suriyeli çocuklar

 • kurt

  Istanbul Şirinevler de bolca bulunur bunlardan. Yalın ayak gezip ayağınıza yapışır ayrılmazlar kolay kolay. Allah sabır versin bir tanesi elimde kalacak bir gün ama hayırlısı.

  (bkz: Suriyeli Mülteciler)

 • 1988

  hatırla

  5
 • frante

  ap yine fotoğrafçılık kalitesini konuşturmuş, çocuklar başta olmak üzere beyrut'taki suriyeli mültecilerin durumu hakkında "rahatsız edici" bir habere imza atmış.

  2
 • baholii

  Her çocuk gibi masum olan çocuklardır.
  Hayat bazılarını çok yıpratır.
  Dilerim tüm çocuklar hep mutlu olur.

 • gayatri

  (bkz: suriyeli mülteciler)

  aklıma suriyeli mülteciler, türkiye'deki suriyeli çocuklar, kadınlar, erkekler, babalar , anneler... gibi pek çok kelime dizgesini getiren, bana yeniden birileri evlerinden olmuş sokaklarda yaşarken nasıl rahat bir şekilde entelektüel gevezelik yapabildiğimi sorgulatan başlıktır. suriyeli mülteciler diye googleladığımda karşıma çıkan 'suriyeli mülteciler ne zaman gidecek' sorgusu çok acı bir gerçeği yüzümüze vuruyor; tahammülsüzlüğümüzü. vaktiyle iki yazıyı çok beğenmiştim suriyeli mülteciler hakkında. buyrunuz:


  5
 • bartvader

  bazılarına 'hüffff yaaaaa ben yemek yerken ne demek başımda duruyorlar, dönsünler geri savaşlarına, ölsünler edepleriyle' dedirten çocuklar.

  mantık akıyor bu söylemlerden.

  bu ülkeden kaçmak zorunda kalırsak eğer, gitmek zorunda olduğumuz yerin türkiye olmadığı için çok seviniyorum yemin ederim.

 • feniks

  önce kendi çocuklarınızı kurtaracak uygarlığa gel, sonra başka çocuklara kucağını aç. elinde elde var sıfırken o çocuklara eksi değerle ancak siyasi rant sağlarsın olan durum.

  2
 • kadin kismisi cok yazmaz

  istismara açık ve savunmasız çocuklardır, her savaşta olduğu gibi.

  2
 • mordaglarinturkusu

  Kimliğimi sormayın artık
  Dilim,
  Dinim,
  Irkım,
  Rengim
  Çocuktur benim...


  https://kotusozluk.com/gorsel/2016/04/17/suriyeli-cocuklar-1.jpg+suriyeli çocuklar


  vurmayın artık bana...

 • topalpiyade

  savaşın acı yüzüdür

 • cryptopunk

  hiç duyar kasmayacağım çocuklardır,

  bu ülkenin vatandaşları açlıktan ölürken, vergi ödeyene kadar boku çıkarken, zorunlu sağlık sigortası öderken yada eşşek gibi çalışıp üniversiteye girerken bu kaçak göçek gelen suriyeliler bunların hepsini üste yardım adı altında para alarak, sınavsız üniversiteye girerek, viagra dahil tüm ilaçlara 5 kuruş para ödemeyerek veya hastahanelerde bedava tedavi oluyorlar?

  Bunlar kimin cebinden çıkıyor senin benim cebimden çıkıyor, adamlar türkiyeye bildiğin sikişip sikişip üremeye gelmişler en kötü suriyeli burada 2 çocuk yaptı amk çocuk yardımı alabilmek için. ulan bunlara mı acıyacağım? bunlara mı yardımcı olacağım? en başında almamamız gereken bir sürüyü aldık haritanın amına koyduk haritayı siktir ettim ülkenin amına koydular.

  ulan şimdi düşünüyorum ben eşşek gibi çalışyorum herhangi bir vergi muafiyetim yok adam sadece şahıs şirketi açtı diye 2 sene vergiden muaf.

  adamlar daha geçenlerde anadil de tabela isteriz parti kuracağız dediler.

  duyar kasanlar kusura bakmayın da suriyeliler siktirsinler gitsinler nereye giderlerse benim umrumda değil ne su veririm ne birşey.

