meme kanseri

 • gereksizci

  meme hücrelerinin kanseridir. erken tanı konulduğunda sürviv süresi yüksek bir kanserdir. ancak her 8 kadından birinde görülmesi olayın küçümsenmemesi gerektiğinin bir göstergesidir.
  önlenmesi için 20 yaşını geçmiş her kadının kendi kendine meme muayenesi yapmayı öğrenmesi veya doktora muayene olması gerekir. belli bir yaştan sonra sık görüldüğü için yıllık kontroller önerilmektedir.

 • asi_karamelek

  erken teşhisin çok önemli olduğu hastalık

 • egitimli_insan

  meme kanseri teşhisi. (bkz: demet evgar) (bkz: 1 kadın 1 erkek)

 • aydmr

  "meme kanseri meme hücrelerinde başlayan kanser türüdür. akciğer kanserinden sonra, dünyada görülme sıklığı en yüksek olan kanser türüdür. her 8 kadından birinin hayatının belirli bir zamanında meme kanserine yakalanacağı bildirilmektedir. erkeklerde de görülmekle beraber, kadın vakaları erkek vakalarından 100 kat fazladır. 1970'lerden bu yana meme kanserinin görülme sıklığında artış yaşanmaktadır ve bu artışa modern, batılı yaşam tarzı sebep olarak gösterilmektedir. kuzey amerika ve avrupa ülkelerinde görülme sıklığı, dünyanın diğer bölgelerinde görülme sıklığından daha fazladır.

  meme kanseri, yayılmadan önce, erken tespit edilirse,hasta %96 yaşam şansına sahiptir. her yıl 44000'de bir kadın meme kanserinden ölmektedir.

  meme kanserine karşı en iyi koruyucu yöntem erken teşhisdir.

  meme kanserinin birçok tipi vardır. en sık rastlanan duktal karsinoma, memenin süt kanallarında başlar. meme kanseri memenin dışına yayıldığında koltuk altındaki lenfatik nodüller en sık görülen yayılım yerleridir. kanser hücreleri memenin diğer lenf nodlarına, kemiğe, karaciğer ve akciğere yayılabilir. her kadın meme kanseri gelişme riskine sahiptir. gerçekte meme kanseri gelişen kadınların çoğunda risk faktörleri belli değildir." * *

 • gozlerim sigmiyor yuzume

  erken teşhisinde mamografi önemli bir rol oynamaktadır. tabii kadınlar da kendi kendilerini muayene etmelidir sık sık.

 • yuruyen memeli

  günümüzde kadınların en çok karşılaştığı ölümcül hastalıklardan biridir, 35 ile 55 yaş arası kadınlarda görülme riski çoktur, kişi düzenli mamagrofi çektirmeli ve belirli aralıklarla kendi elleriyle kontrol yapmalıdır.

 • kimsemkimim

  hilal cebeci'yi görünce tanrının neden böyle bir hastalık yarattığını anlayabiliyorum artık.

  o memeler yakında kendi kendilerine üzüntüden kanser olur.
  bizi niye bu gerizekalıyla yarattın deyu.

  1
 • paconunkizi

  ertelendiği, unutulduğu ya da utanıldığı için muayenesinin ihmal edildiği ciddi hastalık. yılda bir kez çektirilecek mamografinin hayat kurtarabileceğinin unutulmaması gerektiği gibi her ay kendi kendinize yapacağınız kontrolün de öneminin bilinmesi gerekmektedir.

 • red rot kirmizi

  bilinçlendirmenin arttırılması için herkesin çabalaması gereken hastalıklardan yalnızca biri.


  * kendi kendine meme muayenesi

 • red rot kirmizi

  her sene farklı şekillerle dikkat çekilmeye çalışılan hastalık.bu sene sosyal paylaşım sitelerindeki olayımız ise; doğduğumuz aya denk gelen ülkeyeşehire , doğduğumuz tarih süresince bulunacağımızı belirtiyoruz.

  aylar şöyle; ocak--meksika, şubat-- londra, mart--miami, nisan-dominik cumhuriyeti, mayıs--fransa haziran-- st petersburg, temmuz--avusturya, ağustos--almanya, eylül--new york ,ekim--amsterdam ,kasım--las vegas, aralık--hong kong.

