paranoid kişilik bozukluğu

 • caracal44

  Paranoid Kişilik Bozukluğu, çocukluk veya ergenlik döneminde başlayıp kişinin hayatına yayılan bir kişilik bozukluğudur. Paranoid kişilik bozukluğuna sahip kişilerin gösterdiği en temel özel özellik “güvensizliktir”. insan ilişkilerinde mantıklı akıl yürütme yollarıyla aksi iddia edilemeyecek bir güvensizlik yaşarlar. Mantıklı düşünce örüntüleri ve gerçeklik algıları yıkıma uğramış, başkalarının kendilerine zarar vereceği yönünde güçlü paranoyalar geliştirmişlerdir. Bu paranoyalar, kendilerini korumak adına tercih ettikleri yalnızlığı daha belirgin kılar, sosyalleşme sürecinde tehdit edici bir unsur halini alır. Paranoyalar sağlıklı insanların da zaman zaman şüpheci yaklaşımlarından kaynaklı sahip olabileceği düşünce kalıplarıyken, paranoid kişilik bozukluğu olan bireylerin paranoyaları günlük hayatın işlevini ve kalitesini bozacak derecede yoğundur. Bu durum paranoid durum olarak adlandırılır ve kişilik bozukluğu tanısında odak noktasıdır.

  Paranoid Kişilik Bozukluğu olan insanların genel tutumları incelendiğinde, iş arkadaşlarının ve yakın arkadaşlarının kendilerine bağlılığı konusunda sürekli şüphe halindedirler. Bu yüzden samimiyet kurmaktan uzak dururlar. Samimi ilişkiler kurduklarında; bu ilişkideki paylaşımların gelecekte kendilerine koz olarak kullanılacağını düşünürler. Kendilerine yöneltilen kişisel sorulardan hoşlanmazlar, mahremiyet alanları oldukça geniş algılanırlar. Eşlerine, sevgililerine yönelik geliştirdikleri güvensizlik onları sürekli kontrol etme isteği yönünde ortaya çıkar. ikili ilişkilerde sadakatsizliğe uğrama korkuları oldukça fazladır. Bu yüzden çoğu yalnız kalmayı tercih ederler. Eleştiriye aşırı duyarlı oldukları halde insanları eleştirme eğilimleri yüksektir. Suçlanmayı kabul etmezler, suçlamalarda kolayca bulunabilirler. Bu yönleriyle değerlendirildiğinde kullandıkları mekanizma projeksiyon savunma mekanizmasıdır.

 • clementine

  Alıntı :
  kişilik bozukluğunda hasta, adı üzerinde paronayaklık özellikleri gösterir. insanların hareketlerinde sürekli bir kötü niyet arar; hiç kimseye güvenemez, hiçbir yakın arkadaşı veya sırdaşı yoktur. ilaç ve psikoterapi birlikte kullanılır.

 • a master manipulator of thoughts

  paranoid kişilerde bulunan bozuk para.

  1
 • byyes

  (bkz: deli)

  1
 • baholii

  Her an kazıklanabilirim korkusu. Yer bitirir ama çıkıp gitmez bedenden.

  (bkz: baholii)

  1
 • a master manipulator of thoughts

  paranoid kişilerde bulunan bozuk para.

  1
 • vandal savage

  android ile olusturulan bir yapay zekadir paranoid. robotun zamanla kendini sorgulamasiyla da kisilik bozuklugu basliyor.

 • lovebuddy

  kesinlikle komik bir şey değil.

  e-devlette görünüyor ha.

  1
 • sadikhane

  a: taksit olacak değil mi?
  b: evet olacak
  çekim yapılır..
  a : e taksit yapmamış?
  b: yapmış abi bak yazıyor.
  a: hıı tamam.. Makbuz nerde vermeyecek misiniz?
  b: vereceğiz abi yazıyorum ya şimdi.
  a: tamam. tamam. faturam nerde peki?
  b: e arşiviz biz fatura maile gelecek.
  a: hmm tamam tamam. malzemeyi almam lazım ama artık.
  b: e eşeğin siki. in aşağıya al. allah allah sikicem şimdi şüpheni.

 • renault toros ile ralliye katilan adam

  aslen paranoiddir kişi, derken bir gün içinde bulunduğu duruma çok takılır ve kafayı bozar.

  böylece düzelir. negatiften stabile dönmüştür.

 • kisisel illeti

  hüzünlü şarkılara konu olmuştur.

  megaderth