medianeras

 • gayatri

  2011 arjantin yapımı, ingilizce adı sidewalls olan film.

  medineras'ta, modern kent yaşamının soğuk ve bizi birer nefes alan robota dönüştüren yanları ustalıkla anlatılır. mimari üzerinden işleyen filmin ana teması, kentlerin doğasını size bir güzel tanıtırken içinde yaşadığımız o küçük kutulara giderek de nasıl benzediğimizi yüzümüze yüzümüze vurur, ama filmin sonunda inananlar için bir umut var, inandığınızın tanrı olması şart değil. izlenesi filmdir. filmde binaların çarpık ve uyumsuz yapısını izlerken söylenen şu replik epey dikkatimi çekmiş, dokunmuş idi:

  "bu düzensizlikler muhtemelen bizi çok iyi yansıtıyor. estetik ve etik düzensizlikler."

 • kocburcuerkegi

  --- spoiler ---

  evlerimizi iş yerimizden bir tuşla ısıtabileceğimiz açıklandı. tabii ya! ne de olsa, evde yolumuzu gözleyen hiç kimse olmayacak. sanal ilişkiler çağına hoş geldiniz.

  --- spoiler ---

 • isis

  (bkz: yan pencere)

  buenos aires kontrolsüz ve çarpık bir şekilde büyüyor. terk edilmiş bir ülkenin aşırı kalabalık şehri... bu şehirde binlerce bina gökyüzüne doğru yükseliyor. gelişigüzelce... uzun bir binanın yanında, kısa bir bina. orantılının yanında, orantısız. fransız tarzının yanında ise tarz yoksunu bir bina.

  bu çarpıklıklar muhtemelen mükemmel bir şekilde bizi temsil etmekte. estetik ve ahlâki çarpıklıklarımızı... hiçbir mantığı olmayan bu binalar, kötü planlamanın eseri. tıpkı hayatlarımız gibi: nasıl yaşamak istediğimize dair hiçbir fikrimiz yok.
  (mariana)

  --- spoiler ---

  çok naif bir film. beğendim. Filmin iki ana karakterinden Martin, web tasarımcısı. toplu taşıma araçlarından ve uçmaktan nefret ediyor. çoğu zaman evde ve bilgisayar başında. star wars hayranı ve açık alan korkusu var. Diğer ana karakter Mariana ise mimar. fakat vitrin tasarlayarak geçimini sağlıyor. yüzmeyi seviyor ve kapalı alan korkusu var :) çocukluğundan beri wally'i* bulmaya çalışıyor.

  --- spoiler ---

  Dónde está Wally?
  https://kotusozluk.com/gorsel/2018/04/08/medianeras-1.jpg+medianeras

  2
 • kisisel illeti

  filmi izlemeye başladığımda bir şeyler anlatacak sandım. hani şehrin çarpık dokusu, eski yeni karşılaştırmaları filan. 5 dakika sürdü sürmedi bu sefer film başka bir şeye evrildi. bir saatten fazla bir süre iki farklı insanın hayatlarından kesitleri herhangi bir amaca yönlenmeden izlettiler sağolsunlar. en sonunda da, ay aşk mısın oldu. bu kadar. kendini izletiyor ama şimdi ben ne izledim diye de ortada bırakıyor.

  1