newroz piroz be

 • vonnegutesque

  "nevruz kutlu olsun" anlamına gelen kürtçe ifade...

 • rubi

  (bkz: newroz agire azadiye)

  1
 • seyfeddinzervan

  Bugün gündüz tam güneş tutulması, akşam süper ay (dolunay değil, yeni ay, karanlık gece) ve geceleyin ılım yani ekinokslayız. Evren yeryüzünü sarsmak istercesine tüm gezegenimizle ve canlılarıyla etkileşimde olacak.
  Bugün aydınlığın, baharın, doğanın doğum günü, dirilişi. Riskli, sancılı, sarsıntılı ama daha fazla umut, sevgi ve aydınlığı muştuluyor. Artık karanlıklar değil, aydınlıklar çoğalacak, uzayacak. Bugünden sonra güneş daha çok bizimle olacak, daha çok aydınlatacak. Güneş bugün hem kuzey kutbunu hem güney kutbunu aydınlatıyor.
  Bugün aynı zamanda karanlıkların biricik aydınlatıcısı, Ay yoldaşımızın bu sene yeryüzüne en yakın olacağı gün. Güneş tutulmasının da etkisiyle suyun ve kanın biraz daha fazla kabaracağı bir gün olacak.
  Ve son olarak bu gece ılım/ekinoks yani bahar yani Nevruz yani renklerin uyumlu cümbüşü bizi bekliyor. Doğa yeniden dirilişi, baharı, Nevruz'u ilan ediyor.
  Bu ilahi, evrensel enerjiyi müdahaleci, kontrolcü olmadan kabul etmek, içşelleştirmek gerekiyor. Yani bu döngüye uyumlu olmak, evrenle 'biz' olmak, tek can olmak gerekiyor. Tanrısal ve evrensel barış düşünceleri ve duygularıyla bir bilinç içinde olmak için oruç tutmak ya da az yemek-içmek, tapınmak ya da meditasyon yapmak tavsiye edilir. Evrenin bilinçaltı kanallarımıza kullanarak gönderdiği mesajları anlayabilmemiz, negatif değil pozitif etkilerle etkileşimde olabilmek için önemli.
  "Güneş ve aydınlığı şahit olsun ve güneşe uyduğu zaman Ay şahit olsun"
  Ve yarın Amed Newroz'undayız. Yarın Mezopotamya'ya, Anadolu'ya, Ortadoğu'ya ikinci bir bahar olacak Diyarbekir.
  Evet, bu gece 22:45'te insanların değil doğanın ilan ettiği bayram, en doğal bayram olan Nevruz'a evrensel barış yasalarına göre resmen girmiş bulunuyoruz. Yeni bir tavaf, yeni bir döngü başlıyor. Kutlu olsun!
  Nevruz direnen barışa ve dirilen doğaya yoldaş olmaktır.
  Newroz Piroz Be

  1
 • kemankes

  newroz, farsça yenigün demek olan nevruz'un değişime uğramış halidir. devlet kelimesi de aynı süreçten geçmiştir.:dövlet bize bahmiğ

  arian ırkının:persler zoroastrian:zerdüştlük inancına ait bir kült/ritüeldir.

  kürtler tarafından kutlanılmasında bir sakınca olmamakla beraber, ritüelin esas kaynağına atıfta bulunmamak yanlış olur.

 • kacakkat

  altında gizli anlam olarak tüm ortadoğuya barış gelsin ifadesi içerir.

  3
 • loose aggressive

  dikkat canlı bomba çıkabilir anlamına gelen cümle.