michael jordan

 • yolgezer

  6 kez nba şampiyonluğu(1990-91, 1991-92, 1992-93, 1995-96, 1996-97, 1997-98) yaşayan,
  5'i normal sezon (1987-88, 1990-91, 1991-92, 1995-96, 1997-98) 6'sı playoff olmak üzere (1987-88, 1990-91, 1991-92, 1995-96, 1997-98) 11 kez mvp ödülü almış olan,
  2 kez all-star smaç şampiyonu(1987, 1988) olmuş olan,
  1 kez yılın en iyi savunma oyuncusu seçilen (1987-88)
  1 kez (ki zaten bir kez olabiliyor) yılın çaylağı ödülü(1984-85) almış olan
  2 kez olimpiyat altın madalyası(1984, 1992) kazanan,
  normal sezonda 30.1, play-off'larda 33.4 olmak üzere, tüm zamanların en yüksek sayı ortalamalarına sahip olan,
  63 sayı ile; play-off'ların bir maçta en çok sayı atan oyuncusu olan,
  nba'de 10 sezon sayı kralı olarak bu rekoru da açık ara elinde tutan tüm zamanların en iyi basketbolcusudur.

  onun basketbolunu ve efsanesini anlatmak için sadece bu istatistikler kesinlikle yeterli değildir.

  "1984'te chicago bulls tarafından 2. sıradan draft edilmiş ilk senesindeki basketboluyla herkesi etkileyerek yılın çaylağı ödülünü kazanmıştır ancak;
  yıllarca bu denli iyi bir oyuncunun şampiyon olamayışının sebebi olarak ona söz geçiremeyen antrenörler suçlanıp kovularak istikrar yakalanamamıştır. fakat phill jackson gibi iyi antrenör, müthiş takım arkadaşları ve takım oyunuyla birlikte şampiyonluklar da gelmeye başlamıştır. 2 kez basketbolu bıraktığını açıklamış ama ikisinde de basketbola olan özlemi ağır basmıştır. ilk emekliliği 3 yıl üst üste şampiyonluk sonrası (bkz: three-peat) gerçekleşen babasının ölümü üzerine gelmiş ve basketbolu bırakarak çocukluk hayali olan baseball oynamaya başlamıştır fakat; birmingham barons adlı takımın oyuncusu olarak basketboldaki başarısını gösterememiştir. efsanevi "i'm back." "geri döndüm." sözleriyle basketbola geri dönmüştür.

  dönüşünün ilk senesinde play-offlarda karşısına shaquille o'neal'lı orlando magic çıkarak şampiyonluğa engel olmuştur fakat majesteleri yaptığı 31.5 sayı ortalamasıyla hayranlarına gelecek sezonlar için umut vermiştir.
  1995-96 sezonunda scottie pippen ve dennis rodmanın da büyük yardımlarıyla sezonu 72 galibiyetle kapatıp hala kırılamamış olan nba rekoruna imza atmışlardır.
  ikinci three-peat dönemi de efsane çekişmelerle geride kalıp majesteleri chicago bulls ile 6.kez şampiyonluğa ulaştığında yıl 1998 idi. aynı yılın sonlarında efsanevi basketbolcu ikinci kez basketbolu bıraktığını açıklamıştır. bunda phil jackson'ın ve dennis rodman'ın kontratlarının bitiyor oluşu ve scottie pippen'ın takımdan ayrılmak istemesi de büyük etkenlerdir.

  %99,9 ihtimalle bir daha nba'e geri dönmeyeceğini söylemiş olsa da, majesteleri bazı nba oyuncularıyla deneme maçları yapmaya başladı, tüm hayranları heyecanlanmıştı. yine efsanevi "i chose to walk away but i can still play the game" sözleriyle basketbola dönebileceği yolunda izlenim bıraktı.
  nitekim 2001'in eylül ayında, washington wizards ile nba'e geri döneceğini ve elde edeceği geliri 11 eylül saldırısı mağdurları için bağışlayacağını açıklayarak sevenlerinin gözünde değerini daha da yükseltti.(tabi böyle bir ihtimal varsa)
  yeni takımıyla ilk sezonunda dokuz defa 30 ve üç defa 40 sayı barajını geçerek 40 yaşında 40 sayı atmayı başaran ilk basketbolcu oldu ve işini bitmediğini herkese gösterdi. jordan'ın kariyerindeki son maç, philadelphia 76ers'a karşıydı. philadelphia'da oynanan maçta seyircilerin "we want mike!" (mike'ı istiyoruz) bağırışları arasında, oyuna son dakikalarda girerek son sayılarını serbest atıştan buldu ve kariyerine son noktayı koymuş oldu."  sözleriyle efsanesi biraz olsun ifade edilebilecek ama izlenmeden kesinlikle ölünmemesi gereken basketbol tanrısıdır.
  (bkz: god is retired)

 • madyb

  nba literatüründe mvp kelimesini bir dönem domine etmiş basketbol ilahı. her dönem birileri utanmadan onu başka bir iyi basketbolcuyla karşılaştırır. sonunda x isimli basketbolcu söner gider ve yeni bir micheal jordan vs tartışmaları ufukta gözükür.

