orhan gencebay

 • le poisson

  müziğe 6 yaşında, rus konservatuvarı mezunu ve aslen kırım göçmeni eski bir opera sanatçısı olan klasik batı müzisyeni emin tarakçı'dan keman ve mandolin dersleri alarak başladı. 7 yaşında bağlama ve türk halk müziği dersleri almaya başladı. 10 yaşında ilk beste çalışması olan kara kaşlı esmerdi kim bilir kimi sevdi isimli eseri yaptı. 13 yaşında türk sanat müziği ve tambur eğitimi almaya başladı. ortaokul ve lise yıllarında samsun, edirne ve istanbul musiki cemiyetlerinde yaylı tambur, thm cemiyetlerinde ise bağlama çaldı. samsun ve istanbul'da halk evlerinin kuruculuğunu yaptı. kendi açtığı müzik dershanelerinde öğretmenlik yaptı.

  ilk profosyonel bestesi ruhumda titreyen sonsuz bir alevsin'i 14 yaşında yaptı.

  16 yaşından itibaren jazz ve rock müziği ile ilgilenmeye başladı, batı nefesli sazlardan oluşan orkestralarda tenor sax çaldı. istanbul'a gelerek, türkiye'nin ilk konservatuarı ve eski adı darülelhan olan istanbul belediye konservatuvarı'na girdi, bir süre icra heyetinde bulundu.

  1964 yılında trt ankara radyosu sınavına girdi ve yüksek başarıyla kazandı. fakat, sınavda usulsüzlük olduğu gerekçesiyle sınav iptal edilince, müzik çalışmalarına ara vererek askerlik sebebiyle istanbul'a gitti. vatani görevini heybeliada'da bahriyeli olarak sürdürdüğü yıllarda merasim bölüğü bandosunda saksafon çalmaya devam etti.

  1966'da trt istanbul radyosu sınavlarına girdi ve iftiharla kazandı. aynı yıl, türkiye çapında yapılan bağlama çalma yarışmasında arif sağ ve cinuçen tanrıkorur ile birlikte derece aldı. trt istanbul radyosu'nda 10 ay bağlama sanatçılığı yaptı. kurumun müzikal anlayışının ilerlemeye elverişli ve özgür olmadığı gerekçesiyle 1967 yılında kendi isteği ile ayrıldı.[8]

  trt'den ayrıldıktan sonra, arif sağ ile birlikte 1966-1968 arası dönemde muzaffer akgün, yıldız tezcan, ahmet sezgin, şžükran ay, sabahat akkiraz, nuri sesigüzel gibi birçok sanatçıya bağlama çaldı. bu dönem içinde kızılırmak karakoyun, ana, kuyu gibi türk filmlerinin müzik direktörlüğünü yaptı. istanbul'daki halk evlerinde abdullah nail bayşu, ismet sıral, burhan tonguç, erkin koray, ömer faruk tekbilek, vedat yıldırımbora, özer şženay, neşet ertaş gibi sanatçılarla sık sık bir araya gelip müzik yaparak gelecekte kendi ortaya koyacağı müziksel sentezin ilk meyvelerini verdi. ağlıyorum yana yana, gönül bağları, yıldız akşamdan doğarsın, neredesin leyla'm gibi türkü plakları çıkardı. sevemedim karagözlüm, sabır taşı, goca dünya gibi besteleri çeşitli sanatçılar tarafından okunmaya, sanat dünyasında adı besteci ve bağlama virtüözü olarak duyulmaya başlandı.

  türkü plaklarından sonra, 1968 yılında ilk serbest çalışmalar plağı sensiz bahar geçmiyor/başa gelen çekilirmiş'i çıkardı. bundan sonra topkapı plak ve istanbul plak'tan seri olarak plaklar çıkarmaya devam etti. 1969 yılında çıkardığı bir teselli ver/yorgun gözler 45'liği ile türkiye çapında ün yaptı. bestekar ve enstrümanist kimliğinin yanı sıra, yorumcu kimliği ile ön plana çıkmaya başladı. ben eski halimle daha mesuttum, hor görme garibi, severek ayrılalım, ümit şžarkısı, sevenler mesut olmaz gibi plaklara imza attı.

  1971 yılında istanbul plak'a ortak oldu. 1972 yılında yaşar kekeva ile birlikte kervan plak şirketini kurdu, şirketin yöneticisi oldu. kervan plak, türkiye'nin ilk yerli sermayeli plak şirketiydi. bünyesine erkin koray, ajda pekkan, muazzez abacı, mustafa sağyaşar, ahmet özhan, kamuran akkor, semiha yankı, samime sanay, neşe karaböcek, bedia akartürk, nil burak, ziya taşkent, semiramis pekkan, ferdi özbeğen, gönül yazar, sezen aksu gibi starları alan kervan plak, dönemin plak piyasasının en güçlü şirketlerinden biri oldu.

  orhan gencebay, bugüne kadar 35 (31 beyazperde, 4 tv) sinema filminde[9] başrol oynadı, 90'a yakın filmde müzik direktörlüğü yaptı. 1000'den fazla[10] bestesi bulunan orhan gencebay, bunların 300'e yakınını kendisi seslendirdi.

