polatlı topçu ve füze okulu

 • levye

  *

 • kleistenes

  meslek kurasına tabi yedek subayların acemiliklerini yaptigi yerdir.

  efendim öncelikle mesleki kura ile başlayalım, nedir ne değildir.

  sınıfınız topçu, mesleği yanında mühendis/avukat/hakim vs. yazıyorsa mekanınız polatlı topçu ve füze okulu; yedek subaysınız. 28 gün sürecek acemilik ve sonrasında dağıtımınız var. mesleki kura da şudur, askeriyenin ihtiyacı olan belli başlı meslekler var, avukat, hakim, mühendis vs. bunlardan biriyseniz ve devlet okulu mezunu iseniz uzun dönem meslek kurasına tabi olarak gitmeniz muhtemel.

  ne götürmelisiniz?

  1- duş alma sıklığınıza bağlı olarak (şu önemli, polatlı gerçekten cennet gibi ve 7 gün 22 saat sıcak su var; 22 çünkü akşam yemeğinden sonra duşlara yığılma olduğundan kazanda sıcak su bitiyor ve 19.30-21.30 arası sıra beklemek istemeyen arkadaşların sıcak su bulması zor. çok sayıda atlet ve don götürmenizde fayda var. ancak bu donlar illa askeri yeşil olacak diye bir kural yok, kimse don kontrolü yapmıyor. bol götürebilirseniz götürün. fanila hususunda askeri yeşil almakta fayda olduğunu söyleyebilirim çünkü kamuflaj gömleği içinden gözüküyor ve onun askeri renklere uygun olması gerekiyor.

  2- havlu götürün. bir adet saç bir adet vücut ve bir adet ayak havlusu kesin götürün; hatta 2 şer adet bile yapabilirsiniz. dolaplarda yer az ancak sivil çantanızın içinde sivil eşya deposuna bırakırsınız; havlular kirlenebiliyor.

  3- çok çorap götürün. 12 nin altına düşmesin, çoraplar siyah olsun.

  4- iki adet eşofman altı, bir adet uzun kollu götürün. gerçi orada verdikleri pijamalar rahat, ben ilk 3 gün dışında hep onları giydim; zira 14 kişilik koğuşlarda kalıyorsunuz ve koğuşlar gerçekten sıcak. elbette kendi pijamanızı da götürebilirsiniz, bir sıkıntı yok.

  5- akşam yatmak için ayrıca t-shirt götürebilirsiniz; böylece yeşilleri akşam giymez, sayıca yetiştirirsiniz.

  6- ayakkabı için kesinlikle silikon taban götürün. 2 adet götürmenizde fayda var, dönüşümlü kullanırsınız.

  7- bot kilidi çanta kilidi gibi şeyler götürmenize hiç gerek yok. zaten dolaplarda kilit yok. botlarınız falan da yer değiştirmiyor, normal askerleri dinlemeyin, son derece güvenli ve rahat.

  8- kesinlikle gitmeden önce asker atkısı (askeri shop larda bulunabilir diye düşünüyorum) alın. hayat kurtarabilir çünkü.

  9- ekstra mont götürmenize gerek yok. akşam sigaraya falan çıkarken parka giyiyorsunuz ki hem çok sıcak tutuyor hem de 821941984 cebi ile son derece kullanışlı.

  10- el, ayak kremlerini pudrayı almayı sakın unutmayın. ayak bakımı en önemli şey, her gece ihmal etmeden yapmanız gerekecek dolayısıyla önemli.

  şimdi polatlı nasıl bir yerdir? ne yapılır? bu sistem nasıl işler?

  polatlı gayet güzel bir yerdir. gazinonuz size yakındır (25 adım falan) koğuşlar rahattır, gelenler eğitimlidir, apış arası kokması gereken koridorlar deodorant parfüm kokar. muhabbeti iyidir. komutanlar inanılmaz cana yakın ve ilgilidirler, hayvan değilseniz hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.

  yemekler benim için gitmeden önce en büyük sorundu, zira hayvan gibi yemek seçen, sebzeye el sürmeyen bir adamım. yemeklerin güzel olduğunu söyleyemem, ancak dendiği gibi kurufasülye pilav veya sebzeye talim yok. 18x2 (kahvaltı dışında) 36 öğünün sadece 2 sinde pırasa yemeği çıktı, genelde makarna/pilav ve et yemekleri var.

  haftasonlari aile kantinini kullanma hakkınız olabiliyor.
  onun dışında bozuk parayı bol götürmenizi tavsiye ediyorum çünkü kahve makinaları hızır acil gibi yardımınıza yetişiyor hemen her zaman.

  acemilik/sınav/kura

  ilk 3 gün evrak dolduruyorsunuz. koğuşta yaptığınız temel iş bu. gündüzleri de boş kalan vakitlerde sıralara girerek (uzun sürüyorlar) kayıt işlemlerinizi yaptırıyorsunuz ki hiç bir şey anlayamıyorsunuz.

  sonra dersler başlıyor, günde on saatten 3 gün ders. perşembe cuma ve pazartesi bu dersleri gördükten sonra salı yazılı sınava giriyorsunuz. bunu yazmam gerekiyor çünkü önemli, sınav hakikaten zor değil. konulara bakıp eğitiminzle değerlendirdiğinizde atomu parçalamanızı isteyebilirler sanıyorsunuz ancak değil öyle. sadece derste hocaları dinleyip konuları kavramanız lazım. "ben zaten dereceye giremem geçeyim yeterli" demeyin, nedenini aşağıda anlatacağım.

