ramazan bayramı

 • edie britt

  ramazan bayramı, islam aleminde, oruç tutma ayı olan ramazan'ın ardından üç gün boyunca kutlanan dini bir bayramdır. hicri takvime göre onuncu ay olan şevval ayının ilk üç gününde kutlanır.

  ukdeyi veren: torlak

  1
 • otuz karaktermis bura ona gore

  şeker bayramı olarak da bilinir.

  1
 • gx2

  rte'nin şeker değil ramazağğn bayramı diye düzeltmesini yaptığı bayram.

  siz de uslu bir yeşil şirin olabilirseniz rte babayı görebilirsiniz.

 • kimsemkimim

  illa sms geyiğine girecekseniz çok sevdiklerinize şu sms'i gönderin "bayramın, bayramım".şimdiden tüm islam alemininin ramazan bayramını, yancıların şeker bayramını tebrik ederim.*

 • deepthroattoyouall

  ay takvimine göre şevval ayının ilk üç gününde kutlanan dinî bayram, şeker bayramı.

  1
 • legolomanyak

  kutlanışı çok saçma olan bayramdır. sen tut 30 gün boyunca oruç tut, maksat nefsi terbiye, fakirleri anlamak, midenin rahatlaması ve bunun gibi şeyler... sonraki 4 gün paso şekere, tatlıya, çikolataya aban.

 • baglac olan ki

  günümüzde diğer bayramlar gibi insanlara git gide sadece tatili ifade eden bayramdır.

  1
 • arden

  allah'ın insanlara hediyelerinden birisidir.

 • malafat kokteyli

  sevdiğim tek kısmı, tatil avantajıdır.

  1
 • korn

  şeker bayramı olarak bilinmemelidir.tamam şeker ön plandadır ama sırf şeker yemek için bayram yapılmaz.bu ramazan bayramıdır.oruç tutanlara bir ayın sonunda bir hediye gibisinden düşünmek lazım.

  (bkz: şeker değil ramazan)

 • shut the fuck up

  osuruktan teyyare lan bu denilendir.

  1
 • cok guzelim

  ingilizcesi ramadan olandır.

 • arden

  çocukluk dönemin de tadını aldığımız bir de yaşlandığımız da kıymetini bileceğimiz bayramlardan bir tanesidir.

 • umbilicus

  kendimi hizmetçi gibi hissetmeme sebep olan günler. güzel giyin, gülümse, sorulara cevap ver, gülümse, ayakkabıları çevir, tabakları hazırla, servis yap, gülümse, şeker tut, yolcu et.

  2
 • merhaba

  kurbanın yanında sönük kalan dini bayram. *

 • panzehir

  sevemedim gitti bayramı.küçükken şekerlere kanıp severdim.şimdi şekerde kandıramıyor beni.ama ramazanı severim.sadece ikisini yanyana sevmiyorum.

 • old and wise

  ''fakir insanın halinden anlamak için oruç tutuyoruz'' yavşaklığının somut hali.
  insanlar sadece ramazan'da aç değil ve kimse sizden hallerinden anlamalarını beklemiyor, ekmeğiniz yarısını paylaşmakla işe başlayabilirsin.

 • her gece kederdeyim

  sadece ve sadece tatil kısmı ilgilendiren ve sevindiren.

 • keyifadami

  ben keyifadami.akrabalarim tarafından bir bayram esnasinda agzima zorla baklava sokulmaya calisilirken öldürüldüm.faillerim hala disarda.

 • berducesi

  Nihayet Kahvaltı edilecektir. E bi kutlamayı hakedecek olaydır.

  2
 • sunshine

  bu sene 1.gününde 3 ölüm haberi aldığım "bayram". birisi uykusunda ölen bir bebek. ikincisi babaannemlerin karşı apartmanında 4 yaşındaki oğlu boydan boya kan yapılarak intihar eden ya da eşi tarafından vurulan annesi sabaha kadar inim inim inleyip "siz bu 4 dairenin nasıl alındığını bilmiyorsunuz. pezevenkti bu adam." diye ağlayan ve ölen kadın. ve bugün öğrendiğim intihar haberi. bir anda sinirlenip kendini 5.kattan aşağı bırakan 6 aylık evli bir adam. hayır olsun.

  3
 • romani jewish

  müslümanların bayram kavramını çok yanlış anladığının kanıtı gibidir. normalde, dünyanın her yerinde bayramların eğlenceli bir tarafı olur. başka toplumların kutladığı birçok geleneksel organizasyonda, düzenin tersine çevrildiği bir hava hakimdir. aslında mikhail bakhtin'in kitaplarında carnivalesque olarak ingilizceye çevrilen kavram, bu ruh halini çok iyi açıklar. isteyen wikipedia'dan falan da bakalbilir.

  neyse efendim, bu tür organizasyonlarda insanlar garip kıyafetler, kostümler giyer, eğlenir, hediyeler alır, sabahlara kadar içer, sevişir, eğlenir. normalde mastürbasyondan başka şansı olmayan insanlar bile sevişecek birini bulur. herkes sosyalleşir, toplu halde mutlu olunur. müzik, dans, esrar, alkol, seks maratonunda insan mutluluk krizine girer adeta. o derece ki, sonraki 1 hafta boyunca sürekli o günü düşünüp hüzünlenir. keşke hiç bitmeseydi der. kaos ve buna bağlı bir yaratıcılık hali hakimdir.

