siyam kedisi

 • tekelbirasi

  kara suratlı,mavi gözlü yüzlerinde maske varmış gibi görünen, yer yer şaşı olan kedi cinsi.

 • maverick

  bir anda görünce koktugum kedi.

 • edie britt

  siyam kedisi, güneydoğu asya'da günümüzde tayland olarak bilinen siyam'da kutsal tapınaklarda beslenen ve buradan tüm dünyaya yayılan kedi ırkı. tayland dilindeki adı wichien maat'tır.

  siyam kedileri kulakları, patileri, arka ayakları ve kuyrukları renkli noktaları olan açık renkli bir kürke sahiptir. yavru siyamlar doğuşta krem veya beyaz renkte olurlar ve ilk aylarda vücutlarının çeşitli bölgelerinde görünür hale gelen noktalar gelişir. dört haftalık olunca bu noktaların renkleri daha belirgin hale gelirler. yaşı ilerledikçe siyam kedilerin renkleri koyulaşır ancak sıcak iklimlerde yaşayan yetişkin siyam kedileri soğuk iklimlerde yaşayanlardan daha açık bir kürke sahiptirler.

  siyam kedileri badem şekilli, parlak mavi renkli gözlere ve kısa tüylere sahiptir.

  geleneksel siyam kedisi akıllı, insan odaklı ve dost canlısıdır. arkadaşları olan insanlarla sevecen ve samimi bir şekilde ve farklı tonları olan miyavlamaları ve hırıltılarıyla konuşurlar. sakin tabiatları sayesinde bir evdeki ya da apartman dairesindeki hayata uyum sağlamakta hiç zorluk çekmezler, küçük çocuklara karşı hoşgörülüdürler.

  sıkıldıkları zaman sadece ortalıktan yok olurlar. çoğu, insanla oynarlarken tırnaklarını kapatır, bu yüzden onların patileri tarafından tırmalanmak az rastlanılan bir olaydır.

  siyam kedileri çok zekidirler, fakat bu kolay eğitilebilecekleri anlamına da gelmez. diğer kedi ırklarında olduğu gibi her siyam kedisinin farklı bir karakteri olabilir. bazıları eğer erken yaşta eğitilirlerse sorun çıkarmadan tasma takmayı öğrenirler.

  1
 • kucukkarabalik

  (bkz: siyamlı kedi yattara valli)

 • yek yea

  2 sene öncesine kadar bir siyam kedisine sahiptim.gerçekten çok tatlı ve çok farklılar.ayrıca çok zekiler.ama biraz yaramazlar.işte bu yüzden annem onu gönderdi.ve tabi ben buna çok üzüldüm.

  1
 • cahilgibimiyazaydim

  (bkz: siyam ikizi) *

 • fasistsirin

  isim derdi yaratmayan kedi.

  (bkz: siyami)

  1
 • dagger

  genelde konuşurlar bunlar, bir şeylere söylenip dururlar. idrar sondasını sokunca "aneeaaam" diye bağıranı var mesela ben sana onu da getiricem. yeri gelmişken bunların kaderinde de böbrek hastası olmak var, çok meyilliler.

 • yorgo

  tayland, hindistan ve malaysiya'da yaygın olarak bulunan, 1884'te avrupa'ya getirilerek yetiştirilmeye başlanan bir kedi ırkı. orta büyüklükte, güçlü olmakla beraber narin görünüşlüdürler. başları uzunca, kulakları geniştir; uçlara doğru daralır. kuyrukları vücutlarına göre kısadır. renkleri çok özeldir. gri-beyaz renkte doğan yavruların yaşı ilerledikçe renkleri değişir; yüzü, kulakları, ayakları ve kuyruğu koyu kahverengi ya da mavi, vücudunun geri kalan kısmı açık kahverengi, krem olur. gözleri mavidir. siyam kedileri insanlara çok kolay alışıp bağlandıklarından iyi bir ev kedisidirler.

  1
 • kedisever

  diğer kedileri de çok seviyorum ama siyam kedileri daha bir acayip hoş geliyor.

  asil hayvanlar, yerim.

 • mogolbeyi

  tatlılık konusunda habeş kedisi değildirler ya da benim düz bir tatlılık anlayışım var

  1