neoliberal sol

 • nukleerosuruk

  amerika kökenli, solculukla zerre alakası olmayan yumuşak akım. türkiye'de savunucuları ödp, hdp ve chp'dir. neoliberal sol türkiye'de genellikle zengin ve bohem kesimleri etkilemiş, medyanın da kuvvetiyle (bkz: aydın doğan) muhafazakar olmayan gençlere sirayet etmiştir.
  neoliberal sol'un anahtar sözcükleri: özgürlük, homoseksüellik, insan hakları, hayvan hakları, çevrecilik, antimilitarizm.
  neoliberal sol'un destekçileri ve neoliberal sol'la ilişkili kurumlar: avrupa birliği, lgbti, çeşitli vakıflar (örneğin soros vakıfları), avrupa-amerika ve ingiltere'deki gazeteler/medya kuruluşları.
  neoliberal sol'un bahsettiği konular her ne kadar kulağa hoş gelirse gelsin, aslında bu akım tek başına bile yeterince zararlı ve tehlikelidir. niye mi?
  abd ırak'a saldırmadan önce ne diyordu, hatırlayın antimilitaristler: "ırak'a demokrasi götürüyoruz."
  kulağa hoş geliyor, ancak sahada gördüğümüz bu değil sevgili insan hakları savunucuları. eli kolu bağlı ıraklıların yüzlerine işeyen amerikan askerleri, tecavüze uğrayan kadınlar, ölen çocuklar ve bugün de devam eden savaş. sizin demokrasi dediğiniz şeyin neye hizmet ettiğini bilmek allah'a mahsus değil.
  neoliberal sol ve homoseksüellik-lgbti konusunu açamıyorum çünkü sözlüğe hakim olan güç de bu akıma hizmet ettiğinden bu konuda konuşmam engelleniyor. (işte sizin özgürlük anlayışınız bu! f. tipi gazeteciler içeri atıldığında "basın özgürlüğü!" diye inlersiniz ama birisi kalkıp lgbt aleyhine tek bir söz ettiğinde onu yok etmek için elinizden geleni ardınıza koymazsınız. abd'nin özgürlük anlayışına bile yakın değilsiniz, kaldı ki nerede o çiçekli böcekli devletiniz.)

  insan ve hayvan hakları, bilhassa doğa sevgisi bütün insanlarda bulunması gereken özelliklerdir. herkes ülkesinde yetişenlerin insanları, çevreyi, doğayı ve hayvanları sevmesini ister. ancak neoliberal sol, bu kavramların içini boşaltır ve aslında savunuyor gibi gözüktüğü bu kavramları elinin tersiyle iter. neoliberal solcular "insan hakları" der, ama ayda 20.000 tl kazanmalarına rağmen bir tek aç çocuğa yemek verdikleri yoktur. ne yaparlar? "hayvan hakları" derler. "arkadaşlar evinizin önüne su kabı koyun, kedicikler susuzluktan kırılıyor." lütfen reetee!
  daha da kötüsü bu insanların hiçbir zaman milli duyguları olmamıştur, türk bayrağı içlerini coşkuyla doldurmaz. türk ordusu onları gururlandırmaz çünkü antimilitaristtirler. neymiş neymiş?
  neoliberal solcular ayrıca dünya vatandaşıdırlar. kendilerini öyle görürler. onların içini coşkuyla dolduran bayrak gökkuşak bayrağıdır, birleşmiş milletler bayrağıdır.

  velhasılıkelam ben, yazıyı bir sona erdirmekte güçlük çekiyorum çünkü bunları size anlatacak kadar bilgili değilim, hoş siz bilgili insanlar anlatınca da anlamıyorsunuz ya neyse. nasıl sizin yobaz dediğiniz insanlar bildiklerinden şaşmıyorlarsa, sizler de şaşmıyorsunuz. bu yüzden eklemek isterim ki bu ülkenin sağcılarını küçümsemeye hiç mi hiç hakkınız yok. nitekim bir akımdan körü körüne etkilenmiş insanları aydınlatmak hiç kolay değil. hele ki birbiriyle iç içe geçmiş onca projenin arasından sadece birini anlatarak hiç değil, hoş sizi neoliberal sol'un ne mal olduğunu anlatan bir üniversiteye yollasak da boş!
  neoliberal solculuk yolunun dönüp dolaşıp çıkacağı yer amerika'dır.
  "abi yine mi amerika yaaa!" diyenler, sanırım cevabınızı önceden verdim ama kafanız gerçekten almıyor: "nasıl sizin yobaz dediğiniz insanlar bildiklerinden şaşmıyorlarsa, sizler de şaşmıyorsunuz. bu yüzden eklemek isterim ki bu ülkenin sağcılarını küçümsemeye hiç mi hiç hakkınız yok!"

  ayrıca:
  (bkz: birgün)
  (bkz: evrensel)

 • nukleerosuruk

  siyasi bir akımdır. bu videoda ise neoliberal solcuların tam olarak neye benzediklerini görebilirsiniz*: https://youtu.be/_TBT-KtWxWo

  1
 • cryptopunk

  neoliberal sol demişsin de bu bildiğin faşizm.

