simone de beauvoir

 • mimesis

  feminist yazar. jean-paul sartre ile olan aşkının, radikal'de yayınlanan çıplak fotoğraflarının ötesinde bir kadındır. "yaşam bütün omuzlara aynı ağırlıkta çökmez" cümlesiyle beni bitiren kadındır.

  1
 • akrepseveramazon

  'bir genç kızın anıları' ve 'konuk kız' adında iki tane kitabını okuyup, hayranlık üstüne hayranlık duyduğum, lise yıllarımda işte kadın budur dememe sebep olan bildiğim en iyi 'kadın' felsefeci.

  1
 • gregor samsa

  jean paul sartre ın sevgilisi olmus fransız kadın yazar...

  kadın hakları konusundaki felsefi kitaplarıyla zihinlerde yer eden simone de beauvoir, fırtınalı aşkıyla unutulmaz kadınlardan biridir...

 • oblomov

  varoluşçuk akımını en iyi temsil eden yazarlardan biridir .

 • bulutatapangun

  1908'de paris'de doğmuş olan varoluşçu yazar. 1949 yılında yazdığı deuxieme sexe (ikinci cins) kitabı ile edebiyatta tanınan biri oldu. 1986'da öldü lakin bıraktığı eserler onun yüzyıllarca daha yaşamasına yeter. ''tüm insanlar ölümlüdür'' adlı eserinde hayat dersi verebilecek nitelikte şöyle bir muhabbet geçer;

  ''ben çok sıkılıyorum.''
  ''kaç yaşındasınız?'' diye sordu fosca.
  ''yirmi sekiz.''
  ''en fazla elli yıl daha yaşayacaksınız.'' dedi. ''çabuk geçer.''

 • symbolic

  (bkz: salak yemin ediyorum gerizekalı)

  3
 • hiltimetrikmetro

  "mutlu insanların öyküsü olmaz" sözün sahibi varoluşçu yazar. severim.

  2
 • oblomov

  ikinci cins adlı eserinde freudcu yönleri ağır basan feminist bir varoluşçuluk göze çarpar. varoluşçulukta olduğu gibi de beauvoir temel prensip olarak var oluşun özden önce geldiğini kabul eder ve "kadın doğulmaz kadın olunur." prensibine ulaşır.

  1
 • aklimi basimdan aldin

  sözlüğümüze teşrif etmiş yeni yazarlardan.

  kendisine hoşgeldin deyip, kırmızı halısını seriyorum.

 • aokigahara sakini

  "evlilik kadınlara sunulmuş tek gerçeklik gibi;
  ya evlidir ve mutsuzdur,
  ya boşanmıştır ve mutsuzdur,
  ya da evlenemediği için mutsuzdur."

  2
 • nadiemespera

  aşkını kıskandığım kadınlardan.

 • virginia woolf

  onun özgürlük kavramı, kadınlara yol gösterecek bir çağrıyı içerir.onun için özgürlük, insanın her gün kendisi için yeniden savaşmak zorunda olduğu bir olanaktır. öteki olmaktan kurtulup, kendisi için özne olma yolunda bir zorunluluk.

  1
 • aokigahara sakini

  "bir intihar olayı okuyunca, insana buz gibi ter döktüren şey, pencerenin demirlerinde asılı duran narin ceset değil, intihardan hemen önce o kalpte olup biten şeydir."

  2
 • arzahatun

  sartre ile ortak sevgilileri olmuştur zamanında.
  evliliği sadakatın tek dayanağı olarak görmemişler birbirlerinin tapulusu olmayı reddetmişler ve tüm ilişkilerini birbirlerine anlatmışlardır.
  sadakat belki de gerçekten yılın aynı zamanı aynı yerde teklifsizce buluşarak da gösterilebilir.

  1
 • chicagolu mutsuz punk

  yasemin mori'nin annemle yaşıt ablası'nın bana karşı yaptığı troll'lükleri(haklı veya haksız) sayesinde tanıdığım kadın düşünür. fonetik ses benzeşmesi'nden olsa gerek, kunduz (beaver?) diye anıldığı da varmış.

  sartre ile olan fikir arkadaşlığı (serebral sevişme?) araştırılmaya değer'dir ama.

 • parliament mavisi

  Al işte bi tane daha. Abi böyle kadınları idol alan kadınlardan artık cidden korkuyorum. Siz onu deli gibi seversiniz, o ise sizden rahat bir ilişki bekler. Kitap okuyan kadına ilgim her daim yüksektir ama artık simone'ı ulaşacağı uç nokta olarak gören kadınlardan çekiniyorum.