  Evet zor durumdalar, evet bu ülke çok boktan bir ülke kadın ve çocuklar için de özellikle bütün bunları kabul ediyorum lakin bunlara da acımıyorum kimse kusura bakmasın. savaştan kaçmış gelmişsin umduğunu bulacağına bu ülkenin vatandaşından bu ülekde yaşayanların kulak deliğinin sikilmesi pahasına daha iyi şartlardalarsa kimse kusura bakmasın da acırsam siksinler.

 • fuzuli biri

  hayatta en nefret ettiğim şey

  1-)aleyna tilki -şu anlık- bıktım artık
  ...
  7-)duyar kasmak.


  herkesi kurtaramazsın. şu an duyar kasmak için efor sarf ederken binlerce çocuk açlıktan ölüyor. hey sana diyorum efor sarf eden çocuk! bizse en sevdiğimiz dizinin fragmanı çıkmış mı diye düşünüp dertleneceğiz. boşuna laf ebeliği yapmak ahmaklık. millete bok atmak ayrı ahmaklık. bak sen şimdi onu yazdın o okuyan kişi akşam horul horul uyuyacak. insanoğlu ilk adam öldürmeye kendi kardeşinden başlamış -üç ibrahimi dine göre-

  hayatta acı çekmeyen tek bir insan yoktur. insan görmezden gelen bir varlıktır. buna mecburdur. yoksa insan acıdan duramaz. zaten bir laf vardır "hassas kalpler için dünya cehennemden farksızdır". daha dün gördüm bir çocuk. hem de elimde bir poşet market ürünü vardı. ne yapabilirdim? kaçını kurtarabilirim? asıl soru beni kim kurtaracak? geldiğim bu yaşa geçtiğim yolları anlatsam teheyy hikaye olur. hayat zor. insanlar ölüyor. çocuk olsalar da ölüyorlar. (aslında bendeki o öğrenilmiş çaresizlik ayrı bir şey de neyse. o benim kişisel sorunum) neden diye sorarsan, ölümü çok önceleri kabullendim ben. intihar...

  dünya daha da kötüye gidecek. bu şüphesiz gerçek. hiç olmazsa küresel ısınma en büyük sorun. neyse bu konuya nasıl geldik? suriyeli çocuklar. önce kendi ailenizi, binanızı, mahallenizi kurtarın. herkesi kurtarmaya kalkarsan herkesi kaybedersin. insan beşerdir. öyle olmasaydı tanrı olurdu. insanın şimdi ki hatası da kendini tanrı sanıyor olması. bu yüzden şıçıp batırıyor.

  bence kendi ülkenizi izleyin. bakın daha neler olacak bu ülkeye. sorun bizim insan olmamızdan kaynaklanıyor. nefs denen mahlukat içimizde var. kabullenmek de doğru değil aslında. ben kabullenicilerdenim. ama ben id denen itin de farkındayım. sonuç olarak komşunda çıkan yangın senin çitlerine de bulaşacaktır. ama dövüş klubünde denildiği gibi kısaca, insanoğlu çoktan batırdı dünyayı. bugün şu an yanında yürüğün insandan dünyayı kurtarmasını bekleyemezsin. üzülsen de acı senin yaşadığındır. başkası bilmez, anlayamaz. sahi merak etmediğim şey değil insan bu kadar acıyla nasıl yaşıyor?

 • sharkattack

  Tamamen sorumsuzluktur. Suriye savaşın içine bir günde düşmedi. Bunu bile bile çocuk yapmaya devam eden ebeveynleri sorgulamak lazım biraz da. Tamam biz onlara kucak açarız, çocuktur elbet savaşta günahları yok fakat bunları bizden önce ailelerinin düşünmesi gerekmez miydi?

  Adolf Hitler'in çok güzel bir lafı vardır "Zayıfa acımak doğaya ihanettir" diye. Doğal seleksiyona inanan birisiyim ben. Ortam şartlarına adapte olamayan maalesef silinip gider. Tabi savaş doğal şartlar değildir ama bir insanın bilinçsizce üremesinin de kendi inisiyatifinde olduğunu düşünüyorum.

 • bloodless

  elleri kalem, defter tutması gerekirken mendil vs. satıp gelecek kaygısı gütmek yerine günü kurtarmaya çalışıyorlar. ne bir eksiği, ne de bir fazlası.

  ama burası türkiye. çocuk var, çocuk var.

