mariana çukuru

 • perakedisi

  deniz seviyesine göre en derin noktadır. yeri, japonya ve endonezya'nın arasındadır. derinlik 10.911mt olarak ölçülmüş son kayıttır.

 • jokerock

  --alinti--

  dünya üzerinde bilinen en derin noktadır. büyük okyanus'ta, guam adası'nın güney batısında, japonya ve endonezya arasında, iki ülkeye de aşağı yukarı eşit uzaklıkta yer alır. derinliği, yapılan son ölçümlerde tam olarak 11.033 metredir. uzunluğu 2.542 kilometre, genişliği ise 69 kilometredir.

  okyanusal nitelikte iki plakanın çarpıştığı sınırda derin çukurlar oluşabilir. mariana çukuru da, pasifik plaka ile mariana plakasının çarpışması sonucu oluşmuş bir çukurdur ve iki plaka sınırındadır.

  suyun içine atılan 1 kilogram kütleli metalin tabana ulaşması, yaklaşık olarak 1 saat sürer. ancak, suyun yoğunluğunu ve metalin özkütlesini de hesaba katarsak, tabana ulaşma süresi artar ya da azalabilir. dip noktasındaki basınç ise yeryüzündeki basınca göre yaklaşık 1000 kat daha fazladır.

  mariana çukuru'nda hayat belirtileri vardır. yapılan araştırmalar, aşırı basınç ve soğuk ortamda yaşayabilen birçok mikro organizma, balık ve yengeç türünü ortaya çıkarmıştır. buradaki yaşamın temel dayanağı, 300 dereceye ulaşan volkanik püskürmeler ve buradan çıkan sülfürü metabolize edebilen bakterilerdir. bu kadar derinde yaşayan balık türlerinin hayatları yüzlerce yılı bulabilmektedir. buradaki canlıların, çok eski prehistorik dönemlerden bu yana aynı kaldığı düşünülmektedir.

  23 ocak 1960'da, isviçreli bilim adamı jacques piccard ile abd donanması'ndan teğmen donald walsh, trieste batiskapı içinde mariana çukuru'na inebilmeyi başaran ilk insanlar olmuşlardır. ilk anda 10.916 metre (35.813 feet)'lik bir derinliğe inildiği hesaplanmış, ancak 1995 yılında yapılan ölçümlerde doğru derinliğin 10.911 metre (35,797 feet) olduğu anlaşılmıştır. derin noktaya iniş yaklaşık 3 saat 15 dakika sürmüş, burada 20 dakikalık bir sürenin ardından tekrar yüzeye çıkılmasıyla toplamda 5 saatlik bir sürede dalış ve yüzeye çıkış tamamlanmıştır.

  --alinti--

 • sinpensar

  okyanusun en derin noktasıdır. ayrıca okuduğum bir öyküde, sırt çantasına birkaç kitap ve elbise dolduran bir çocuk evden kaçıyor ve mariana çukuruna yerleşmek üzere bir gemiye kaçak biniyordu.

 • caracal44

  pasifik okyanusunda yerleşen Mariana Çukuru dünya üzerindeki en derin deniz bölgesidir. Uzunluğu 2000 km kadar derinliği ise 11km.dir. Bu çukurda dünyanın hiçbir yerinde olmayan canlılar yaşamaktadır.

  Goblin köpekbalığı
  https://kotusozluk.com/gorsel/2016/11/03/mariana-cukuru-1.jpg+mariana çukuru


  2.5 m ile 4 m arasında bir uzunlukta olabilen bu korkunç yaratık, ilk olarak 1898 yılında keşfedilmiştir. Erkekleri 250 kiloya kadar çıkabilir.

  Balta Balığı
  https://kotusozluk.com/gorsel/2016/11/03/mariana-cukuru-2.jpg+mariana çukuru


  Kendi ışığını özel organları yardımıyla üretebilen balta balığı 600 m ile 2 km arasındaki derinliklerde bulunur. Bu nedenle oldukça hassas gözleri mevcuttur.

