sait faik abasıyanık

 • birarkadasabakacaktim

  istanbul'a en çok da burgazada'ya varlığı sinmiş öykü ustası. kalpazankaya'da bir masaya oturmuş denizi izlemekte olan heykeli, reha mağden'lin de gömülü olduğu burgazada'nın deniz manzaralı mezarlığı. alkolden, insandan, hayattan, yazmasa çıldırmaktan... bahseden öyküler, memleket, sait faik.

  3
 • yanetki

  cumhuriyet dönemi türk yazarı.

  halk adamı,hikaye yazar kendileri.mütevazi kişilik.hikayelerinden gayri 'şimdi sevişme vakti' adında şiir kitabıda vardır.cenazesi enteresandır.burgazadası'ndaki balıkçı dostları yazar olduğunu gelen çelenklerle öğrenirler.enteresan...

  3
 • espri yapamayan adam

  şimdi sevişme vakti demiş büyük şair ve hikayeci.

  şiirlerinden bahsetmek istiyorum. onun nefes açan o özgürlüğü ve fransa'nın köyünde yaşadığı mutlu günlerin yansıması olan şiirleri. ne büyük bir mutluluk başka bir ufku görebilmek senin kaleminden büyük üstad. şu soluk ve gri dünyada başka bir hayal kapısı araladın bizlere.

  2
 • portofino

  sakarya doğumlu cumhuriyet şairi ve yazarı, bir zamanlar adına açılmış bir sanat merkezi de vardı şuanda migros olarak faaliyet verse de.

  1
 • corevegir

  (bkz: karanfiller ve domates suyu)

  1
 • babafingo

  herşey bir insanı sevmekle başlar diyen sevdiğim bir hikayecidir.

 • hbwtl2o

  "büyük hayaller kuralım sevgilim! ben şimdi böyle yapıyorum. tertemiz bir şehirde, asfalt caddeler üstünde, dibinden metrolar geçen, üstünden kolosal otobüsler uçan, muazzam, eğlenceli bir şehirde seninle yaşamak istiyorum. yazılarım bize yaşamak için lazım olanı getiriyor. büyük kahvelerde çay içiyor, temiz lokantalarda kolalı peşkirlerle yemek yiyor, latif rayihalı şaraplar içiyor, tertemiz bir yatakta seni kollarımın arasına alıyor, sana :
  - bütün mesut şehir uyudu, uyuyalım sevgilim, diyorum.

  sabahleyin bitlilerle dolu, kimsenin kimseye hürmet etmediği, kimsenin kimseyi hürmete layık bulmadığı, istismar edenin, çalanın zengin ve bahtiyar olduğu, esnafın azgın, zenginin deli, haris, egoist, gaddar, fakirin kayıtsız, sersem olduğu bir şehirde; işin kötüsü sensiz, oldukça kirli bir yatakta uyanıyorum. ama sevgilim, olacak, büyük hayaller kuruyorum."

  4
 • capulcubeybi

  soyadı yüzünden kötü esprilere maruz kalan şair.

  1
 • okadarsuperimki

  "oğlum patlak göz. ben insanoğlu. sen hayvanoğlu. bundan milyonlarca sene evvel, her ikimiz de kurttuk, solucandık, tek hücreli mahluktuk. ondan evvel boşlukta bir tozduk. sonra bak işte bu hale geldik. bundan sonra belki böyle kalırız. belki değişiriz; ama böyle kalmayalım. siz de bedbahtsınız biz de. evlerde uyuyanlar, ipekler içinde uyuyanlar, kadın koynunda uyuyanlar, soba başında kıvrılmış bobiler de var. lastikten kemikleri, topları var. hanımları atar koşup getirirler. sabahları kapıcılar gezmeğe çıkarırlar. insanlar var, sevdiklerini almışlar şu saatte koyunlarına, dalmışlar iki kişilik rüyalarına. pekâlâ, ne yapalım? ama sen zeyrek yokuşunda kuyruksuz, tüysüz, uyuz, soğuktan titreyen bir sokak köpeği;ben panco’nun arkadaşı, başka hiçbir şey değil, yağmura vurmuş, uykusuz, canı burnunda, yüreği ağaççileği sokağında, kafası bomonti tramvay durağından yüz metre uzakta kirli bir yastıkta bir adamcağızım. ne yapalım?…"

  2
 • levye

  müthiş hikayeler yazmıştır çocuklara yönelik, yabana atılmayacak cinstendir.

  1
 • o ne lan

  benim sığırlığımdan bu adam bana manasızca sakin gelir. yani büyük ihtimal diyorum.

  şimdi muhterem kardeşlerim; hiçbir hikayesini doğru dürüst okumadım. bi tek semaver. onu da edebiyat hocamız ödev olarak vermişti. allah kahretmesin böyle beyni.

  tanım : nihat doğan tadında yaşayan bu bünyenin okuyamadığı yazar.

  1
 • rockerr

  ...
  kalamış’ta balıkçının meyhanesine girdim
  ve sait faik'le tatlı tatlı konuşuyorduk ben hapisten
  çıkalı bir ay olmuştu onun karaciğeri sancılar içindeydi
  ve dünya güzeldi...*
  ...