  örnek ; 22 mayıs doğumlu biri için >> 22 aylığına fransa'ya gidiyorum.

 • hightower

  küçük memelerde görülme olasılığı daha yüksekmiş

 • sergerdan

  kadında erken teşhisi mümkün ve tedavisi daha kolay. erkekte ise tam tersi.

  6
 • jamaikaberesi

  operasyonları ortalama 2 saat süren kanser türü.Radyoterapi ve kemoterapisi ise hastayı oldukça yorar.Allah yardımcıları olsun.

  3
 • spoliarium

  kimsenin başına gelmesin.

  1
 • malzemece

  kadınların her ay kanamaları bittikten sonraki hafta kendilerinin yapabilecekleri kontrolle varsa mevcut kitleleri elle saptayabilecekleri bir kanser türüdür.

  self breast exam: http://www.breastcancer.org/symptoms/testing/types/self_exam/bse_steps

  3
 • marlboro red

  yardımcı olabilir.

  tık

  2
 • shut the fuck up

  istanbuldaki ust komsunun basina gelmesi cani gonulden istenen kanser turu. durmak yok, kotu enerjileri sacmaya devam. alt tarafi bir hafta midemden rahatsizlanacagim, ama alacagim sonuc muazzam bir success. reeves enerjisi siker de, sever de...*

 • vigema

  http://www.ntv.com.tr/saglik/turkiyenin-kanser-haritasi,ctv1d5Oay0Gw5bf4k4zlJg

  erkeklerde başlıca kanser türünün bölgelere göre değişimini beslenme, hava kirliliği gibi sebeplere bağlıyorum. buna karşın, kadınlarda istisnasız bütün bölgelerde başlıca kanser türü meme kanseri... geçmişte bu yoğunlukta var mıydı, tetikleyicisi nedir, son dönemlerde kadınlarda kanser yaygınlaştıysa niçin özellikle bu türde yoğunlaşma oldu, bilgilenmek lazım tabii ki...

  1
 • mufredattayok

  meme dokusundaki hücrelerden gelişen, nadiren erkeklerde de görülse de kadınlarda görülen kanser türlerinde birinci sırada olan kanser türüdür.

  ekim ayı meme kanseri farkındalık ayı ve bununla ilgili birkaç şey söylemek istiyorum.

  halk sağlığı stajında meme kanseri eğitimi vermiştim. onlarca kadınla tanıştım, evlerine gittim defalarca. hatta bitanesinde kitle yakaladık, mutluluğumu, müthiş işe yarar hissedişimi unutamam. neyse efendim, kimisi meme dediğimde bile utanç içinde kalıyordu ilk zamanlar. bunu yenebilmek ilk ve en önemli adımımdı.

  malesef kadınlar cinsel bölgelerini sakınmayı sağlıklarından üstün tutuyor. başlarına böyle bir hastalık geldiğinde ve çok geç kaldıklarında da usg ye ayrı meme, cerraha ayrı meme, onkologa ayrı meme gösteriyorlar. işte o zaman mahremiyet 2. plana düşüyor can derdine düşüyorlar. amacımız bu duruma düşmeden iyi kötü her kitleyi erken tespit edebilmek.

  her 8 kadından 1 inde görülüyor. genetik geçiş önemli bir risk faktörü. anneniz, teyzeniz, anneannenizde varsa mutlaka gerekli taramaları aksatmamalısınız. diğer risk faktörlerine değinecek olursak;
  kilo, alkol, sigara her zamanki gibi yine burada,
  erken adet görmek,
  geç menopoza girmek,
  ilk doğumu 30 yaşından sonra yapmış olmak,
  hrt denilen menopoz sonrası hormon tedavisini uzun süre kullanmak.

  belirtilerimiz ise çok basit. normal bir memenin nasıl olduğunu bilen birinin çok rahat anlayabileceği türden. kısaca değinelim. memelerde asimetrik duruş, memebaşı içe çekintisi, kanlı irinli akıntı, deride portakal kabuğu görünümü, deride kalınlaşma, kızarıklık, şişlik olması. yani bu memede bi acayiplik var dediğimiz şeyler.

  hanımlar ve annesini, eşini veya sevgilisini çok seven beyler, gelelim bizi ilgilendiren kısıma. yani taramalara.