  2
 • kukunhalauzerimde

  türkiye de olanlar ileride sorunlara yol açacaktır.

  duygusallığı bir kenara bırakarak düşünmek gerekir. bir çoğu büyük ihtimal maddi imkansızlıktan dolayı okuyamıyor. 10 yaşındaki bir çocuk 8 yıl sonra istihdam pastasından nasibini almak için uğraşacağını varsayalım. zaten üretim toplumu olmadığımızdan işsizlik almış başını gidiyor. 18 yaşına gelen suriyeli çocuk, işsizlik olan bir toplumda ucuz işçilik düşüncesiyle tutunmaya çalışacak. bu sefer mevcut pasta diliminden de biz faydalanamayacağız. sosyal anlamda da buna benzer sorunlar olacak. kültür çatışmaları yaşanacak , falan filan.

  3
 • wildness

  yeni trendimizde ''duyar kasmak'' olmuş. tabi ki öncelik kendini düşünmek olmalı. zaten en alt basamağa baktık mı insan önce kendini sonra ailesini sonra milletini vatanını düşünmeli. ama bunları yaparken insanlığını yok etmemeli.
  tamam kabul ben de girmeyeceğim ''senin ülkende de savaş olsaydı'' zırvasına ancak çocuklardan bahsediyoruz. sadece internetten bir şeyler yazıp iki resim paylaşarak duyar kasmanın sahtekarlığını yaşamayın zaten. çocuk ,insan sevmiyorsan hiç bir şekilde sevme.

  kendi adıma konuşmak gerekirse gerçekten çok severim çocukları.onlarla sohbet etmek ,konuşmak oynamak muhteşem bir duygu. Para isteyen bir çocuğa para vermeyin alın oturtun yanınıza . karnını doyurun bir çay içirin,telefonunuzdan oyun oynatın. gözlerinde ki mutluluğu görün konuşmalarında ki heyecanı hissedin. ama sormayın annen baban napıyor diye. sorgulanması gereken kişi onlar değil çünkü. sen onun yaşındayken napıyordun onu düşün. sana sordukları en zor soru '' anneni mi daha çok seviyorsun yoksa babanı mı?'' sorusuna cevap vermekte zorlanırken ona suriye ile alakalı soru sormayın.

  sizinle birini paylaşıcam. adı mustapha. çok güzel ,zeki ve eğlenceli bir çocuk. telefonlarda oyun oynamayı çok seviyor. arada bir yemek yemeğe gidiyoruz. bazen çay içiyoruz ( bazen o ısmarlıyor çayları). velhasıl kelam bir gün yemek yerken bir motorun çıkardığı sesten öyle bir korkup masanın altına saklanışı vardı ki dondum kaldım. sonra masanın altından çıkışını görmeliydiniz. kendi kendine kahkahalarla çıkıyor bende bomba sandım diyor.

  demem o ki millet olarak sevmeyebilirsiniz , ülkenizde istemeyebilirsiniz ama bunların suçlusu günahkarı mustafa ve diğerleri değil. en azından çocukları ayrı tutalım kirli siyasetin kirli oyunundan.

  Üniversitede ki bir hocam şöyle demişti insanlığa; bir bardağın bir elden diğer ele geçişini öğretmek 3 nesil süre alır. biz de sonrakilere bir şeyler öğretelim olmaz mı?

  buda mustapha :)
  https://kotusozluk.com/gorsel/2016/11/07/suriyeli-cocuklar-2.jpeg+suriyeli çocuklar

 • sokakjargoncusu

  kendi halkının korkaklığı yüzünden başka coğrafyalarda doğmak ve büyümek zorunda kalan günahsız yavrulardır zira çocuk dünyanın heryerinde çocuktur.

  akli melekelerini kazandıklarında ise neden olduğunu sorgulamak yerine kendi halkına küfretmek en doğal hakları olacaktır.

  misafir her zaman bu coğrafyada baştacı edilmiştir şüphesiz lakin bizde enayi değiliz.

  ilk yıllarda gayet hoşgörü hakimdi sonrasında bu vatansız aveller palazlandı toplumun huzurunu kaçırdı,millete sarkıntılık yaptı,suça karıştı fuhuşa zorlandı vs,vs..

  bir milletin hepsi mi dilenci olur yavrularını dilendirir??kucak açan bu merhametli halkın duygularını sömürdüler yıllar yılı herkesin bir sabrı var!

  biz kendi içimizdekileri toplu yaşamaya alıştıramamışken,eğitememişken birde bunlarla silbaştan yaşıyoruz..

  kimseler kusura bakmasın uzun vadede büyük problemler bekliyor ülkemizi toplumsal olarak.!

