my dinner with andre

 • asil turk

  andre ile akşam yemeği. 1981 yapımı bir film.

 • azazil

  http://www.imdb.com/title/tt0082783/

  film, iki herifin bir masada sohbet etmesinden ibaret. ancak dönen sohbet, izleyiciyi filmin içine çekebiliyor. eğer bu tarz işlerden sıkılmıyorsanız bence izlemelisiniz. bana göre filmin tek sıkıntısı, sohbetin başında karakterlerden birinin anılarını anlattığı kısmın çok uzaması. biri anılarını anlatıyor ve siz de dinliyormuşsunuz gibi oluyor, filme giremiyorsunuz. tabi sonradan toparlanıyor bu iş. sohbetin konusu sabit kalmıyor, biri diğerini açıyor. karakterlerin sosyal konumları da dönen sohbeti oldukça etkiliyor. birkaç alıntı yapayım, hoşunuza giderse izleyin bence.

  "her nedense bugünkü sosyal varlığımızda hislerimizi ancak tuhaf ve dolaylı olarak ifade edebiliyoruz. eğer doğrudan gösterirsen herkes çıldırıyor."

  "bilime bu şekilde abartılı bir biçimde tapılmasının bizi bu hale getirdiğine inanıyorum. bilim, tarafımızdan, bir şekilde her problemi çözebilecek sihirli bir güçmüş gibi tutuldu. oldukça tersi oldu. tamamen tersi oldu, her şeyi mahvetti. bence bu, şu anda gördüğümüz bilime karşı güçlü ve derin bir tepki duyulmasına ön ayak oldu. tıpkı 1930'ların almanya'sında ortaya çıkan nazi iblislerinin belirli bir baskıcı bilgi, kültür ve rasyonel düşünceye karşı ön ayak olduğu gibi. potansiyel olarak çok tehlikeli bir şeyden bahsettiğimiz konusunda hemfikirim. ama modern bilim özellikle daha az tehlikeli olmadı."

  "insanlar bu baba, anne, koca, karı imajlarına hep aynı sebepten dolayı sarılıyorlar çünkü sağlam bir yer sağlayacakmış gibi duruyorlar. ama orada bir karın yok. hem bu ne anlama geliyor? bir karı, bir koca, bir oğlan."

 • dmnrzv

  Düşüyo mu böyle ondan haber ver.

  1