miraç kandili

 • snowmann

  bugün miraç kandilidir.

  "bir gece, kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (muhammed) kulunu mescid-i haram'dan, çevresini mübarek kıldığımız mescid-i aksa'ya götüren allah noksan sıfatlardan münezzehtir; o, gerçekten işitendir, görendir."

  (isra :1)

  mirac gecesi, recep ayının 27. gecesidir. mirac mucizesi, hicretten bir buçuk yıl önce, 621 yılı başlarında vuku bulmuştur. olayın iki aşaması vardır. birinci aşamada hz. peygamber (s.a.v) mescidül-haram'dan beytü'l-makdis'e (kudüs) ürülür. kur'an'ın andığı bu aşama, gece yürüyüşü anlamında isra adını alır. ikinci aşamayı ise hz. peygamber (s.a.v)'in beytü'l-makdis'ten allah'a yükselişi oluşturur. mirac olarak anılan bu yükselme olayı kur'an'da anılmaz, ama çok sayıdaki hadis-i şerifde ayrıntılı biçimde anlatılır.

  hadis kitaplarında rivayet edildiği üzere:
  hz. peygamber (s.a.v) burak ile beytü'l makdis'e vardıktan sonra oradaki büyük ve sert kayadan göğe çıkarıldı. her bir gökte peygamberlerden biriyle görüştü, nice nice melekler gördü. cennet ve cehennemin durumlarını gördü, sidre-i münteha'ya geçti, allah'ın melekût aleminden bir çok acaib şeyler gördü. nihayet beş vakit namazın farz kılınması emri ile aynı gecede geri döndü.

  bu gece neler yapmalıyız;

  1- mîrac gecesinde,mutlaka bir camide olun! çünkü camide olmak ile evde olmak arasında çok büyük farklar var... camide kılınan namaz, evde kılınan namazdan yirmiyedi kat daha sevaplı, eğer mescid ise... cuma namazı kılınan büyük cami ise elli kat sevaplı... bir de camiye giderken, gelirken attığın her adımdan insanın bir günahı affoluyor, bir hasene kazanıyor, bir derece de terfi ediyor, rütbesi yükseliyor.

  o'nun için mîrac gecesinde dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi yatsı namazında mutlaka camide olacaksınız. sabah namazında da mutlaka camide olacaksınız. çünkü hz. osman (r.a.) den rivayete göre resûlullah (s.a.v.) efendimiz şöyle buyurdu:

  "kim yatsı namazını cemaatle kılarsa sanki gecenin yarısını ihya etmiş gibidir. kim de sabahı da cemaatle kılmışsa gecenin tamamını ihya etmiş gibidir."

  bu mükafatı kaçırmamak lazım!

  2- geceyi oruçlu olarak karşılayalım ve ertesi günü de, yani receb ayının 26 ve 27. günlerini oruç tutalım.

  hz. peygamber (s.a.v) efendimiz buyuruyor:

  "recep ayında bir gün ve gece vardır ki receb'in 27. gecesidir. kim o gün oruç tutar ve geceyi ibadetle geçirirse yüz sene oruç tutmuş ve yüz sene ibadet yapmış gibi olur"

  3- salat ü selam okuyalım.. hz. peygamber (s.a.v.) efendimize hiç olmazsa bir tesbih, salat ü selam okumalıyız. can ü gönülden, "es-salatü ve's-selamü aleyke ya resûlellah" demeliyiz.

  4- bu mübarek gece kusur ve günahlarımızdan tevbe ve istiğfarda bulunmalıyız. en azından bir tesbih "estağfirullah" demeliyiz.

  5- namaz kılalım.. bu geceyi namaz kılarak ibadetle geçirmenin sevabı çok büyüktür. mîrac gecesi ve gündüzündeki namazları cemaatle kılmaya son derece gayret göstermelidir. kaza namazı bulunan kimseler, bu namazlarını kaza etmeye çalışmalıdırlar.