  1
 • deepthroattoyouall

  chicago bulls'u tek başına takım yapan basketbol ilahı. çok alçakgönüllü ve sempatiktir. ayrıca adaşı michael jackson'ın jam şarkısının video klibinde ve space jam filminde oynamıştır.

  edit: gbkz.

 • dexxenator

  eğer buna insan diyen varsa çıksın karşıma.kesinlikle insanlık dışı haraketleriyle hayvani savunmasıyla vede havada uzun süre asılı kalarak hatıralarımızdaki yerini çoktan almıştır.ki halada sokakta basketbol oynarken duyarım çocuklar arasında jordan'ın uleyyn ben diye.her ne kadar yeni yetmeler canlı olarak izleyememiş olsada.lebron yada kobe hikayedir benim için tek gerçeklik jordan'dan öteye geçmiyo.gel görki lebron vede kobe'u severim.
  (bkz: michael jordan)
  (bkz: yok artık lebroooonn james)
  (bkz: yapılırmı bu kobe efendi)

  1
 • soli deo gloria

  basketbol ve nba dendiği zaman akla gelen, yaşayan efsanalerden biri olan eski basketbolcu.

  1
 • francescoli

  gelmiş geçmiş ve gelecek en büyük basketbol oyuncusudur. majesteleri'ndeki azim, hırs ve doğal liderlik yeteneği hiçbir oyuncuda henüz bulunmadı. onu özel yapan şeylerden biri ise, savunmadaki gayreti, beyefendi kişiliği ve hiçbir zaman yılmamasıdır. örneklemek gerekirse, 40 yaşında, madison square garden'da new york potasına 53 sayı postalamıştır. bu böyle bir adamdı işte...

  1
 • kalender

  vaktinde karşısında durabilecek kalitede oyuncuların olmamasından ötürü efsane addedilen nba eski oyuncusu. şimdilerde oynasaydı herhalde ancak vasatın üstünde bir oyuncu olabilirdi ve all-star'a seçilmeyi bir başarı olarak görürdü büyük ihtimalle. yeni jenerasyon oyunculara jordan yüzünden haksızlık edildiğini düşünmekteyim.

  (bkz: koyunun olmadığı yerde keçi abdurrahman çelebi)

  3
 • gereksizci

  faul çizgisinden yaptığı smaçla air jordan lakabı takılmış, resmi açıklamayla nba'in gelmiş geçmiş en iyi basketbolcusu seçilmiş efsane.

  (bkz: air jordan)

  2
 • manager

  (bkz: 23)

 • turin

  lebron'un asla jordan düzeyine ulaşamayacağını belirtmekte fayda var.

 • tlgbtn

  (bkz: nba)

 • yozcan

  nba'yi avrupaya sevdiren adam.

 • nextime

  o zamanki çoçukların olmak istediği efsanevi basketbolcu.

 • benibidinleiniminiminle

  lebron james'in miami heat'e gitmesini eleştirmiş dünyanın gelmiş geçmi en iyi basketbolcusu.

  1
 • keysersoze

  kötü bir beyzbol oyuncusu.

  1
 • procrastinator

  şu dönemlerde kobe bryant ile karşılaştırılıp değerli majestelerimize en büyük ayıp yapılıyordur.

 • fakir

  hezarfen'den sonra en çok kanatsız uçuşu gerçekleştiren adam.

  2
 • ttemas

  insan olduğundan şüphe duyduğum kişilik.parmaklarını şampiyonluk yüzükleriyle süsleyen efsane basketbolcu.yerini kimse alamaz.

 • b a k u n

  --spoiler--

  "kariyerim boyunca 9000'den fazla başarısız atış yaptım, 300'den fazla oyun kaybettim, 26 kez oyun kazandıracak atışı ıskaladım. çabaladıkça başarısız oldum, başarısız oldukça çabaladım. işte başarımın sırrı..."

  --spoiler--

  1
 • cartmantr

  kariyeri ve başarıları ile dünya çapında unutulmaz bir spor figürü olmanın yanında ülkemiz için bir başka açıdan unutulmaz olmayı başarmış sporcudur.

  ülkemizin über spor yazarlarından * baş rolü oynayarak ülkemizde basketbola önemli bir katkıda bulunmuştur.

  o efsanevi (hayali) röpörtajı okumak isteyenler için link gelsin
  http://webarsiv.hurriyet.com.tr/1998/06/08/48368.asp

 • cantona

  insan değildir

 • kasvet

  yaptığı 10 smacını izleyip duygulanmak için: * tıklayınız

 • enrique

  charlotte bobcats'i satın almış olan eski efsanevi baketbolcudur.

  1
 • gozlerim sigmiyor yuzume

  uçan adam olarak da bilinir.