oz

 • camidenadidascaldimbolgeldi

  1997-2003 seneleri arası sürmüş, bir dönem cine 5'te de yayınlanan, oswald eyalet hapishanesinde geçen, kanımca gelmiş geçmiş en çarpıcı dizi. amerika'daki hapisanelerin ve bu hapislerdeki insanların(hardiyanlar olsun mahkumlar olsun) ne kadar iğrenç mahluklar olduğu hiç bu kadar net anlatılmamıştı dedirtir.

  birileri midnight express üzerinden bize bok atana kadar oz'un gerçekçiliğini bi gözden geçirsin.

 • still got the blues

  hayattayken cehennem yaşatan hapishane.

  1
 • samsara

  oswald correcting facility'nin kisaltmasi. allah düşürmesin diyeceğim tek hapishane.

  (bkz: simon adebisi)
  (bkz: ryan oreilly)
  (bkz: cyril oreilly)
  (bkz: tobias beecher)
  (bkz: kareem said)

 • hilal jumanji

  büyücüsü olan kelimedir.

 • maverick

  korkunç zencilerin olduğu kimin eli kimin baksırında belli olmayan dizi.

  (bkz: bunlar insansa ben meleğim)

 • jokerock

  (bkz: oz büyücüsü)

 • chris keller

  6 sezondan oluşan dizi serisi. dizideki gerçekçilik bir yana, dizi hiç biri merak unsuru uyandırmadan izletebilme yetisine sahiptir. hiç bir zaman diğer bölümde nolcak diye düşünmüyosunuz çünkü ozda bir silah çekildiyse mutlaka ateş alır.

 • capulcubeybi

  hapishane hayatını konu alan şiddet içerikli bir dizi. ayrıca psikolojik olarak sağlam kalınması zor oluyor gün içerisinde 3 defadan fazla izlenmesi.
  -kareem said (imam)
  -tobias beecher (dizinin göz dolduran adamı)
  -ryan o'reily (bu adam gerçekten yetenekli)
  benim favori mahkumlarımdandır.

 • gelecegi parlak figuran

  hbo kalitesini gözler önüne seren dizi.her sezonunun 8'er bölüm olduğu toplam 6 sezondan oluşmaktadır.

  1
 • kafkaya mektuplar

  ______spoiler la spoiler___________

  tartısmsız gelmıs gecmıs en iyi dizidir e tabi izlemeyen bılmez bunu hadı lan dıyebılır ama.bi yerden sonra karakterlerle ozdeslesırsınız zaten.kareem said.adebisi.tobias beecher.
  muthıs karakter analizlerıyle doludur.aslında her ınsanın ıcınde saf bir iyilik saf bir kotuluk oldugunun ustunde dururlar, aile yapısının insanların ustundekı etkısı ,amerikan hapishanelerının gercek yuzu,uyusturucunun ınsanlara etkısı,her ne kadar butun hayatlarını dort duvar arasında gecırecek olsalarda iclerındekı muthıs yasama ıstegı,escinsellık, tecavuz,cinayet,işkence hayatın gerceklerını saglam vurur insanın yuzune.augustus hill in fılmın sonunda cıkıp yaptıgı konusmalar dusundurur adamı.ryan o'reilly nın kardes sevgısı doktora askı.kısaca ızleyın saymakla bıtmez.
  bide ah o cyril o 'reilly nın idam sahnesı yokmu koyar adama...

  __________spoiler valla bak spoiler___________

 • cartmantr

  cine5'in ülkemize yaptığı ender güzelliklerden biri bu diziyi yayınlamasıydı. hbo'da 1995 - 2002 yılları arası yayınlanmış kareem said, augustus hill, tobias beecher, vern schillinger ve simon adebisi gibi efsane karakterleri içinde barındırmış dizidir.

 • gelecegi parlak figuran

  evan seinfeld biraderimizin oyunculuk konusuna da iş attığı dizidir.

 • levye

  kaç kişiyle konuştuysam, izlerse sinirinin bozulacağını bile bile takip ettiği tek dizidir, criminal minds bir ara öyleydi. ama oz efsanesi farklıdır.
  edit: ayrıca, kurgu farkıyla da onlarca benzerinden kolaylıkla ayrılan dizidir.

  2
 • cartmantr

  bir diziden çok daha fazlası olabilmiş dizidir.

