pal sokağı çocukları

 • kayra

  macar asıllı ferenc molnar'ın 1907 yılında , " a pal utcai fiuk" orijinal adıyla yayımladığı başyapıtının adıdır.

  türkçe'ye tarık demirkan'ın kazandırdığı bu başyapı macar edebiyatının en önemli üç eserinden biri olma özelliğini taşımaktadır.

  ilki 1929'da olmak üzere tam beş kez film konusu olur ve çeşitli tiyatrolarda sahnelenir.

  nemecsek, boka ve diğer pal sokagı çocuklarının ihanete karşı kopmaz dosluklarının anlatıldığı bu kitapta; "tek başına kalma ya da bir gruba ait olma" , "her şeye rağmen var olma ya da sevdiği şeyler uğruna ölümü göze alma " gibi ikiliklerinin çocukların dünyasından aktarılıyor.

  yine, yeniden okunulası, hatta hep okunması gerken bir kitap.

  2
 • random stranger

  pal sokağı çocukları, fikir olarak ferenç molnarin kitabindan esinlenmis 4 genc müzisyenden olusan istanbullu indie folk grubudur. grup elemanlari;
  halil kavaklıpınar(vokal-mızıka),
  buğrahan doğanöz(mandolin-perküsyon-back vokal),
  onuralp yılmaz(çello-back vokal),
  caner yıldırım(gitar-back vokal).
  henüz grup tanitimini okurken "ve nihayetinde dertlerini sadece müzikleriyle anlatabilen bu çocuklar bir müzik grubu kurarlar" seklinde etkilemeye basliyorlar. geri kalani güzel müzik, gökyüzü ve hayal gücünüzden ibaret. müzikleriyle hayal kurdurabildikleri icin "türkiyede kaliteli işler var" dedirtenlerdir.
  (link: http://http://www.youtube.com/watch?v=jnkyehb_1_8&feature=related*liar [mumford&sons cover)
  (link: http://http://www.youtube.com/watch?v=g15epu0p0_g&feature=related*sokak)

 • feylesof tece

  edebi bir eser olan "pal sokağı çocukları" yetişkinlere bile örnek davranışlar sergileyen, gerçek erdemi yaşayan çocukların kendi dünyalarını anlatır.

 • topan

  okuduktan sonra kitapların o mükemmel dünyasını daha iyi anladım, hepsinin ayrı bir dünya olduğunu da. bu kitabı okuduktan sonra kitap okuma sevgim oluştu. okuyunuz, okutturunuz.

 • migra

  özgün ve evrensel şeyler üretmeye gönüllü genç müzik grubu. kendilerini şöyle anlatmışlar:

  bir müzik grubu olarak "pal sokağı çocukları"; ismini, macar yazar ferenç molnar tarafından yazılan bir çocuk kitabından alır. bu kitap 20. yüzyılın başında hızla kentleşen budapeşte'de, oyun sahalarını kızıl gömlekliler denen zengin çocuklarından korumaya çalışan yoksul çocukların mücadelesini anlatır. takip eden yüzyılda bir klasiğe dönüşen eserin büyüsüyle gelişimini tamamlamış istanbullu dört genç adam, şehrin günlük akışında sürekli olarak karşılaştıkları aksaklıkların kitaptakiler ile örtüşmesini, hikayeye olan düşkünlüklerine bağladılar. fakat zamanla bunun insanlığın törpüleyemediği sorunları kaynaklı olduğunu farkettiklerinde gözlerini kapatıp kitabın içine dönmeyi, tüm bu hengameye göğüs germeye tercih ettiler. ve nihayetinde dertlerini sadece müzikleriyle anlatabilen dört genç 25 aralık 2010 tarihinde bir araya gelerek bir müzik grubu kurdular. müziğin bölgesel değil evrensel olduğunu dillendiren ve müzikte samimiyete önem veren pal sokağı çocukları, kendi dünyalarındaki aşktan, yaşamdan, mutluluktan bahsederler. ancak bu dünyadaki dramı ve hüznü de unutmazlar. bu dört genç adam, müziklerini başkalarının doğruyu bulmasından ziyade kendilerinin gerçeğe ulaşabilmeleri için dillendirirler.

  * yalnız kalmak isterim - pal sokağı çocukları

 • kuruntuyonetmeni

  son şarkılarını paylaşmışlar. biz de paylaşalım değil mi?

  (link: www.youtube.com/watch?v=x...qsdy*anemon)

 • nuked

  (bkz: ntsc sokağı çocukları)

 • anarchist smurf

  bahar şenliklerine kadar albüm yetiştirmeye çalışan müzik grubu. içinde blues ve jazz parçalarda olacakmış, meraklılarına duyurulur