mekke'nin fethini miladi takvime göre kutlamak

 • hayyam

  mekke'nin fethi'ni niye kutlayalım amk?

  yüce allah'ımız celle'miz celalühü'müz eyer kutlamamızı isteseydi kuran'da yazardı. muhammed sallalahualeyhivesselamınaleykkum efendimize de okuturdu.

  bunlar gavur işi adetler, insanlar alışveriş yapsın diye uydurulmuş hurafeler.

  yok yılbaşı hooop hediye al, yok kutlu doğum eventi hoooppp hediye kap, yok mekke fethi koş hediye al.

  kapitalist düzenin şeylerine inanmayın. haramdır özel gün kutlamak.

 • ela gozlerinde yesil hareler

  Bugün Mekke'nin Fetih yıldönümü...

  Yılbaşında kutlayanlar fyi bebeklerim..

  3
 • daylight

  Bi de kutlu doğum haftası var. hangi hafta olduğu tam belli değil. bu yüzden Nisan ayı boyunca kutlanıyor. ama 23 Nisan haftası kutlamalar daha da yoğunlaşıyor. tesadüf işte.

  2
 • zehirli barbunya

  çişle gusül abdesti almak gibidir.

  1
 • theionian

  miladi takvimde 31 aralığa denk gelen olayı hicri takvimde gününü bilemeyen insanların yaptığıdır. bu tarz olayları milâdî takvime göre kutlamak tamamen ikiyüzlülüktür. gerçi hicri takvime göre kutlayınca bazı olaylar yılda iki defa bile kutlanıyor. olayın absurdlügü burada bile ortaya çıkıyor.

  hatta ve hatta hepimizin diline pelesenk olmuş bazı şeyler de bu saçmalıktan kaynaklanıyor. mesela hepimiz peygamber 63 yaşında vefat etti deriz. ancak 632-571=61... burada da aynısı var. doğum ve ölüm yılını miladi, yaşını ise hicri takvime göre söylüyoruz.

  23 nisan olayının aslını mantığını hepimiz biliyoruz. hem hicri hem de miladi olarak kutlanıyor yılda iki defa. bana kalsa kutlanmaması gerek o ayrı hikaye. malum doğumgünü kutlamak günah diyen bir dinin peygamberinin doğumgününü kutlamak n kadar mantıklı bilemem. hiç kimse de gelip biz muslumanca kutluyoruz demesin. çünkü doğumgünü denilen şeyin muslumanca kutlaması yok. Hz isa'nın doğum gününü kutlamaktan farkı yok. yok biz Hristiyan gibi içkiyle kutlamiyoruz denmesin. onlar da ilahilerle ayinlerle kutluyor. bir kısmı da kafayı bulup eğleniyor. bizde de var benzer bir kısım. kimse kandil gecesi böyle şeyler yapmaz hele hele camiden çıkıp böyle şeyler yapmaz diyorsanız yaşadığınız ülkeyi ve insanlarını bilmiyorsunuz demektir.

 • kaleidoscope

  bir kesimin sırf yılbaşı gecesine denk geliyor diye yaptıkları alternatif eylemdir.

 • amdedilergeldik

  (bkz: beyinsiz kutlaması)

 • user

  lan! mekkenin fethini mekkeliler kutlamıyor size ne oluyor denilen hareket.