nuri bilge ceylan

 • mor

  çanakkale'nin yenice ilçesinde doğmuş yönetmendir.aslen fotoğrafçılıktan yetişen yönetmen bütün sağlam görüntüleri,fotoğrafları ve filmleri ile türk sinemasında önemli bir yer edinmiştir.filmlerinin hepsi ödüle doymamaktadır.en son üç maymun filmiyle 61.cannes film festivalinde ''en iyi yönetmen'' ödülünü almıştır.diğerleri için çekinmeyin:

  (bkz: koza)
  (bkz: kasaba)
  (bkz: uzak)
  (bkz: mayıs sıkıntısı)

  1
 • mistabone

  filmlerinde genelde kasvetli bir hava yaratan yönetmen,ayrıca her karesi fotoğraf değerindedir,bu da sanırım fotoğrafçı kimliğinin avantajlarından biri.

 • muhendis bey

  aslen elektrik-elektronik mühendisidir

 • evomengo

  uzak adlı filminin izlenmesi gerekir. filmde en ufak bir ses yüklelimli sahne yoktur. sessizlik kulak tırmalar. fakat hikayeyi anlatış biçimiyle izleyende etki bırakan güzel bir filmdir.

  1
 • asi_karamelek

  "acele etme tatlım yavaş yavaş" şeklinde oyuncularını yönlendirdiğini düşündüğüm yönetmen.

 • kayra

  bulutlu hava da kafamı her kaldırdığımda aaa nuri bilge ceylan bulutları dememe neden olan fotoğrafçı gözünü sinemaya haddinden fazlas sokmuş olan yönetmen

  1
 • lethee

  yönetmenliği yanı sıra muhteşem fotoğrafçı olan, boğaziçi mezunu şahsiyet..

 • start wearing purple

  kendi ülkesinde hakkettiği değeri göremeyen yönetmen.
  (bkz: beyin göçü neden olur)

  1
 • soli deo gloria

  *

  2
 • espri yapamayan adam

  anlamsız filmlere sahip yönetmen. bu yüzden de cannes film festivalinde ödül aldı. yaptığı filmlerde anlatılmak isteneni anlayanların sayısı bir elin parmaklarını geçmez.*

 • still got the blues

  (bkz: eyüp sabri tuncer)

 • havan batsin

  oldukça başarılı sanatçılarımızdan olup kendini hem sinema hemde fotoğrafçılık alanında geliştirmiştir ve birçok ödülün sahibidir kendisi. filmlerinde ve resimlerinde genelde kasvet ve sıkıntı vardır, olay görgüsü yoktur hayatın belli kesitindeki ayrıntılardan yararlanır. yazarın amacı o insanların ruh halini sanata dökmek ki bence bunu gayet iyi başarabilmiştir.
  hakkında daha fazla bilgi için: www.nuribilgeceylan.com/

 • wanquen

  uc maymun filmiyle nefes almamı zorlastırmıs yönetmendir.o dar evin koridorları falan,sanki ordaymıssınız gibi hissettiriyor.

  2
 • kontrendikasyon

  yönetmenliğinin yanı sıra, muhteşem bir fotoğrafçıdır. mayıs sıkıntısı, uzak,üç maymun gibi filmlere imzasını atmıştır. özellikle "uzak" filmi 2003'te cannes'da ödül almıştır. uzak;yaşamak istediği yerin, gerçekleştirmek istediği hayallerle bağdaşamayacağını düşünen, bunun için de uzaklara gitmek isteyen bir adamla, hayallerini gerçekleştirmek için istanbul'a gelen bir gencin hikayesini konu almaktadır.