  bir de bizim bayrama bakalım. bizim bayramların en büyük atraksiyonu, bir ayağı çukurda olan insanlarla ciddi ciddi muhabbet etmenizi sağlamasıdır. bütün gün el yüz öpüp yalarsınız. dünyada daha fazla sıkılabileceğiniz, üzerinizdeki toplum baskısını daha fazla hissedebileceğiniz bir organizasyon daha yoktur. normalde yapamayıp da bayramda yapma fırsatı bulduğunuz hiçbir şey yoktur. bol bol baklava, şöbiyet*, kadayıf falan yersiniz. bol bol çay-kahve içilir. öğrenciyseniz herkes ama herkes derslerinizi sorar. tıp dışında bir şey söylerseniz, çok yaşlı olanlar teselli eder falan. lan ben odtü'de elektronik okuyordum ve her bayram en az iki kez teselli ediliyordum "en kötü ihtimalle elektrikçi dükkanı açarsın" diye.

  buna rağmen bayramları seven insanlar vardır. hani her ailede en az bir tane olan sıkıcılık abidesi "yummie"* akraba vardır, bildiniz mi? kamu yönetimi, maliye, işletme gibi bir bölümden mezun olup memuriyete kapağı atmıştır. 23 yaşında falan evlenmiş, 2 yılda 2 çocuk bombalamıştır bir şeye yetişmesi gerekiyor gibi. işte bu akrabanız, dizel focus, linea, fluence, corolla dörtlüsünden biriyle ziyarete gelir. üstünde sebze çorbasını andıran renklerde ekoseli gömlek, açık renk keten pantolon ve beyaz çorap vardır. vakit namazlarını kılmamasına rağmen bayram namazına giderken de aynı hevesi göstermiştir. genç nesilden sadece bu adam dini bayram ritüellerinden zevk alır. sizin "ulan hadi bu bayram da ailemi kırmayayım" diyerek geldiğiniz evde ziyarete gelenlerin mega sıkıcı muhabbetlerinden ölecek gibi olmanıza rağmen, o adam bayram ortamına o kadar uyum sağlamıştır ki, adeta sudaki bir balık gibidir. şu sahnedeki alex'i andırır: https://www.youtube.com/watch?v=vs0Kq3M4idA tabii bu iyi bir şey olmamakla birlikte, adamın aslında ne kadar sıkıcı bir kişi olduğunun ipuçlarını verir. nasıl başardıysa 65 yaşında gibi davranmanın formülünü bulmuştur ve hayatın eğlenceli olan kısmını, hastalıklı bir organ gibi kesip atmıştır.

  hiç dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama islamda eğlenceli olan hiçbir şeye yer yok. eğlenmeyi, iyi zaman geçirmeyi bu kadar şiddetle yasaklayan bir öğreti nasıl hastalıklı bir aklın ürünü olabilir diye düşünmeden edemiyorum. bir insanın iyi zaman geçirmesini sağlayıp da islamın yasaklamadığı hiçbir şey yoktur sanıyorum. adamlar normalde insanın eğlenmesine dair bir kategoriyi temsil eden "bayram" gibi bir kavramı alıp kendi inanç sistemlerine entegre etmiş ama bunun bile eğlenceli olan bütün içeriğini çıkarıp, zavallı halkın ihtiyar eli öpüp kadayıf gömerek eğlenebileceğini öngörmüştür.

  bu olay nereden aklıma geldi? trolün teki, ekşisözlükten ateistlerin dini bayramlardan yararlanması diye bir başlık araklamış. ortada yararlanacak bir şeyin olup olmadığını düşünürken, bayramın, aslında kavramın kendisinin genel connotation'larının aksine eğlenmek ve iyi zaman geçirmekle en ufak bir ilgisinin olmadığını fark ettim. hatta işin tatil boyutunu iptal etsek, insan bayramın dışında daha bile iyi zaman geçirebilir. mesela atayistler için eşit sayıda tatil günü tahsis edilse, bunu böyle burning man gibi, woodstock gibi festivaller düzenleyerek değerlendirsek, kolumuza iki tane hatun takıp gitsek, alkol komasına girsek, sosyalleşsek, hap atsak daha iyi olma mı? adı da "hazreti haz bayramı" olsun mesela. 5 sene içinde türkler kitleler halinde atayizme geçmezse hiçbir şey bilmiyorum. "aga çok karı varmış" diyerek falan işgal ederler fırsatçı şerefsizler.

 • motor hayri

  sıfır oruç ve ibadetle kafadan tatil yaptığım bayram. bildiğin keriz tatili, ahahaha.

 • frante

  enteresan tabii.

  daha bugün, heyecanlı üniversite öğrencilerinin tahlil ve tahayyül kabiliyetinin düşüklüğünden bahsetmiştim. bayram deyince, bayram direkt olarak bi şeyler yiyip içmek, oynamak olarak algılanıyor. ve fakat demek ki müslümanlara göre böyle bir şey değil?

  aşlkdaşlsd. olaya bak. oynasınlar o zaman diye kıvrananlar var. lan niye oynasınlar? ya dayımlara gidip durup dururken gerdan kırmak bana komik gelirdi açıkçası.

 • the ends justify the means

  ramazanda en son 6 kasım 2002de içtim, normalde hayatta içmem. 2008 bayram namazı arifesi gece ramazan'la durduk yere iddaya girdik nartallo fenere gol attı mı atmadı mı diye. kemal tanga mı neydi ordan ayakkap almasına. neyse iddayı kaybettim, sabah namaza gittik. ramazan penpym camide ayakkabları çıkarttı, "dur rambo" dedim... "noldu?" dedi... "zannedersem abdestim bozuldu sen gir, tazeleyeyim geliyorm" dedim... rambo ön saf mücadelesi ederken ayakkaplarını çalıverdim avludaki en uygun dilencinin önüne attım. bela okudu, "anasını siktiğim nankör evladı" dedim ayakkapları hemen aldım. sonradan check ettim de ayakları olmayana nasıl bunu yaparsın diye kendimi eleştirdim... tekrar dilencinin yanına gittim özür diledim...