sözlükte artan kadın düşmanlığı

 • hayyam

  kadınlara düşman olanlar ibnedir!!!!
  kadınlara düşman olanların amlarına koyayım.
  artan varsa bağa virin.

 • jotunheimr

  sözlükte değil dünya genelinde artan düşmanlıktır.

 • parliament mavisi

  (bkz: Skyrim)

  Bana her şey seni hatırlatıyor.

 • laf ebesi

  Bir: sözlükte kadın mı var?
  iki: neden düşmanlık ediyorsunuz, manyak mısınız olum?

  PS. Hay ben o kadın düşmanı godoşların dalağını sikeyim

  3
 • vickythepicky

  bir iki tane mizojinist yuzunden tum sozluge mal edilmemesi gerektigini dusundugum durum.

  o bir iki kisi de artik nasil bi travma yasadilarsa beyin tamamen terk etmis yani, zarar falan gormemis, ucmus gitmis, yok, bitmis.

  sonra iste bir sebze olarak mal mal basliklar aciyorlar kadinlari dovmenin gerekliligi gibi.

  hayir troldur diyorum, sinirlenmemek lazim diyorum ama senin acacagin basligin da, paylasacagin les fikirlerin de...

  1
 • nosqua

  aslında böyle bir şey yok.

  halihazırda sözlükte varolan ve süregelen, "kadın" hakkında düşüncelerini beyan etmekten zevk alan ve bununla gurur duyan bir erkek kitlesi var.

  başlıkları öylesine bir karıştırdığınızdan istisnasız her sayfada sonu kadının nasıl olması, ne yapması veya ne yapmaması gerektiğine varan başlıklar görüyorsunuz. yani bu maalesef sözlüğün oldum olası varolan demografisinin bir hastalığı; diğer adıyla (bkz: mansplaining)

  neyse velhasıl biz bu oyunu bozarız sistalar, ne dersiniz. *

  3
 • vitus werdegast

  sadece sözlükte değil genel olarak sosyal medyada var bu.

  gericiliği estetize edip cool bir şey gibi sunmaya meraklı insan çok bu ülkede. son zamanlarda artan ırkçılığı buna örnek gösterebiliriz. adam black metal dinleyip gamalı haç koyduğu zaman marjinal olduğunu, bir alt kültüre dâhil olduğunu ve zekice bir şey yaptığını zannediyor. ağzını bir açıyor, 15 temmuz kutlamalarına katılan herhangi bir çomardan farksız. belki laf arasında birkaç terim geçiyor, tek fark bu.

  kadın düşmanlığı da öyle. zar zor görücü usulü bir kadın bulup onun da hayatını zehir etmiş babalarının söylemlerini birtakım terimlerle süsleyerek servis ediyorlar. "mini etek giyenlerden tahrik oluyoruz" demiyor da mesela saçma sapan bir analojiyle konuyu evrime falan bağlamaya çalışıyor. alt metnin herhangi bir çomarın laf kalabalığından farkı yok ama. buradaki olay trollük büyük ihtimalle, onu baz alarak konuşmuyorum, genelde hem sözlüklerde hem de sosyal medyada böyle bir durum var.

  8
 • neptune

  kültür ile doğrudan alakalıdır. kültürden kastım, bir toplumun harcını oluşturan, davranış biçimlerinin bütünü elbette. cahillik ile ilinti kurulan kültürden bahsetmiyorum yani. ancak biraz daha derine inersek, şüphesiz ki, yaşamı algılayış biçiminin "sığ" seviyelerde kaldığı gerçeği ile karşılaşmamız kaçınılmazdır.

  muhtemelen itirazlar olacaktır. eskiden böyle değildi, anadolu'da kadına değer verilirdi, el üstünde tutulurdu falan fıstık. oysa bu bile, düpedüz, "kadına rol biçme" adına, erkeklerin görev üstlenmesinden kaynaklı bir durumdur.yani ne kadar olumlu olursa olsun "kadına rol biçme" anlayışı, üstte bahsettiğim "sığ anlayışın" ve kültürel yapının sonucudur. sosyolojik sınıflandırmada, buna "ataerkil toplum yapısı" denilip, üzerinde fazla durulmadan geçilir. açılımı da "erkek egemen toplum yapısı". düşünün ki bu tarz toplum yapılarında, kadını yüceltme adına sığınılan tek kavram "annelik" dir. analık kavramının, bir değer ölçüsü olarak kullanıldığı bir ortamda, kadın haklarının dillendirilimeye çalışılması da, haliyle tepkisel olmaktan öte bir anlam ifade edilmez. özellikle analık kutsanır. burada dinlerin etkisini de göz ardı edemeyiz. sadece islam dini ile alakalı bir durum da değildir bu. en basitinden, meryem ana'nın kutsallığı da, "isa'yı doğurmasından" kaynaklanır. ötesi yok. kadın eşittir doğurgan varlık. ve ne acıdır ki pek çok kadın da, elinde tutunabileceği bu tek dala, sımsıkı sarılır. bu kavramın "kutsallaştırılmasına" müsade eder, zira toplum içinde kendisini hemcinslerinden farklı olarak algılanabileceği yönünde ki bu avantajı ! bilinçaltına kodlanmıştır bir kere. ben anneyim anne !!! diye ortaya çıkmasının temel nedeni de budur.

  oysa biyolojik açıdan, kadın kadındır, erkekte erkek. bu kadar basit. kadının doğurma işlevini yerine getirmesi onun anatomik yapısının bir sonucudur ve aslında kutsal bir yanı filan da yoktur. bu anlamı ona doğa yüklemez, insan yükler. özellikle de erkekler ;)

  özetle sözlükte veya vitus un da belirttiği gibi genel olarak toplumda artan bir kadın düşmanlığı varsa, en alt metinde, kadına rol biçme çabasının yattığını görmek mümkün olacaktır.

  7