pepe kırmızısı

 • olly

  caner erkin kuralı hadisesinden sonra tarihe pepe kırmızısı olarak geçecek ikinci hadisedir.

  pepe kırmızısı...

  bu da aatıf sarısı!..

 • bloodless

  pepe’nin gelişi sarı, ayağına basması da sarı. sonuç, sarıyla sarının çarpımı kırmızı.

  net olandır.

 • olly

  zaten gayet iyi bildiğimiz bu hususla ilgili dün tivibu'da da gerekli açıklama yapıldı. dilenildiği takdirde açıp izlenebilir.

  bu sezonun başında evet, bu tip ayağa basmalar kırmızı kartla cezalandırılıyordu. fakat uefa devre arasında tüm liglerin federasyonlarına yeni talimatnâmeyi gönderdi. ve direkt kırmızı kartlık pozisyonlar hakkında erman toroğlu'nun efsanevi penaltı gibi penaltı yorumu misâli bir pürüzsüzlük istedi. yani ciddi faullü pozisyonlarda, mevcut bütün kriterlerin pozisyon içerisinde toplanması gerektiği net şekilde ifade edildi.

  zaten sezonun ikinci yarısından itibaren de sahalarda gördüğümüz şey buydu. örnek olarak aatıf'ın pozisyonunu yukarıda belirttim, bir de hatırlanacak olursa şayet birkaç hafta evvel adebayor'un da buna benzer tartışılan bir pozisyonda sarı kart aldığını belirtelim.

  vesselam... 1'den 10'a kadar sıralı bir skala bildirildi hakemlere devre arası seminerde... buna göre 1'den 6'ya kadarki kısım sarı kartla cezalandırılacak, 9 ve 10'a ise direkt kırmızı kart uygulanacaktı. burada önemli olan 7 ve 8'in nasıl olacağı...

  hakemlere devre arasına kadar borderline adı verilen bu 7 ve 8 numaralı pozisyonlarla ilgili sporcu sağlığını koruma kavramı mukabilinde "kırmızı kart verin," deniyordu. fakat devre arasındaki talimat itibariyle odak olarak futbolun seyir zevki baz alındı ve bu tip sınırda yer alan pozisyonlarla ilgili takımların eksiltilmemesi gerektiğini uygun görerek sarı kartın verilmesine karar verdi.

  burada pepe'nin tartışmaya su götürmeyecek şekilde;

  - hızının olması,
  - şiddetinin olması,
  - acımasızlığının olması,
  - ayağının yüksekte olması ve
  - rakibinin bileğinden üst bölgeye temas etmesi gerekiyor.

  hepsi tamam, fakat son maddeye istinaden pepe'ye sarı kart verilmesi gerekiyor. pepe orada bileğin alttaki kısmına, yani krampona müdahalede bulunuyor. aatıf'ın pozisyonunu da o yüzden koydum. zira adriano'nun bilek altına bastığı pozisyonla pepe'nin pozisyonu, copy+paste şeklindeydi.

 • ibni satanas

  sarı hafif kaçar. kırmızı biraz ağır çok şiddetli gelmişti pepe
  yüzde elli yüzde elli ama
  ayakkabı dişleri futbolcunun bileğine temas ettiği için ve topa müdahalesi olmadığı için kırmızı doğru bir karardır.

 • parliament mavisi

  Bence Turuncu kart çıkarın. Bu kartı gören 15 dakika köşede tek ayak üstünde beklesin işte. Beyin bedava.

  1
 • vandal savage

  hanımların vazgeçilmez oje rengi. biri mürdüm diğeri pepe kırmızısı.