  (bkz: doğum günün kutlu olsun)

  1
 • yukseltintavankirisiniustalar

  ''havuz başı'' öyküsü ile beni umutsuz bir kaldırıma kilitleyen ve başıma pullu havuz balıkları diken yegane yazar.

  2
 • dokme demirden biblo

  anlamak için çaba sarfettirmez, dili akıcı, duru, çok yakın sanki tanırmışcasına bir yakınlık sezinlettirir insana... resmine bakarsanız arkasından, öpmeniz bile olasıdır, okadar kendimizden biri gibi. burgazada da kendi yaşadığı ev müze olup ziyarete açılmıştır. ziyaret saatlerine bakarak orada bulunup onu hissedip yaşayabilirsiniz. doğaya ve insanlığa dair çok güzel öyküleri vardır, semaver baş tacıdır.

  bugünleri görmüş sait faik ,işte gördüğünün kanıtı:

  kuşları boğdular, çimenleri söktüler, yol­lar çamur içinde kaldı. dünya değişiyor dostlarım. günün birinde gök yüzünde, güz mevsiminde artık esmer le­keler göremeyeceksiniz. günün birinde yol kenarlarında, toprak anamızın koyu yeşil sac­larını da göremeyeceksiniz. bizim için değil ama, çocuklar, sizin için kötü olacak. biz kuş­ları ve yeşillikleri çok gördük. sizin için kötü olacak.

  1
 • rockerr

  başka alemlere göçeli 58 yıl olmuş.saygı ile anıyorum .

  bir adam balık tutuyordu
  sait faik gördü
  bir kız adamakıllı güzeldi
  sait faik gördü
  bir sokakta bir avuç güneş vardı
  sait faik gördü
  bir güzel deniz yayılırdı
  sait faik gördü
  yosma bulutlar vardı bilmezsiniz
  sait faik gördü
  bir güzel yaşamak vardı bilmezsiniz
  sait faik gördü
  şimdi sokaklar boş kaldı
  şimdi temiz defterler boş kaldı
  sait faik öldü
  demek öldü. öldü dediniz öyle mi
  sait faik ölmüş anladınız mı
  sait faik ölmüş anladınız mı
  ben anlamadım. *

  4
 • satobiryan

  sanki hiç şiir yazmamış, kitaplarına kendi adını yazmış gibi.
  adı şiir gibi...

  1
 • c4

  soyismi ile liselilerin kendi aralarında şakalaştığı bir şair.

  (bkz: tehlikenin farkında mısınız)

 • dokme demirden biblo

  bugün ölüm yıldönümü olan yazarımız. anma günü yarın saat 16.00 da burgazada' da olacak. 

  1
 • whatthefuck

  son kuşlar isimli hikayesiyle benim ve belirli bir kitlenin büyük beğenisini toplamış ayakta alkışlanası bir türk yazardır.

 • uykusuzdoktor

  havuz başı adlı kitabında ''jimnastik yapan adam'' adlı öyküsüyle kedi-köpek kıyaslaması ile tartışmalara son vermiştir.

 • luca brass knuckles

  lüzumsuz adam'ın yazarı. sadece bu öykü kitabını yazmış bile olsa diyeceğiniz tek cümle "ne kadar büyük bir adammış" olabilir.

  allah'ın pek umursamadığı bir yerde, etrafında hiç bir yapı olmayan bir ova içindeki ufacık bir karakolda zaman sadece sait faik okurken geçerdi.

  sait faik'i okumak, biraz hırslarından, tutkularından, öfkenden arınmak, zihnine detoks yapmak gibi bir şey.

  "bir insanı sevmekle başlar her şey"

  çok büyük adam çok.

  1
 • nejatalf

  "hadi çabuk ol. yeter artık. gel buraya. bizimle beraber olman lazım. böyle biteviye sütçü dükkânında kalıp, yeniden doğmuş numarasıyla oturamazsın. seni bekliyoruz. alıp götüreceğiz. her şey, bütün insanlar seni bekliyor. onların arasında oynadığın oyunu bitirmeye mecbursun. yeniden doğulmaz. doğsan bile n?'olacak? seni iki senede, iki senede değil, iki günde aynı insan ederiz. aynı kendini düşünen, aynı haris, aynı kıskanç, aynı kötü huylu, aynı sarhoş, aynı budala oluverirsin. seni aynı hastalıkla yıkmak için elimizde her şey var. hem canım sen nasıl bir dünya istiyorsun? görülmemiş, işitilmemiş, tadılmamış, yazılmamış, yaşanmamış... olur mu böyle şey? hadi gel. dön her günkü hayatına."

 • nedediysek o

  niye yazıyorsun diye sormuşlar da usta şöyle demiş : "yazmasam ölecektim."

  yazma sayesinde yaşadığını ifade etmiş bir detay var tabii bunun yanında yazdı ve şimdi de yaşıyor...

 • oneplusone

  andre gide, jean genet'ten etkilenmiştir. bu da sait faik okuyucusunun diğer okuyuculardan ayrılmasını sağlar.

  iyi bir öykü okuyucusu olmak zaten zorken, ortalıkta gerilim korku aşk romanları deli gibi satıyorken öykü okuyabilmek daha da zordur.

  ama bu gün genç bir insanın sait faik`i keşfetmesi ve benimsemesi ona oldukça iyi bir yazar listesi ve kitaplık kazandıracaktır.

  1