  resmin büyüğünden ziyade konumuza dönelim.

  tramwayda dilendiriliyorlar artık çocuk aklı nerden bilsin ki dilenmenin ne olduğunu.

  körük kısmında ayaktayım birgün iki bitirim geldi nasıl icten sarılıyorlar,ikiside kavradı belimden afalladım tabi.

  ulan hayatımda hiç bukadar utanmamıştım,eğildim bende kucakladım ikisinide.yavşaklar o kadar içten sarılıyolarki kapatmışlar gözlerinide.ne düşünüyor küçücük aklınla allah bilir.
  çocuk ulan işte bu kıyamıyorsun.

  çaktırmadan attım ceplerine bozuk paraları.

  uzun lafın kısası bu hususta kıyamadığım tek unsur çocuklar.

  haklı olan sadece onlar.

  2
 • nymphe

  kavram karmaşası yaratmış çocuklardır.

  nereli olursa olsun, dilenen, ağlayan bir çocuk gördüğümüzde elbette ki insanlığımızın gerektirdiği şekilde yüreğimiz parçalanır. özellikle de ölü çocuklara karşı karşı ayrı bir vicdan azabı duyuyoruz.

  aylan bebeğe de üzülüyoruz, ümran dankeş'e de... fakat tüm bunlar onların ait olmadıkları bir yerde yaşıyor olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

  aylan bebeği görüp duygulanmayan, ağlamayan bir kişi yoktur sanırım. zaten mesele şu ki onun yeri, denizin karanlık suları değil, evi annesinin yanıydı. bizler de duyar kasmadan bunu söylüyoruz. bizim de sokakta açlıktan ve soğuktan ölen bebeklerimiz var acaba onların hakkını savunanları niçin pek göremiyoruz. varsa yoksa suriyeliler. hala çocuk yapmaya devam ediyorlar, bu çocuklar da ölmeye aday. çünkü babaları savaş nefretiyle yanıp tutuşup, ülkesinden de kaçacak kadar kaypak. hal böyleyken onları istemiyor olmak suç değildir kimse kusura bakmasın. yarın dilenirken bıçak sokacağı senin çocuğun olacak, çünkü sevgisiz büyüyen çocuklar bunlar.

  evlerinde olsalardı eminim daha insani bir hayat sürüyor olacaklardı. fakat iç işlerine karışıp durumu daha da bok eden, esasında bu durumun bir parçası olan bir ülkede yaşamaya çalışıyorlar bu da ironiktir. sadece biraz gerçekçi olsak yeter. hayat kimseye toz pembe değil.

  1
 • persephone

  masum çocuklardır.

  edebiyat parçalamayı ve duyar kasmayı bir kenara bırakırsak ben bu konuda azınlığın yanındayım. siz hiç haber izliyor musunuz? son zamanlarda istanbulda doğan bebeklerin yarısı suriyeli, alo? savaştan kaçıp gelmişsiniz hâlâ çocuk yapma derdindesiniz. çok zahmet olacak ama üremesinler be.

  bir arkadaşımın şile'de yazlığı var. geçen bayramda ölmüşlerini ziyaret etmek adına mezarlığa gitmek istemişler. aa bir de ne görsünler, suriyeliler mezarlıkta anadan üryan dolaşıyor. hemde bayram günü! bu ülkenin vatandaşı bundan rahatsız oluyorsa ki herhalde olmakta haklılar sayın vicdanlı sözlük yazarları, suriyelileri kim neden düşünsun? bu ülkenin vatandaşı olan bir sürü evsiz, işsiz insan var. onlara verilmesi gereken haklar şu an suriyelilere veriliyor, bunun nesi normal?

  dikili'de yerli halk isyan etti nisan ayında, alo? 72 bin suriyeliyi oraya yerleştirmeye kalktılar. bizim alt yapımız bunu kaldırmaz dedi oranın halkı, çok büyük bir yerleşim yeri değil ki. ve biz zaten yiyecek, kıyafet yardımı yapıyoruz ama daha fazlası olmaz dediler. şimdi bu halk vicdansız ve hitler mantığında demi? alın tutun bunları toplama kamplarına götürün hatta gaz odalarına atın sabun yapın diyorlar demi? ehehe. komik.