  üzerinde namaz borcu olan kimsenin bu gecede hiç olmazsa bir günlük namaz kaza etmesi uygun olur. böylece hem borcunu öder hem de geceyi ihya etmiş olur.

  yatsı namazından sonra 12 rek'at "hacet namazı" kılınır.

  beher rek'atte fatiha-i şerîfeden sonra 10 ihlas-ı şerîf okunur.

  namaza niyet:

  "ya rabbî, rıza-i şerîfin için niyet eyledim namaza. bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrarını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın sevgili habîbin resûl-i zîşan efendimiz hürmetine ben aciz kulunu afv-ı ilahîne, feyz-i ilahîne ve rıza-i ilahîne mazhar eyle, allahü ekber."

  namazdan sonra:

  4 fatiha-i şerîfe, 100 defa: "sübhanallahi vel-hamdü lillahi ve la ilahe illallahü vallahü ekber. ve la havle ve la kuvvete illa billahil-aliyyil-azıym" 100 istiğfar-ı şerîf, 100 salevat- şerîfe okunup dua yapılır.

  bu namazda, ihlas-ı şerîfeler 100'er adet okunursa veya bu namaz 100 rek'at olarak kılınırsa; bunu yerine getiren mü'min huzûr-i ilahîye namaz borçlusu olarak çıkmaz.

  namaz borcu olanların hiç olmazsa 1 günlük namazlarını kaza etmeleri makbul olsa gerekir.

  6- mirac gecesinden sonraki gün, mutlaka oruçlu olmalıdır. o gün öğle ile ikindi arasında 4 rekat namaz kılınır.

  her rekatta fatiha'dan sonra: 5 ayetül kürsi, 5 kul ya eyyühel kafirün, 5 ihlası şerif, 5 kul euzu birabbil felak, 5 kul euzu birabbinas okunur.

 • kosforrestkos

  bol bol kandil mesajlarının atıldığı gün.

  1
 • kacinkurbaasiyim

  telefonum olmasa öğrenemeyeceğim şu kandilleri.

 • pier

  mesaj haklarının sonuna kadar kullanıldığı , aynı mesajın toplu toplu gönderildiği gündür.

 • sigaradancekilenilknefes

  bazı yavşakların cuma namazında olduğu gibi sadece o ana özel süper müslüman olduğu gün. ertesi gün bu adamlar allah a söverler karşılaştıkları zorluk karşısında kader demezler bu arada.

 • nerazurri

  peygamber efendimiz hz. muhammed (s.a.v) miraca çıktığı gündür. bütün islam aleminin miraç kandili mübarek olsun.

  1
 • kotupasa

  Rabbim yüreğini lütfundaki güzelliklerle doldururken, gözlerini günahlardan sakınsın. Ömrüne hizmeti yayarken, ruhunu açlıkla sınamasın. Efendimiz mahşerde amel defterini aldığında sana bakarak tebessüm etsin ve hoşgeldin desin. ve dilerim rabbimden seni kendi yolundan ayırarak ayrılık acısı tattırmasın. Rabbim seni öyle sevsin ki kulum senden razıyım desin.. Miraş Kandiliniz ve CUMAMIZ MÜBAREK OLSUN..

 • absurt votka

  peygamberin arşa yükselip allah ile konuştuğu gündür.
  harry potter'da voldemort'u yok edecekken son anda mana potunu yanına almayı unutmuştu. bu sebeple efsane olamadı.

  ama bugün özel bir gün.
  başarılmış bir fantastizm (hmm) söz konusu.

  tüm islam aleminin günü kutlu olsun.

 • randolph carter

  telefon operatörlerinin sms paketi satabilmek için uydurdukları bir gün.

  şaka şaka değil, bir hikâyesi falan varmış ama ben bilmiyorum.