 • bizzat c

  televizyon tarihinde hiper realsit bir efsaneydi, bir daha yapılabilir mi sanmam, hbo'nun opus dei'sidir. yazan ayrı, yönetmenler ayrı oyunculuklar ayrı ayrı övgüyü hakeder. karakter analizleri, psikolojik tahliller, sansürsüz sahneler...yanına hiç bir yapım yaklaşamaz, kurgu deseniz muhteşem...
  her şey vardı be kardeşim, vicdan, özgürlük, sağduyu, aşk, merhamet, vahşet gibi kavramları sorgulayıp, insanın ne menem bir varlık olduğunu daha iyi ortaya koyan bir yapım yok. ekrandan alıp ağzına sıçmak istediğiniz bir karaktere 3 bölüm sonra ağlayabliyorsunuz. umudu yitirmiş herşeyini kaybetmiş insanların, ufacık bir ışık için çırpınması, insanlığı yeniden sorgulamanıza sebeb oluyor. din, tanrı, ahlak, adalet gibi kavramlar bildiğiniz tüm anlamlarını yitiriyor...ez cümle bradırlar, üstüne daha da konuşulmaz...
  en kötü etkisi, izlediğiniz her şeyde oz'un hiperrealist çizgisini aradığınız için izleyici tarihiniz oz'dan önce ve oz'dan sonra olarak bir milat oluşturuyor ve tüketmişlik hissi kahrediyor...

 • chicqo

  eskilerin sağlam dizilerinden, her bölümünde ayrı bir olay olur ve olaylar hiç yavan durmaz, gerçekçidir.

  1
 • senisectimpikachu!

  doğru-yanlış, iyi-kötüyü sorgulatan, sistemin kendi içindeki ironileri çok net bir şekilde ortaya koyan izlediğim en iyi ve en cesur dizidir.

 • ucamayan kanatli ped

  bir jant markası.

  (bkz: oz racing)

 • nerox b12

  bugün 6 sezon son bölümünü izleyecek olduğum dizi.
  diziyi izlemeye başladığınız andan itibaren hem karakterleri hem hikayeyi özümsüyorsunuz ki bu çok az dizi ve filmde vardır.6 sezonu 6 farklı yönetmen çekmesine rağmen dizinin tempusundan hiç bir şey kaybetmeden devam etmiş olmasıda ayrı bir güzellik ve başarı örneğidir .hani bir mucize olsa da dizi 7.sezonla dönse keşke.

 • hayyam

  bir sonraki bölümde neler olacak lan diyerek ilerlenen dizidir.tek düşmanı uykudur. 90'larda da dizi yapıyorlarmış oğlum adamlar.

 • amatemde yatan koyu yesilayci

  aşmış dizidir. tüm hbo dizileri bir yana oz bir yana.

 • bahtsiz sperm ramazan

  en iyi dizi kategorisinde house md ile birlikte 1.lik için kapışan dizi.

 • zugzwang

  öyle farklı bir yeri var ki bu dizinin hayranları arasında, eminim birçok kişi oz'a dizi diyerek haksızlık yaptığını düşünüyor,utanıyordur.
  çok çok daha büyük bir hapishanenin küçük bir modellemesi olan oz; hak,suç,adalet ve hatta o boktan mekanda aşk üzerine bile düşündürmüş bir başyapıttır.
  oz, "aha bu kötü adam, bu da asıl eleman" sığlığından uzaktır.karakterler çeşitli ve ustaca çizilmiştir. altı sezon boyunca birçok karakterin de değişimine tanık olursunuz. her bölümü ayrı yönetmenin çekmesi olsun, kusursuz oyunculuklar,diyaloglar ve augustus hill'in monologları olsun,izleyeni alegoriye boğması olsun her şeyiyle muhteşem bir dizi oz. hangi sözü alıntılasam hangi detaydan bahsetsem daha uygun olur diye düşünüyorum entrynin başından beri, alıntı yapmamaya karar verdim , izleyin izlettirin efendim. barış üzerinizde olsun.

 • sonofapussyesteban

  şöyle samimi* bi itirafa rastladığım dizidir.

  "tanrı gün batımını renklerle doldurdu
  ve tanrı yıldırım gibi koşan atları yarattı
  tanrı portakalı, elmayı ve çileği yarattı
  ama tanrının yarattığı en muhteşem şey amdı.
  kaba saba olmak istemiyorum
  ama bütün gün batımlarını, atları ve meyveleri alabilirsiniz
  ama bana dünyadaki bütün amları verin.
  siktir, bütün amlara ihtiyacım yok
  her gün bi tane verin
  ohh..."
  sezon 1/bölüm 2 *

 • corpus iuris civilis amk

  mapuslu ve tecavüzlü en sevdiğim dizilerden