  40 yaşına kadar ayda bir kez(adetin 5 veya 6. günü) kendi kendine meme muayenesi(kkmm) ve 2 yılda bir klinik muayene(genel cerrahi polikliniğinde)

  40 yaşından sonra ayda bir kez (menopoz sonrası için her ay belirlediğiniz bir gün, her ay ayın 15i gibi) kkmm, yılda bir kez klinik muayene, 2 yılda bir kez mamografi.

  hekiminiz gerek görürse bu taramaların zamanını değiştirecektir.

  kendi kendine meme muayenesi

  https://m.youtube.com/watch?v=DpWXz81PJPU

  çünkü kadınlar çok değerli. keza memeleri de öyle. biliyorum hepiniz duydunuz ama bir kez de ben söyleyeyim
  'erken teşhis hayat kurtarır.'

  6
 • tarlada ucan pirasa

  Mümkün olduğunca iç açıcı şeyler paylaşmaya çalışıyorum. Çünkü toplumca buna ihtiyacımız var. Daha çok espriye, hoşgörüye ve farklılığa açız. Bu konuda elimi taşın altına koyup yargılanmak pahasına taciz ediyorum tabularımızın surlarını. (Bir gün üstüme yıkılacak, o kesin) Bu tutumu yaparken hep toplumun algısına uygun cümleler kurmaya çalıştım. Bu beni çoğu kez aptal yaptı.

  Günün en büyük sorunu bence tetkiktir. Doğrularımızı tetkik etmeyi geçtim(ki bu çok önemlidir); hatalarımızı ya da eksikliklerimizi de tetkik etmiyor, sınamıyoruz.

  Öyle ki her 8 kadından biri meme kanseri. Şöyle anlatsak daha iyi. 2 kadın 2 erkek bulunan her 4 aileden birinde meme kanseri görülüyor. Etrafınızda dört aile belirleyin. Evet birinde muhtemelen meme kanseri var. Ve bununla mücadelenin tek yolu tetkik ve tespit.

  Meme kanserine yakalanan kadınların çöküşü psikolojik travmalarla gerçekleşiyor.

  Göğüs kontrolünü sık sık yapın. Elinizle anormal olarak hissettiğiniz bir kitle varsa hemen doktorunuza başvurun. Tedbirli olmakla bir şey kaybetmezsiniz.

  Unutmayın. Şu an sağlıklı görünüyor olabilirsiniz.

  Yarın da bugünkü gibi sağlıklı görünmek istiyorsanız tetkik şart.

  Dip Not: Meme kanseri; kadınlara nazaran daha ender de olsa erkeklerde de görülen bir rahatsızlıktır.

  2
 • yesilzeytin

  ingiltere de skandal olandır. keşke bizimde böyle skandallarımız olsa. hep yolsuzluk, hep talan vs.

  https://www.ntv.com.tr/saglik/ingilterede-meme-taramasi-skandali,FxwrMLbjIkq82BzAd6LmoA

 • renault toros ile ralliye katilan adam

  meme kutsaldır!

  allah bütün memeleri korusun, şifa versin.

  https://youtu.be/97gnF--YfIw

  1
 • eskilerinladyssii

  Genellikle kadınlar da görülen bu hastalık erkeklerde gittikçe yaygınlaşmakta ve erkeklerin meme dokusu bulunmadığından dolayı arka plana daha çabuk yayılmaktadır.Lütfen dikkat edip,meme muayenemizi yapalım.

 • cugara

  haftada 3 çift meme muayne etmek insana iyi geliyor.. yumru bulursanız mutlaka partnerinizle paylaşın..

  3