşlarda en fazla gerilime sahip kore bölgesinde dün de karşılıklı saldırılar olmuş. herkesin gözü iran'a çevrilmişken, kore patlama noktasına geldi. geçmişte olduğu gibi bir tarafta abd destekli g.kore, diğer tarafta rusya-çin destekli kuzey kore. bu olayların en acı yanı, iran'da veya kore'de olası bir savaş durumunda nükleer silah kullanılacak olmasıdır.

  1
 • 5 dakika bekle git

  bildiğim kadarıyla milli işletim sistemini kurmuştur. ülkedeki hemen hemen bütün bilgisayarlarda yüklüdür ve bu şekilde iş yapan ülkedir. windows'un bire bir kopyası gibi imiş; fakat ne olursa olsun kendilerinin yapmaları ve sadece ve sadece kendilerinin olması abd'ye ya da diğer ingiltere gibi ülklere mahkum olması " kendi kendine yeten ülke zihniyeti " alkışı hak eder.

  2
 • harlequin

  güney kore ile zaten kağıtta savaş halinde olan ülke. ama ateşkes antlaşması vardı. ayrıca dünya haritasındaki anarşizmdir. komünizmin uygulandığı kübayla beraber tek ülkedir. asker ülkesidir devlet başkanının resmi üniforması asker üniformasıdır. halkı açlıktan ölmesine rağmen bir zamanın rusya'sı gibi ordu kasan * bir ülkedir. kaybedecekleri hiçbir şey olmadığı için abd'ye bile yamuk yapabiliyorlar.

 • kira

  güney kore'nin kuzeyindeki komunist devlet.

 • r-evolution

  *sosyalist rejimin olduğu sayılı ülkelerden biridir.
  *güneyinde bulunan amerikan uşağı güney koreyle savaş içinde olan ülkedir.
  *sürekli tehdit altında oldugu için devlet bütçesinin büyük çoğunluğuyla orduya yatırım yapan ülkedir.
  *dünyanın en büyük dördüncü ordusuna sahiptir.
  *amerikanın tatpikat adı altında sürekli taciz ateşi açtığı ülkedir.

 • sal paradise

  milyonlarca yurttaşını kendi eliyle öldüren, muhalifleri gulaglarda köle olarak kullanan, ülkenin sınırlı imkanlarını silahlanmaya yatıran, halkı açlıktan kıvranırken saraylarda keyif çatan liderlere sahip devlet. yüzyılın utanç vesikası.

 • saatlimaariftakvimi

  10 ay süreyle üniversitelerini kapatacak olan ülke.
  detaylar.

 • deepthroattoyouall

  who'ya göre 6 milyon sivilin açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ülke. 6 milyon. zaten toplam nüfusu 24 milyon ülkenin.

  ayrıca güney kore tarafından gıda yardımı verilen ülke. yardımlar sadece hastanelere, yetimhanelere ve okullara yapılacakmış. kuzey kore hükümetine verilmeyecekmiş yardım paketlerini dağıtma işi. kk hükümetine kalsa ordu stoklarına doldururlar zaten. giden yardım da güney kore hükümeti eliyle değil stk tarafından yapılıyormuş.

 • puslu hava radyosu

  halkının tamamına yakını açlık sınırının altında yaşayan komünist ülke...güçlü bir orduya ve fazlasıyla paranoyak yöneticilere sahip ülke...ülke insanlarının tamamıyla dünyadan izole yaşadığı ülke...amerika'ya baş tutabiliyorum atarı yaparak bütün parayı silaha yatıran halkına yağmurlu havada su vermeyen haysiyetsiz ülke....

  1
 • bonservisim elimde

  açlık söylentilerinin aslında amerikan propagandası olduğuna inanmışımdır. elbette en doğrusunu bilemeyiz. kendi içine kapanık, melankolik bi ülkedir kuzey kore. ve kim il sung reisten sonra ne yazık ki eski tadı kalmamıştır. buna rağmen yine de severim. dünyanın en delikanlı ülkesidir, tek başına meydan okur yankilere. eğer söylendiği gibi açlık tehlikesiyle karşı karşıyaysa gerçekten, bunda en çok acımasız ambargo koşullarının payı var. tabi amerika tarafından sürekli işgal edilme tehlikesi de var. buna karşın silahlanmak zorundasın, yoksa sonun ırak gibi afganistan gibi olur. güneyli piçler gibi onursuz yaşayacağıma kuzeyde açlıktan ölürüm ayrıca. nedir yani?

 • user

  açlığın sebebi devletin savaş çıkar korkusuyla aşırı gıda stoklayıp çürütmesidir , bence. tarım ve hayvancılığın silah sanayinin gerisinde kalması içgücünün buralara kaydırılması ve tarım ve hayvancılık teknolojilerinin takip edilmemesi de cabasıdır.bir savaş çıkarsa ve elinde doğru dürüst nükleer silah yoksa. 3 günde savaşı kazanması gereken ülke , eğer uzarsa ordusu dağılacaktır. ama baba kim'in fransız konyağı merakını takdir ettim. sen kominizm de millete burjuva köpekler de halkın yemeye pirinçten başka bişey bulamasın , fransız konyağı içip şahsına özel sinemada vizyon filmlerini takip et. heykeli dikilesi g.ü s.klesi diktatörlerin oyuncağı olan ülke.

  2
 • deus avertat

  a glimspe of north korea: link

 • alucard

  "sevgili liderleri” kim jong il nin ölmesinden ötürü tüm ülkenin salya sümük ağladığı memlekettir.

  1
 • horasanli turkmen

  çin tarafından kurdurulan/kudurtulan çakma devlettir. içinde insan kalmayacağını bilse bile güney kore husumetlerini bir kenara bırakıp japonya ile bu pislik yuvasını temizleyip kendi aralarında ilhak etmelidirler. çin'in etkisini daraltmanın yolu ancak kuzey kore'nin yok edilip, yerine birleşik bir kore'nin kurulmasıdır.

  2
 • jackofalltrades

  internet bağlantısı olmayan ülke. sadece üniversite öğrencileri için başkentte intranet bulunmaktadır. oradaki bilgiler de internetten seçilerek konulmuş. tam anlamıyla kapalı kutu.

  1