  (bkz: tespit sıçmak)

 • nukleerosuruk

  şu videolarda konuşan kızların etkilendiği akımdır:
  vol. 1: https://youtu.be/A1xeg3CCi4U
  vol. 2: https://youtu.be/1W_hfB1HbGg

  3
 • uhu

  neoliberal politikaların devamı için ara ara sosyal politikaların devreye girmesi gerektiğini savunan akım gibi bişey sanırım.bretton woods kurumları geldi aklıma.

  1
 • nukleerosuruk

  anlamıyorum. sözde hepiniz vatanperversiniz. size göre erdoğan bu ülkenin düşmanı.
  ama dolar, türk lirası karşısında biraz değer kazansa hemen fetullahçı gazeteciler gibi "ülke iflas ediyor!" çığlıkları atıyorsunuz. oysa erdoğan tam tersini yapıyor, belki ekonomi politikaları yanlış, ama en azından türk lirası'nın tarafını tuttukları belli. sizse bunları görmezden geliyor, erdoğan'a bilendikçe bileniyorsunuz. size göre solculuğun anahtarı erdoğan'a küfretmek çünkü. solcu geçinip, amerika'ya secde ediyorsunuz. dolara tapıyor, kendi paranızı hor görüyorsunuz. belki erdoğan yönetimi bu ülkenin gördüğü en iyi yönetim değil ama, siz de yurtsever değilsiniz.

  terörle mücadele konusunda da ülkeye hiçbir katkınız yok. nerede arkasını türlü türlü terör örgütüne yaslayan vatan haini gazeteci varsa, övmediğiniz bir tanesi bile kalmamış. ismail saymaz'dan tutun amberin zaman'a kadar... kaldı ki f. tipi'yle aynı ağızdan konuşan birisi, hangi hakla terörle mücadele konusunda hükûmeti/devleti eleştirebilir? bugüne kadar patlayan her bombadan devleti sorumlu tuttunuz, ortalığı velveleye verdiniz. utanmasanız "sinemada mısırlar patlıyor!" diye isyan çıkarmaya kalkışırsınız. oysa birilerinin oyununa geldiğinizden haberiniz yok. bugüne kadar düzenlenmesi planlanan terör saldırılarının yüzde kaçı engellendi acaba? bunu hiç düşündünüz mü?

  aaah, pardon! ne düşünmesi... sizi en son gördüğümde en iyi seks pozisyonları hakkında konuşuyordunuz. düşünmek de neymiş. kız tavlama teknikleri, ideal penis boyu, orgazm olmak için yapılması gerekenler... eh, en azından okuma yazma biliyorsunuz.
  öyleyse devlete küfretmek ne haddinize?

 • goliath of gath

  götünden ideoloji uydurmak. yok böyle bir şey. elli tane görüşü yan yana getirelim mikserde karıştıralım adına da ideoloji diyelim. bende mesela marksist leninist liberal muhafazakar ulusalcı bir bolivarcıyım.

 • nukleerosuruk

  kökü kazınması gereken hareket. türkiye gibi ülkelere en çok zarar veren akımlardan biridir.

 • adnan

  (bkz: liboş)

 • cryptopunk

  akp yi savunacağım diye kıvrananların düpedüz faşizmi neoliberal sol diye yutturmaya çalışması olan çakma ideoloji

  (bkz: kişi kendinden bilir işi)

  1
 • mor pikacu

  Siyasal terimleri hiç siklemediği için ne olduğunu tam olarak bilmiyorum ama galiba ben buyum. Benliğimi bulmami sağladığın için teşekkürler sözlük.

  Yaşasın liberalizm!!

  Yeryüzündeki kötülüklerin yeni yasalar aracılığıyla çözülebileceği inanışı, insanlığın kapıldığı en ciddi hezeyanlarından biridir – Thomas B. Reed (1886)

  Hükümete güç ve para vermek, ergenliğe yeni girmiş bir oğlan çocuğun eline viski ve araba anahtarları vermeye benzer – P.J. O’Rourke

  Koyunlardan oluşan bir halkın babası kurtlardan oluşan bir hükümettir. – Edward R. Murrow

  Özlü sözlerimizi de copy paste yaptığımıza göre artık bu entryi sonlamdirabiliriz.

  2
 • ray shishman

  (bkz: etliye sütlüye karışmayayım ama ortamlarda havam olsun)

 • japon milliyetcisi

  dahil olduğum siyasi ekol.

  doğu avrupa kökenliyiz.

 • griserin

  sol değildir, belki üçüncü yol filandır o; sol olsa duramazsın*.*

 • nukleerosuruk

  şimdi bu başlıkla dalga geçenler düşünsün:
  http://www.tgrthaber.com.tr/medya/medyadaki-solcu-gorunumlu-fetocu-gazeteciler-desifre-oldu-160225

 • nukleerosuruk

  nükleerizm'in kökünü kazıyacağı akım.