  2
 • ajan

  Peygamber efendimizin miraca çıktığı gündür, allah ü teala kullarına namazı bu gece de farz kılmıştır.

  1
 • japon milliyetcisi

  allahla aracısız görüşen muhammed'in emlakçıya bir kira ederinde para ödemesi de düşünülemez doğal olarak.

  hadislerde şöyle anlatılır: gök katlarını gezerken kiraların yüksek olmasından yakınan muhammed, emlakçısı cebrail'in yılanlıkları yüzünden her kattaki eve sokulur, pasta börek çay falan dayanır ağzına, sırasıyla memur adem, terzi yahya, avukat isa, jinekolog idris, iş adamı harun, pilot musa ve kasap ibrahim ile görüştükten sonra yedinci kattaki boş daireyi gezmiş, daha sonra da evi beğendiğini ifade etmiştir. ama emlakçıya para vereceğine direkt ev sahibi ile iletişime geçmeyi düşünen muhammed bir iki gün mahallede dolaşmış ve lokal esnaftan ev sahibinin adresini falan almayı başarmıştır. ve böylece, emlakçıyı aradan çıkaran ilk insan olmayı başarmış ve asla unutulmamıştır.

  tüm inananlara hayırlı kandiller dilerim.

 • septimus heap

  hikayesini öğrendiğimizden beri ismi burak olan arkadaşa deve diye seslenmemize sebep olan bir hededir

 • kediyimkedi

  bugün olan kandil.
  bu akşam edilen dualar kesin tutuyor mu ? tutuyorsa bi'şey denicem *

 • sacmasapan

  Bir insanın araçsız uçabildiğine inanan insanların o insanın uçuşunu kutladığını gece.

 • wustenfuchs

  sözlüğün en fantastik entrylerine konu olan başlık. 10 senedir frp oynuyorum böyle fantastik bilim kurgu ürününü bir arada görmemiştim. on lob epilepsi hastası Muhammed ne kadar acayip hikayeler anlatmış belli değil ve kaynak götüm dese bile yiyecek bir sürü adam var. jdksjsjsj çok güldüm gerçekten ya

 • brahma

  götten uydurma olaylara dayanan (isa göğe yükseldi bizimki neden yükselmesin? Hadi biz de götümüzden benzer bir element uyduralım.) bir ritüel günü daha. Madem putperest adetleri ve ritüelleri devam edecekti, hak dinler boşuna zahmet etmeseydi keşke.

 • ottocycle

  3 Mayıs Türkçülük Gününüz kutlu olsun

  Tüm Türklere hayırlı Günler dilerim

  1
 • valsarith

  (bkz: havada durdum şahitlerim var)

 • vladislav

  arabian psychedelic tribe

  1
 • papalarin papasi

  islam aleminde önemli gün ve gecelerden kabul edilen; peygamber (s.a.v)'in miraca yükseldiği gecedir.. mübarek olsun..

  daha çok selefi anlayışın hakim olduğu, vehhabi gelenek ile beslenen suudi arabistan gibi ülkelerde çok fazla önemsenmese de, dört imama tabi sunni kesim için kıymetli bir gecedir.. inananların allah (c.c) dualarını kabul buyurur inşallah..

  8
 • ajan

  mübarektir.

  2
 • somut olric

  "Muhammed’e bir gece
  Çalap’tan indi Burak
  Cebrâil aydur hocam
  Miraç’a kığırdı Hak"

  "Göklere haber oldu
  Yer gök şadılık doldu
  Aydurlar Ahmed geldi
  Bezendi sekiz uçmak"

  "Nice bin yıllık yola
  Bir demde vara gele
  Yunus aydur kim ola
  Muhammed’dir o mutlak"

  1
 • somut olric

  sözlükteki müslümanların miraç kandilini kutlarım. kandil islâmiyet'te olmasa da Türk müslümanlığında vardır. buyurun bu da armağanım olsun.

  ekleme: hû...