  Futbol(Amerikan futbolu) Balığı
  https://kotusozluk.com/gorsel/2016/11/03/mariana-cukuru-3.jpg+mariana çukuru


  Amerikan futbolu topuna benzeyen bu balık ağzının önündeki ampulü kendisine yem çekmek için tuzak kurmak amacıyla kullanır.

  Fırfırlı köpekbalığı
  https://kotusozluk.com/gorsel/2016/11/03/mariana-cukuru-4.jpg+mariana çukuru


  25lik sıralar halinde dizilmiş 300 adet dişi olan bu tarihöncesi dönemden günümüze kalmış yaratığın hamileliği tamı tamına 3.5 yıl sürmektedir. Bu hamilelik süresi olarak tüm hayvanlar arasında bir rekordur.

  Dumbo ahtapot
  https://kotusozluk.com/gorsel/2016/11/03/mariana-cukuru-5.jpg+mariana çukuru


  3 km ile 3.5 km arasında yaşayan bu ahtapot kurt ve diğer deniz tabanı sürüngenleri ile beslenir.

  Yelpaze yüzgeçli deniz şeytanı
  https://kotusozluk.com/gorsel/2016/11/03/mariana-cukuru-6.jpg+mariana çukuru


  Erkekleri yaklaşık 1.5 cm olan bu türde dişilerse 20 cmye kadar büyüyebilir. Çiftleşmede erkekleri iç güveysinden pek bir hallice olurlar. Çünkü erkek dişiye bir parazit gibi bağlanarak kan dolaşımını paylaşır.

  Dragon balığı
  https://kotusozluk.com/gorsel/2016/11/03/mariana-cukuru-7.jpg+mariana çukuru


  Dragon balığı eş yada av bulmak için çenesine bağlı olan ve kendinden ışık veren çatalı kullanır. Yuttuğu avı ise zifiri karanlıktaki midesinde dışardan gizlenmektedir.

  Teleskop ahtapot
  https://kotusozluk.com/gorsel/2016/11/03/mariana-cukuru-8.jpg+mariana çukuru


  Dönen göz küreleri ile inanılmaz bir görüş kapasitesi olan bu ahtapot tamamen şeffaftır.

  Engerek balığı
  https://kotusozluk.com/gorsel/2016/11/03/mariana-cukuru-9.jpg+mariana çukuru


  1.5 km derinlikte yaşayan engerek balığının dişleri o kadar uzundur ki üst çenesinden kıvrılıp gözüne kadar ulaşır. Oldukça hızlı yüzen bu balıklar bu dişleri ile avlarını mızraklarlar.

  Pençediş
  https://kotusozluk.com/gorsel/2016/11/03/mariana-cukuru-10.jpg+mariana çukuru


  Okyanustaki en uzun dişlere sahip bu balık eğer biraz az derinliğe yükselirse ton balığına yem olmaktan kurtulamaz. Çünkü korkunç görüntüsüne bakmayarak sadece 20 cm büyüklüğüne erişebilir.

  Ping-pong ağaç süngeri
  https://kotusozluk.com/gorsel/2016/11/03/mariana-cukuru-11.jpg+mariana çukuru


  2.5 km civarında derinlikte yaşayan bu sünger etoburdur. 50 cm uzunluğuna erişebilir. Görünüşte korkunç gelmeyebilir ancak vucutlarındaki ince tüyler sayesinde gelip geçen minik yaratıkları yakalarlar. Ardından süngerdeki hücreler yaratığı yavaşça sindirir.

 • motor hayri

  Efsaneye göre bölgeden geçen türk askerini doyuran bir hamfendiye askerlerimizin "Mari ana, mari ana" demesi yıllar yılı şekillene şekillene bu hale gelmiştir. Ecdadın anısı, karanlık diyip soğuk diyip unutmamak lazım.

  2
 • hsktr

  devlette yüksek derecelere gelirsem, işimi asla suistimal etmem ama hatır gönül için, arada beni inceleme denizaltılarına bindirip su altında, büyük derinliklerde dolaştırmalarını isterim. benimki gibi hayalleri olan adamlar için mariana çukuru, bu işin everest tepesidir.

  1
 • unlimitedboy

  challenger çukuru da denir.