newroz

 • medar

  birkaç yıl öncesine kadar yasaklı olan, kutlamalarında yüzlerce insanın katledildiği ama birdenbire en eski türk bayramlarından biri haline gelen, ortadoğu halklarının her yıl 21 mart tarihinde baharın gelişini kutladıkları bayram.

  2
 • deblod

  2010 senesinde azerbaycan'da 9 günlük resmi bayram tatili olarak kutlanacaktır.

 • antemortem

  kürt bayramıdır.
  (bkz: newroz pîroz be)

 • nickimi kaybettim hukumsuzdur

  her ulusun tarihinde o ulusun kahramanlıklarını, kahramanlarını anlatan destanlar, efsaneler vardır. kürtlerin tarihinde de newrozun yeri buraya denk düşer. bu da şu anlama gelir ki uluslar kendi efsanelerini kendileri yaratırlar, kalkıp da yok efendim siz nesiniz nerden geliyorsunuz sizin söylemeye hakkınız yok , biz sizi sizden daha iyi biliriz demek, kart kurtsunuz, diliniz de maymunca demenin bir anlamı yoktur yani.

  newroza gelince; zalimliği ile bilinen dehak'a karşı demirci kawa önderliğinde yapılan isyanın başarıya ulaştığı gündür, inanışa göre. dehak, omuzlarında çıkan yılanları doyurmak için çocuk beyinlerine ihtiyaç duyar, demirci kawa, bu zulme dayanamaz ve halkla birlikte dehakın sarayını başına yıkarlar, bu müjde dağların doruklarında ateşlerle haberleşerek bölgenin diğer halklarına ulaştırılır. kawa, sarı- kırmızı- yeşil renklerden oluşan bir bayrak asar saraya. bu yüzden bu renklerin yeri ayrıdır kürtlerde ve yakılan ateş diğer halklara kutlamadır.

  ek: her isyan anlamı güne nedense baharın gelişi deme huyumuz var, babam yıllardır hem nevruzun hem 1 mayısın bahar bayramı olduğunu, piknikler, eğlenceler yapıldığını ama kürtlerin 20- 30 yıldır bunu değiştirdiğini iddia ediyor. sadece bir kişi olsa babamın çapsızlığı diyecem ama yok işte, bir sürü gördüm.

  3
 • bilirkisi

  (bkz: nevruz)

  1
 • gozlerim sigmiyor yuzume

  "kutlu olsun" diyerek güne başladığım bahar bayramı. he, evet bu kadar basit. ya ne olacağıdı? bunu da alet etmeyin olm siyasete. gidin uslu uslu kutlayın, deli gibi coşarak halay çekin. hadi.

  3
 • nickimi kaybettim hukumsuzdur

  (bkz: biji newroz)

 • legolomanyak

  herkesin bayramıdır, bir çok ırk kutlar.neyini paylaşamıyorsunuz ki? zaten hiç bi sikimi paylaşamadığınız için şu an otun bokun milliyetçiliğini yapıyorsunuz.kutlu olsun lan nevruzunuz bahar geldi hadi! fakat kardeşlik nerde? dostluk nerde? anca paylaşamayın bir günü bile, satın insanlarınızı para uğruna, gebertin bir çoğunu.**

 • karayilan

  mazlum doğandır.

  bahar bayramı falan değildir. isyandır, haykırışıdır bir halkın. ne zaman ki biz kazanacağız, işte o zaman bayram olacak.

  bizim olan kutlu baharlara kadar, olabildiğine harla ateşi!..

 • karlmarxandspencer

  bugün izmit'te güzel bir şekilde, kalabalıkça bir kortejle katıldığım gün. yeni gün.
  (bkz: newroz piroz be)

  2
 • cbk

  ergenekondan çıkış bayramıdır.nevruzdur.

 • bidibidibocu

  kafamda kirlenmediği hali ile,baharın gelmesiyle yapılan şenliktir.ateş yakılır ve üzerinden atlanırken dilek dilenir.insanların mutlu olması için bir etkinliktir.

 • kacakkat

  ortadoğu halklarının bayramıdır newroz

  1
 • delisair

  mezopotamya halklarının baharın gelişini simgeleyen bayramıdır. özünde siyasi bir anlamı yoktur, türkiye coğrafyasında kürt halkının kendine ait değerlerle bütünleştirmesiyle siyasi bir anlam kazanmıştır.

  newroz değil, nevruz demek yanlış değil. kürtlerin, bu bayramı sadece kendi bayramları olarak görmez. hakkında üretilen efsanelerin hiçbirine inanmıyorum. bu bayram sırasında ateş yakıp üzerinden atlamak, şaman kültürüne aittir.

  newroz mu nevruz mu olayına girmek cahillik ve milliyetçiliktir. bırakın herkes kendi dilindeki kelimeyle telafuz etsin, new ve roz kelimelerinin kökeni yakın coğrafyadaki her ırkın dilinde var. bırakın kutlamak isteyen dilediği gibi kutlasın.

