serial experiments lain

 • camidenadidascaldimbolgeldi

  13 bölümden oluşan, the matrix benzeri bir konuya sahip japon animesi. sadece japonların izlediği çizgi filmlerin bile ne denli farklı olduğunu, belki de gelişimlerinin bir yerde buna bağlı olduğunu gösterir bence.

  aşkın birşeydir.

  soudtrackleri de bombadır.
  (bkz: duvet)

  1
 • camidenadidascaldimbolgeldi

  present day present time! la başlar.

 • veboylebuyurduberdus

  duvet'iyle duygudan duyguya sürükleyen, genelde hüzünlü, melankolik bir havanın hakim olduğu bilim kurgulunun dibini döven bi animedir.

 • planck sabiti

  ilk 5 bölümde bir şey anlamayacağınız, sonraki 5 bölümde olayları çözümlemeye çalışıp son 3 bölümde "haaa.." diyeceğiniz bir animedir. bilim kurgu sevmeyenlere önermem, kendi alanında ağır çünkü. ayrıca kendileri playlistime boa grubunun duvet şarkısını armağan etmiştir..

  3
 • cloudt

  " Present day... heh... present time. HAHAHAHAHAHA! " sözüyle akıllarda kalmış bir anime'dir. Ayrıca ntv.com.tr'nin "izlenilmesi gereken 100 anime" listedinde de yer alır. Birçok anime severe bile ağır gelecek bir seridir hatta ilk bölümden kapatanları çok gördüm ya da aylarca bitirmeye çalışanları. Aslında seriyle ilgili blog yazıları okunmalı, burada yazılacak 3-5 cümlelik giri'ler anlatmaya yetmez.

  1
 • hakki bullet

  anlaması zor, izlemesi zor, çok ağır ve sakin ilerleyen; ama bittiği zaman "ben ne izledim ulaaaaaaaaa" diye kafayı yedirten inanılmaz bir anime. the matrix benzeri bir konusu var ama gerek bu anime gerek de "ghost in the shell" ismiyle de bilinen koukaku kidoutai olsun matrix'te anlatılmaya çalışılan şeyi popülizm kaygısı gütmeden çok daha derinlikli bir biçimde ele alıyorlar. jean baudrillard izleseydi "simülasyon teorisiyle ahan da bunu anlattım" derdi herhalde.

  yalnız japonların sessiz, sakin ve düzenli görünümlerinin yanında aslında acayip psychedelic yanlarının olduğu düşünen bir insan olarak -ki gerek moda anlayışları olsun, gerek enteresan alışkanlıkları olsun belli oluyor bu aslında- bu animeyi ilk izlediğimde ciddi anlamda kafayı yemiştim.

  japon yapıyor aga.

 • tenchu

  (bkz: oyaji.exe)