  bir insana balık vererek hazıra alıştırmayacaksın, balık tutmayı öğreteceksin ki başının çaresine bakabilsin. öyle çay, kahve vereyim demekle geçici iyi niyetler peşine düşerek burada ağlamakla olmuyor bu iş. madem çok düşünüyorsunuz alın evinize bir kaç çocuğu onlara bakın madem. geleceklerini düşünün hayatlarına yön verin, ne dersiniz? daha samimi olmaz mı? hiç birinizin bunu yapmayacağını da adım gibi biliyorum.

  hiç birimizin o çocuklara bir kini nefreti yok. gönül isterdi ki korku nedir bilmesinler, savaşın tatsız yüzünü hiç görmemiş olsunlar. fakat biraz akıl mantık çerçevresinde gerçeklere odaklanarak düşünmekte hakikaten fayda var.

  hepimiz zor şeyler yaşadık ve yaşıyoruz. yarınımızın garantisi yok can taşıyoruz sonuçta. sen, ben düşersek kimse yanımızda olmayacak.

 • house md

  yoklardır.

  hepsi çoktan "yaşlanmıştır" patlayan onca bomba yüzünden.

  evet, evrim düz bir çizgide ilerlemiyor. inişli çıkışlı bir grafik söz konusu. eskiden taş ve sopalarla yaptığımızı, şimdi bombalarla yapıyoruz.

  bu da yeterli zaten mizantrop bir canlı haline gelmeye.

  1
 • estragon

  çok garip duygular hissettiğim çocuklardır bunlar.

  çok garip derken aslında biraz iğrenme belki. 2013 yılında bir avm kioskunda çalışır okul harçlığımı çıkarırdım. Öğle yemeği için mola kullandığım zaman tüm paramla büyük bir pizza alır avm önündeki ışıklara giderdim. Oturur hep beraber karnımızı doyururduk ufaklıklarla. Eve yürürdüm sonra param bittiğinden. Cebimde ekranı bile renkli olmayan bir telefon vardı. Sevgilim kızardı bana hatta bu pisliklerden bit kapmışsındır diye saçlarıma falan bakmaya çalışırdı. nefret ederdim o anlarda ondan. Bir gün hakkımda konuşurlarken duydum ufaklıkları. Taklidimi yapıyorlardı. Satış yaparken öğrendiğim çat pat arapçayla alay ettiklerini anlamam zor olmadı. Bir tanesi cebinden telefon çıkardı. 8 yaşında falandı bu telefonun sahibi. Galaxy s4 sahibi bir aç ufaklık. Elimdeki renksiz takoza baktım. Tüm çocukluğum geçti gözümün önünden. Fakirliğimiz ve yardım eden komşulara utançla karışık duyduğumuz o minnet. Ramazanda evimize gelen o koliler. Bugün büyüdüm ve şimdi fakirlik uzak bir hatıra belki. Taksim'de bira içerken yanıma gelip para isteyen suriyeli çocuklar sadece midemi bulandırıyor. Belki haksız bir genelleme yapıyorum. Belki bu sadece kendi iğrençliğim. Ama elimde değil ki.

 • bismillahirammstein

  Puffff. Herkes ülkeyi bu şartlarda birbir terk ederken, olası bi savaş durumunda evlerinden götlerini kaldıramayacakken suriyeden turkiyeye gelen multecilere bu denli sallamalari acayip iki yüzlüce. bireysel ve toplumsal kompleksleriniz nasil insana ve canliya verdiginiz değerden daha baskın daha fazla olabilir aklım almıyor. Bir avrupali görünce dibiniz düşüyor ama oltalamaya doyamiyosunuz sizi turkiye batagindan cekip alsin diye zkahdignddi

  Ustteki entry için (bkz: kesin yaşanmıştır bu) zjsjsjd acayip iyi hikaye yav. Nefret ederdim o anlarda onlardan sevgilim kizardi bitleneceksin diye... Onlara pizza alirdim ama onlar arapca dalga gecerdi benle harikaaasin ha ri ka

 • tenchu

  aslında çok içmemek lazım

 • warlock

  normalde siktir git başımdan denilecek çocuğa sözlükte duyar kasmak lazım pek tabi de fazla uçmamalı.

  çocuğun derdi 1 tl iken, 300 500 tililk hesapların döndüğü masalarınıza şov olsun diye okulundan girdiniz ölen anasından terk ettikleri ülkelerinden çıktınız.

  herkes bir anlığına da olsa kahraman olmak ister. anlıyorum da bu çocuklar siz orospu çocuklarından nefret ettiler.