  her yerde olduğu gibi rivayetlerin ardı arkası kesilmiyor. orada mesleki kurada %10 a girenlerin gideceği yeri seçeceği söyleniyor. rivayetler kendi meslek grubu ve kuvvetinde %10 mu yoksa genel %10 mu tartışmasını beraberinde getiriyor. büyük harflerle yazmak istiyorum "genel olarak %10 a girerseniz istediğiniz (ihtimaller dahilinde şehirler arasından) yeri seçme hakkınız var. meslek grubu ve kuvvetin %10 u değil yani.

  bizde kuradan bir gün önce açıklandı yerler. kura günü şöyle oluyor;

  komutanlar masanın başında toplanıyorlar. meslek gruplarına ve onlar da aralarında kuvvetlere göre ayrılıyor. her meslek grubu kuvvet kuvvet oraya çıkıyor. ortalaması en düşük olan önceden rulo yapılmış kağıtları kameraya gösterip bir, iki, üç.... diyerek scrabble torbasına benzer bir torbanın içine atıyor. sonra derecesi en yüksek olandan başlayarak kura çekiliyor (%10 varsa o çekmiyor doğal olarak). kurasını çeken kağıdı açmadan bölük komutanına veriyor. bölük komutanı kura yerini okuyor. sonra takım komutanı kağıdın arkasını imzalayarak size veriyor. dolayısıyla herhangi bir "torpil" ihtimali söz konusu dahi değil. bütün bunların da kameraya kaydedildiğini söylemek gerekir. herşey aleniyet içerisinde ve adil olarak yürüyor.

  bu tarihten itibaren tören hazırlıkları başlıyor, stadyumda prova yapıyorsunuz. koşma, zıplama, yere yatma sürünme gibi kavramlar yok size.

  çok mutlu olabileceğiniz bir acemilik yeri polatlı özetle, ebeveynler ve torunlar oraya düşerlerse içleri rahat olsun,

 • bir dost

  yedek subayların acemilik dönemini geçirebileceği en güzel yerlerden biridir.
  mesela 370. dönem hukukçuları tuzla piyade okulu'na gönderdiler; anlatılanlar hiç hoş değil. polatlı'da ise banyonuz koğuşunuzun katında, yemekhaneniz hemen koğuşların karşısındadır. gazinoda kola makinesi olduğunu söylediğimde abim oha demişti, varın siz düşünün gerisini. tek rahatsız edici olan gece yatarken ve sabah kalktığınızda yoğunlaşan karga sesleridir. bölgedeki en kalabalık ve yüksek ağaç topluluğu burada olduğundan kargalar pek seviyor. özellikle dış mıntıka temizliğinde bunlardan biri tarafından vurulmanız işten bile değildir.

  yemekler falan gayet iyidir. zaten doymaz veya beğenmezseniz gazinoda fast food da bulunuyor. yalnız para geçmiyor; muhakkak kart götürmelisiniz. kart kola makinesinde de geçiyor ama çay makinesi için bozuk para şart. her mangada en az bir spastik muhakkak bulunur. bu tipler yemeklerden, eğitimlerden ve hatta içtimalardan dahi şikayet edebilen memnuniyetsiz yavşaklardır. eğitim dediğim de sağa dön, sola dön, selam dur falan. aldırış etmeyip yoksayabilirsiniz bu ibneleri. ara sıra çevreden "abi üniversite mezunu adamlarsınız yea" tarzı yakınmalar duyarsınız; ciddiye alıp üniversite mezunluğunu bir bok zannetmeyin. saygısız her yerde saygısız; eşşeklik baki kalıyor.

  derslerin günleri her dönemde sabit değil. eğitim programına göre değişir o işler. sorumluluk dağıtılırken ota boka atlamayın. sürekli evrak kürek gelir, imza alırlar. imza peşinde koşmayın; o sizi bulur. komutanların sabrını zorlamadığınız sürece çarpılmazsınız. dangalaklığın lüzumu yok. takım komutanı olanlar üçüncü haftada yemin törenine çıkıp çarşı izni almaya başlarlar. meslekçiler ise bir aylık sürecin son cuma gününde yemin edip dağıtım iznine gider. kurada polatlı'yı çekmediğiniz sürece bu izin 15 gündür; aksi takdirde iki gün izin yapıp pazartesi birliğe katılırsınız. yol parası falan da yok tabii. ama mesela ankara'ya; msb'ye, anıtkabir'e falan atanırsanız bin liraya yakın yol parası alırsınız.

  dersler ve sınavlar bittikten sonra etüt yaptırılabilir; saat 9'a kadar eksiklerinizi tamamlamanız istendiğinde kantinin 9'da açıldığını öğrenebilirsiniz. yine de "askerde mantık yok abi" klişesinin hayata geçişi böyle nadir durumlarda ortaya çıkar. genel olarak askerliği farklı bir evren gibi düşünüp, dış dünyanın kurallarını buraya adapte etmeye çalışmazsanız olumsulukları rahatça siktiredebilirsiniz. zaten karşılaşacağınız öyle ahım şahım bir olumsuzluk da yok. askerlik oğlum bu; 1 yıl boyunca alıkoyuluyorsun.

  tatile gelmiş gibi davranan götelekleri boşverin; uygun adım yürürken sol adımda sol kolu sallamayın; selamda başparmağınızı açmayın; sükunetinizi koruyun; harbiye marşı'nı sevin; ayıyı öpün.