 • gereksiz yazar

  coen kardeşlerin alman die zeit gazetesinde çektikleri kısa film ile ilgili söyleşinin nuri bilge ceylan'la olan kısmı.

  coen kardeşlerle söyleşi

  katja nicodemus, die zeit, 25 eylül 2008

  die zeit: cannes film festivali'nin 50. yıldönümü için bir kısa film çevirdiniz. filmde şöyle bir ütopya vardı: bir kovboy amerika'nın herhangi bir yerinde bir sinemaya gider. tesadüfen bir türk sinemacının bir eserini izler. bir ilişkinin dağılması üzerine yavaş bir filmdir bu. ve kovboy filmi beğenir.

  joel coen: kovboyun izlediği film, türk yönetmen nuri bilge ceylan'ın iklimler filmi. biz filmi iki sene önce gördük ve olağanüstü bulduk.

  ethan coen:bir kovboyun bu filmi beğenmesi çok güzel bir tasavvur.

  joel coen: mesele elbette bir kovboyun böyle bir filmi anlayamayacak olması değil.

  ethan coen: mesele, amerika'da bir kovboyun türk filmi izleyebileceği sinemaların çok az olması.

  joel coen: amerikalı kovboylar türk filmleri izleyebilseydi ne güzel olurdu.

  ethan coen: ne güzel olurdu, evet.

  joel coen: evet.

  (...)

  gereksiz yazar: konuda bahsi geçen kısa filminin adı ''world cinema''dır, ''ikllimler"e göndermeler vardır ve baş rolünde josh brolin oynar. sırf bu olay bile yurdum insanı tarafından sıkıcı yönetmen, fotoğraf ile sinema arasında ki farkı anlayamama gibi yakıştırmalara maruz kalan n.b.c.'nin dünya sanat kamoyu tarafından nasıl kabul gördüğünü ve ne kadar kendine has, eşsiz bir yönetmen olduğunu gözler önüne çırılçıplak serer.

  4
 • bukadarkasmayaa

  nuri bilge, tutkuyla sevdiği yalnız ve güzel ülkesine bir altın palmiye daha getirmek için cannes film festivali'nin yolunu tutmuş bulunuyor.bol bol okuduğu çehov öyküleri ona çok şey katmış olsa gerek :) rus edebiyatının bazen mide bulandıran gerçekçiliğini ceylan reyizin filmlerinde yaşarız, hissederiz.
  ve asıl politik olan bağımsız sinemadır,dedirtir. hiçbir politik kavram,deyim yada terim kullanmadan... elit adamdır, büyük adamdır. evrensel bir sanat anlayışından kaçsa da, 'anadolulu orta sınıfın yada istanbullu aydının' bunalımlarını gösterse de evrensel ödüller almış, kabul görmüş, ecnebi yarışmalarda jüri üyeliğine seçilmiştir. yön veren, değiştiren adamdır.

  1
 • nilhanim

  64. cannes film festivalinde bir zamanlar anadolu'da filmi ile yarışan, nefesimizi tutup altın palmiye ödülünü almasını beklediğimiz yönetmen.

 • sari cizmeli mehmet aga

  fransız sinema eleştirmenleri tarafından filmleri beğenilmemiş yönetmen. heyecan yapma gerek yok.

  http://bit.ly/kovbfi

 • bluebell

  son derece yetenekli yönetmen.çektiği filmler takdire şayan.

 • birnebze

  ne uyuyamıycam arkadaş açarım nuri bilge ceylan filmi bi tane uyurum şimdi geyiğine sebep olan ödüllü türk yazar

 • le poisson

  an itibariyle "bir zamanlar anadolu'da" filmi ile cannes'da büyük jüri ödülünü kazanmış yönetmendir.

  1
 • nactumu

  bu gecenin ilk şampiyonu.

 • cat-pat

  1995 te ilk kısa filmi "koza"yla cannes a giden,2005 te "uzak"filmiyle büyük juri ödülünü alan,2006 da "iklimler" filmiyle uluslararası sinema eleştirmenleri federasyonu ödülünü alan 2008 de "üç maymun"filmiyle en iyi yönetmen seçilen ve 5.kez katıldığı 64.cannes film festivalinde bir doktor ve bir savcının 12 saatlik gerilimli hikayesini anlatığı "bir zamanlar anadolu"filmiyle juri büyük ödülünü kazanan yönetmen,senarist ve fotoğraf sanatçısıdır.

  1
 • embesil

  once upon a time in anatolia filmiyle büyük jüri ödülünü kazanan yönetmen.

  1
 • kayaagaci

  robert de niro'ya "bir zamanlar anadolu" dedirtmiş ,gurur duyduğumuz yönetmenimizdir.jüri özel ödülü helal-i hoş olsundur.emeğine sağlık.

  2