star trek discovery

 • kisisel illeti

  en yepisyeni star trek dizisi.

  dizi orijinal serinin bir on yıl kadar öncesinde, dönemin en donanımlı gemisi discovery'de geçiyor. malfoyların reisi oscar isaac badass kaptan-ı feza rolünde. yarı insan yarı vulcan, yarı aşkım kapışmak sonequa martin-green ise başrolde. ilk iki bölüm hardcore aksiyon geçse de oldukça başarısız, ancak dizinin tadı o iki bölümden sonra oturuyor bir yerde.

  her şeyi bilen hevesli geeklerimiz baltalamazsa eğer geleceğe dair oldukça umut vaadediyor. zira genel kitle beğenmiş gibi.

  1
 • olly

  tefrikalı hadiselerden hoşlanmadığımı bir kez daha yinelemek istiyorum. lâkin bu diziyi izledim ve beğendim.

  maliyetlerinin dangıl dangıl olması müsebbibiyle dizi-sinema sektöründe dünya dışı yaklaşımlar içeren bilim kurgu hadiselerine senede iki, bilemedin üç adet civarlarında rastlıyoruz. bunların da çoğu zaman topu tüfeği 2-2,5 saatlik çöp yapımlar olduğunun altını çizmek lâzım... bu bağlamda ortalama 45'er dakikadan 15 bölümlük, yani totalde aşağı yukarı 7,5 saatlik bu dizi bünyeme adeta ilaç gibi geldi diyebilirim.

  sinema filmi olmamasına rağmen görsel efektlerde en ufak bir kusur gözlemlemedim. dizinin akışı adamı koltuğa yapıştırır nitelikte olmasa da, senaryonun standardı kesinlikle kaydadeğerdi.

  mevzuya gelecek olursak ise; çok çirkin bir tipe sahip olan barbar bir uzaylı kabile ile amerikalılar arasındaki savaş... derken buradan paralel evrenler hususlarına geçiş...

  dizinin bir noktasından sonra senaryo inanılmaz şekilde yön değiştirdi. bu da sanırım birkaç sezon civarında çekilmesi tasarlanan bu dizinin beklenen ilgiyi görmediğinden hareketle tek sezonda piç edilmesi sebepliydi.

  iyiydi ama... star trek hususlarına hoş gözle yaklaşanları kesinlikle tatmin edecektir.