pocahontas

 • fasistsirin

  pocahontas bir ingiliz olan john rolfe ile evlendikten sonra ingiltere'nin londra şehrine yerleşen ve hayatının son yıllarında burada ünlü olan amerika asıllı kadın.


  1595'te doğdu. bir kızılderili kabilesi olan algonquin'lerın şefi powhatan'ın kızıdır. asıl adı matoaka'dır. pocahontas ise 'şımartılmış' anlamına gelen bir lakaptır. 1612 yılında, pocahontas 17 yaşındayken, köle ve işçi arayışı içinde olan ingilizler'in tuzağına düştü.

  bir yıla yakın bir süre jamestown'da tutsak edildi. bu sırada kaptan john smith ile arkadaş oldu. tutsaklığı sırasında, 28 yaşındaki ingiliz dul bir tüccar olan john rolfe, pocahontas'tan hoşlandı. rolfe'un asıl amacı yerli bir prensesle evlenerek gücüne güç katmak ve trinidad'da yaptığı tütün sömürgeciliğinde çalışacak yerli işçiler bulmaktı. rolfe, pocahontas'a onunla evlenirse, onu buradan kurtaracağını söyledi ve pocahontas bu teklifi kabul etti. böylece ilk defa bir şefin kızı, bir ingiliz ile evlenmiş oldu.

  rolfe, virginia valisi'ne evlenme isteğini şu şekilde açıklar: "egitimi kaba, davranışları barbarca, soyu lanetli bir kafir ile tarım işletmesinin yararı, ülkemizin onuru, tanrı'nın yüceltilmesi, kendi kurtuluşum ve dinsiz bir yaratığı gerçek tanrı'ya ve isa dinine döndürmek..."

  5 nisan 1614 tarihinde pocahontas, rebecca rolfe adını aldı. bu evlilik sayesinde pocahontas'ın babası powhatan, kabilesi ile ingilizler arasındaki barış da pekişti. algonquin'ların şefi powhatan, ingilizler adına yiyecek toplaması gerektiğine inandırıldı, ve ona ingilizler tarafından "algonquin'lerın kralı" adı takıldı. powhatan, kızını john rolfe'ye verince, ingilizlerin dostu olduğuna inandığını gösterdi.

  pocahontas, evlendikten kısa bir süre sonra rolfe ile thomas rolfe adında bir çocuk sahibi oldu. 1616 yılında rolfe, pocahontas'ı londra'ya götürdü. pocahontas, burada vaftiz edildi. ancak, londra'nın havasına ve iklimine hiç alışamadı. vücudu da bağışıklık sisteminin bilmediği hastalıklar kaptı. ayrıca yaşadığı yeri de özlemeye başladı. pocahontas, geri dönmek için birkaç girişimde bulundu,, ancak hiçbiri başarılı olamadı. pocahantas, 21 mart 1617'de, 21 yaşında öldü. cesedi gravesend'da yakıldı. mezarı kilisenin tadilat çalışmalarında yıkıldı.


  ayrıca; (bkz: özet geç piç)

  ukdeyi veren: bilirkisi
  notu: " anlat uzunca."

  1
 • capulcubeybi

  bir neil young şarkısı.

  çok güzel bir *şarkıdır bana göre.

 • dizirtininbirarkadasi

  yazar olan **** bence yaptığı şeyden keyif alan biri. freud ile ilgili konuşmamızda sıcakkanlı biri olduğunu da gördüm, kısacası sevilesi yazar kişisi.

 • sufistike

  hafif porno star zarafetine sahip, kavruk tenli ( kürt olması yüksek ihtimal ) çizgi dizi karakteri.

 • parliament mavisi

  Türkiye'ye gelse burada daha erken ölürdü. Zaten bratislavalı bilim adamlarının araştırmalarına göre Türkiye'ye uğramayan kadınların ömrü daha uzun oluyormuş. Pek inandırıcı gelmedi ama kalkıp da bilim adamlarını yalanlayamam şimdi.