  orhan gencebay'ın yaptığı çalışmalara trt denetleme kurulunca arabesk dendiyse de, orhan gencebay bu değerlendirmeyi "yanlıştır ve eksiktir" diyerek kabul etmedi.[1]

  yasal olarak 67 milyon civarı plak ve kaset tirajı olan orhan gencebay'ın, korsan üretimlerin yasal üretimlerden 2 kat fazla olduğu düşünülürse, yasal olmayan üretimlerle birlikte 200 milyon civarı tirajı olduğu tahmin ediliyor. bu da, dünyanın sayılı tiraj rakamlarındandır.[11]

  beyaz kelebekler grubunun da eski solisti olan ses sanatçısı azize gencebay'dan boşanan orhan gencebay'ın sevim emre ile 30 yılı aşkın bir süredir resmî birlikteliği devam etmektedir. oğlu altan gencebay halen kervan plak prodüktörlüğünü yürütmektedir.

 • cekomastiksilikon

  (bkz: orhan bencegay)

 • mayonezliarmut

  zamanında erkin koray'ın sahibi olduğu eve sık girip çıkan o dönemde çok beste çıkan, evin su basması nedeniyle besteleri giden insan.

  süper elektro saz çalar aynı zamanda.

 • duzenbaz

  şžu an vodofone reklamlarında çıkan . bizleri bahtiyar eden kendiside berhudar olan önemli bir arabesk sanatçımızdır. canımızdır ciğerimizdir , "orheannnn abiiimizzzzzzzz"dir. kendileri bizzat ...

 • husneasik

  * ve *isimli beni benden alan şarkıların sahibi.

 • bully kutt

  gönül dostumuz.

  1
 • mayonezliarmut

  müziğe girişinin asıl amacı elvis presley şarkıları coverlamak olan baba.

 • eva

  kişiliği ve duruşuyla sanatçı kimliğinin hakkını veren şarkıcımızdır. yumuşacık ve mükemmel bi' sesi vardır. "arkasında orkestra olan her şey güzeldir." tezini doğrulatır insana. "dünya dönüyor" isimli parçasında eski usul dans eden bi' dansöz canlanmaktadır gözümün önünde ne hikmetse, valla bak!

  (bkz: dünya dönüyor)

  tık

 • fth407

  (bkz: kalite tesadüf değildir)

 • wolta

  galatasaraylıdır.

 • los bandidos

  nietzsche'ye ayar veren(!) büyük üstad.
  -müziksiz bir hayat hatadır.
  -hatasız kul olmaz.

  1
 • kuruntuyonetmeni

  şuursuz insanların sanayi tipi müzisyen gözüyle baktığı ancak son derece kaliteli bir kişiliği ve eserleri olan sanatçı.

  2
 • shut the fuck up

  (bkz: hatasız kul olmaz)*

 • fakir

  inanılan şahsiyet. kapatın der ve bütün minibüş söförleri kontak kapatır. kalitesinden ödün vermez.
  bağlamayı ağlatır, notalar elinden akar

  2
 • fennigubre

  jazz eğitimi almış güzide müzisyen.

 • between you and me

  vodafone ile işbirliği yapmış şarkıcı.

  vodafone hattı olanlara tanıtım mesajları gidiyor...

 • cahilgibimiyazaydim

  kesinlikle sıradan arabesk müzik yapan bir insan değildir. "gerçek" müzik yapan bir insandır esasen... müzikte bulunması gereken "gerçekçilik, ruhluluk, içtenlik" bu baba kişiliğin müziğinde bulunur. bilmiyorum dil yarası gibi batsın bu dünya gibi parçaları kaç kişi yapabilir? ve daha nicesi... ayrıca kişiliğinin de müziği gibi ödün verilmeden korunması onu ilahsal yapan diğer özelliklerden...

  gençlerin son zamanlarda bayağı sevmeye başladığı pek baba insan.

 • cbk

  (bkz: berhudar ol)

  1
 • tuzubasa

  babalar içinde en baba olanıdır, hakiki babadır. candır, canandır. arabeskin kralıdır.

 • nedediysemo

  berhudar oldum.

  1
 • keysersoze

  ayrıca kendisi pink floyd hayranıdır.

 • dmnrzv

  arabesk yavşaklığının en iyi temsilcisi. *

 • ellilikbakire

  dün okanda konuşurken müzik kafasına inanamadığım insandır.
  beyler adam çok farklı bir yerde yaşıyor.

  3
 • gozlerim sigmiyor yuzume

  led zeppelin, kendisinin rifflerinden yararlandığına dair bir açıklama yapmış zamanında. yani yiğidi öldür hakkını yeme.

  1
 • fakir

  babam gibi severim. sok dese bağlamamı götüme sokarım * müzikalitesi bir yana ilham verdiği yurtiçi ve yurtdışı sanatçılarına bakın , dünyayı sallar bu adam , yörüngesinden çıkarır. sanayinin vazgeçilmezidir. bir teselli ver baba.

  4