 • bay foe

  newroz newroz.... hep çok güzel geçmiştir benim için. yasaklı yıllarda daha güzeldi tabiki. newroz günleri okula gitmezdim. önce kamyonlardan çaldığımız mazotu pet şişeye doldururduk sonra sakladığımız lastikleri (uzun araç lastikleri olurdu genelde) mazotla yıkardık bir kibrit çöpüyle işi bitirirdik. birkaç şarkı, halay derken panzerler görünürdü. 10-15 çocuğa karşı bir düzine zırhlı araç. 10-15 dediğime bakmayın her sokak kendi ateşini yakardı. toplu olunca yakalanmak daha kolay oluyor. bi de düşmanı farklı farklı noktalara çekme amacı vardı ( strateji meselesi ha ha ). sonrası malum zaten. hey gidi günler devleti nerden nereye getirdik. şimdi newrozlar yüzbinlerle ( amed'te hedef 1 milyon) kutlanıyor. tüm kürtlerin newrozunu kutlarım. size tavsiyem o lastiklerin üzerinden atlayın, çok zevkli, yanık lastik kokusu da fena değil o da var. cejna newroz pîroz be...

 • icimizdeki irlandali

  ortadoğu ve orta asya halkları tarafından kutlanan , her halk için çeşitli anlamlar taşımakla birlikte baharın gelişini müjdeleyen gündür. işin komik tarafı farsça ve kürtçe yeni gün anlamına gelen bu sözcüğü türkçe kökenli bir sözcükmüş gibi illa nevruz deme saçmalığımızdır. türkler tarafından nevruz diye okunan sözcük kürtler tarafından newroz diye okunur ve bu bayram kürtlerin ulusal mücadelelerinin bir parçası olarak siyasi bir anlam kazanmıştır. çok çeşitli hikayeleri ve halklar için farklı manası olsa da kürtler için direniş bayramı haline gelmiştir.

  1
 • delisair

  eskiden olduğu gibi mahalle arasında ateş yakan abilerimizin arasında bekleyip, ateş küçülünce atlayarak kutlamak istediğim bayramdır. ne yazık ki dayanışmamızı kuvvetlendiren bugün de modern yaşam içerisinde sadece siyasi etkinliklerle anlam kazanıyor.

  ateşe torpil atarak sabote etmek isteyenlerimiz olabilir ama keşke bu iyimserliği hep koruyabilseydik... birbirimizi yerken geleneksel şeylerimizi yok ediyor, küçümsüyoruz. 15 sene önce filan erkekliğimizi yakılan ateşin üzerinden atlamak ile test ediyor, sonrasında atlayışımızın kritiğini yapıyorduk.

  o yüzden şu bayat nevruz-newroz tartışmasına dayanamıyorum.

  tüm türkiye halklarının nevruz bayramını kutluyorum.
  newroze me piroz be!

 • rosaluxemburg

  nevruz olmayan bayramdır. demirci kawa'ya selam yollayıp, zalim dehak'tan hesap sorma günüdür.

 • de

  newroz kardeşliktir,
  newroz barıştır,
  newroz özgürlüktür.

 • kendinemesajatanyazar

  newroz değil nevruzdur türklerin ergenekondan çıkmalarını ve ilk baharı kutlamalarıdır tüm türk camiasında kutlanır türkler haricinde bir etnik menşe adına bağlı gösterilmesi, istismar edilmesi bir ayrılık unsuru olarak takdim edilmeye çalışılması yanlıştır

 • ne regv na

  newroz'dur. demirci kawa'nın zalim dehak'a karşı başlattığı isyanla ilişkilidir. kültürler için tabi ki de farklı kaynakları, anlamları olacaktır.

 • azad

  istanbul valiliğince istanbul'daki kutlamalar yasaklanmıştır ama newroz'u kutlamanın önüne yasakların geçemiyeceğini gösterebilecek yüzbinlerce insan yine kutlamalara katılacaktırlar.

 • konstantinos

  dilimizin yozlaşmasına bir örnek daha. doğrusu için;

  (bkz: nevruz)

  1
 • de

  yıllarca uygulanan baskılara ve yasaklara rağmen kürt halkının kutlamakta direndiği bayramdır. daha sonları bakıldı yasaklamalarla bu işin önüne geçilemiyor bayramı sahiplenip türklerin bayramı diye uydurup attılar ortaya. tamam egemenler, ırkçı arkadaşalar, örümcek kafalı faşistler siz de kutlayın bahar bayramıdır ama bari bunu kendinize mal etmeyin be.

  2