  Ne bileyim demir leydiyi örnek alın ya da Monica bellucci'yi falan ama ne simone'ı ne de tomris uyar'ı artık idolünüz bellemeyin gözünüzü seveyim. Şu yaptıklarını arkadaş ortamından biri yapsa arkasından kaşar diyeceğiniz hatunlar biraz sanatla ilgili olunca marjinal oluyor ve hayatlarına imreniliyor. Sanırım şiyiri sek içiyorsunuz hanımlar. Suyla karıştırmak gerek onu zira çarpıyor işte bu meret.

  6
 • les champs de maldoror

  Moskova'da Yanlış Anlama'sı hortlamış.

 • tegmen

  seneler önce bir aylık fransız felsefe dergisinin kapağında ayna önünde çekildiği meşhur çıplak fotoğrafı yer almıştı. fakat bu fotoğrafı kapağa koyan angut, ablamızın götünü falan fotoşoplamış. kimse de dememiş ki "aga bu nedir?" diye, "hiç mi anlamadınız lan siz bu kadını?" diye.

  mezarında kemikleri ters dönmüştür sanırsam o vakit.

  1
 • sunshine

  "sevdiğimiz bir kişi öldüğü zaman, sağ kalmak suçunun kefaretini, yüreğimize işleyen yeğin bir pişmanlıkla öderiz."

  1
 • berserk

  bugün doğum günü olan fransız yazar ve de feminist filozof.
  özellikle şu yazısı kadının toplumdaki yerini enfes tarif etmiştir:

  “Bir gün annemin bulaşıklarına yardım ediyordum. Annem tabakları yıkıyor, ben kuruluyordum. Mutfağın penceresinden, itfaiye barakaları ile başka evlerin mutfakları görünüyordu. Bu mutfaklarda da başka kadınlar, tavalar ovuyor, tencereleri parlatıyor, tabakları yıkıyor, sebze ayıklıyorlardı. Her gün öğle yemeği; akşam yemeği; her gün bulaşık; her gün temizlik; saatler boyu uzayan bir hiçlik; hiçlikten öte bir yere ulaşmayan bir sonsuzluk. Ben böyle yaşayabilecek miydim? […] Bir yandan tabakları dolaba yerleştirirken, ‘hayır’ dedim kendi kendime. Benim yaşantım, bir yerlere ulaşacak mutlak
  Kadını götürüp mutfağa ya da süslenme odasına kapatıyor, sonra da ufkunun darlığına şaşıyoruz; kanatlarını kesiyoruz, sonra uçamıyor diye yakınıyoruz''

  yukardaki entry'de dendiği üzere maalesef rusya'da yanlış anlayanları hortladı. kadın haklarını ve de toplumdaki yerini ulu orta soyunup protesto ettiğini sanan,bizzat kendilerinin kadını cinsel bir obje gibi gösterdiğinden bihaber olanlara ve de feminizmi sadece belden aşağı yorumlayanlara selam olsun.

  4
 • david gilmour

  ''sartre'la karşılaştığım zaman, her şeyi kazandığıma inanmıştım. onun yanında benim kendimi gerçekleştirmem başarısızlığa uğrayamazdı. şimdi kendi kendime şunu söylüyorum: kurtuluşu bir başkasında görmek, yıkılmanın en güvenli yoludur.''

  sözünün sahibi fransız yazar.

  1
 • hafmeyjan

  biliyorsun nelson ben burayı bütün kalbimle sana adadım, bizim evimiz olacak burası. seni tanımadan önce burada hiç yaşamadım, bu evde senden başka hiçbir erkek uyumayacak, sen de gelecek sene burada olacaksın. bir gün geleceksin ve burası bizim manzaramız, şurası senin yemek pişirdiğin mutfağımız, şu da bizim yatağımız olacak.
  evet bir gün. ben o günü bekliyorum.sık sık hava alanına nasıl gideceğimi, seni taksiyle nasıl eve getireceğimi,evde seni nasıl öpüp kollarında nasıl yatacağımı düşünüyorum. evet, bir gün. ve ben o günü bekliyorum, her gün.
  ...

  evet sevgilim, aşkımız gün be gün zararlı otlar gibi çoğalıp duruyor, bense bunun hiç durmamasından korkuyorum, galiba sonunda dev bir aşkımız olacak, ortaya garip bir şey çıkacak. böylesi bir aşkla elimizden ne gelirse onu yaparız artık. şimdiyse ilk dakikalarımızı, birlikte geçireceğimiz bütün o saatler, günleri haftaları düşünmek öyle harika ki.
  ...
  senin yüreğinde uyumamı istemişsin,ben de oraya yerleştim;artık seni bir daha görene kadar, beni tekrar kollarına alana kadar hiçbir yere gitmem.seninle olduğumu, beni sevmemek için çabalamayacağını anladım. aşkım içim rahatladı.

  3
 • ilkelbenlik

  eşini aldatan orospu.

  1