tartışmak

 • mehs

  bilgi alışverişi süreci içerisinde farklı görüş ve düşünceleri ortaya koyarak bir sonuca ulaşmaktır. türkiye’de asla beceremediğimiz bir şey.

  1
 • red john

  tartışmak bizde kavga etmek olarak algılandığı için yanlış sonuçlar ortaya çıkmaktadır.
  oysa ne güzeldir tartışmak, eksiklerini gidermek, doğruyu bulmak...

  2
 • camilo cienfuegos

  karşınızdaki bağnaz biriyse gerçekten tam bir işkenceye dönuşebilir.

 • imamsuarehemdekominist

  tartışmaya aç bir toplum yaratıldığından memleketimizde gerçekleşmesi zor bir olaydır. zira tartışma amaçlı sorulan bir soruya sağlık bakanı;

  "körsünüz birde bana burda laf ediyorsunuz"?
  bir ülkenin başbakanı ise;

  " memnun değilsen ananı da al git"
  şeklinde yanıtlar vermektedir. bu ülkede tartışmak isteyen sesini duyurmak isteyen halkın üzerine ateş açılıp gaz bombası sıkılmaktadır, televizyon programında, yada üniversitelerde kendilerine soru yöneltilmemesi için program yapımcıları ayarlanır, insanların soru sormaları engellenirse bu ülkede çok zordur tartışma.

  tartışma iki kişinin karşılıklı bilgi dağarcığından yararlanarak yaptıkları şeydir,

  bir taraf bilgili, bir taraf sadece güçlü olursa ;günümüz türkiyesinde ki gibi yaşanır tartışmalar.
  defolup gidene kadar bunlar, daha çok can alır bu tartışmalar...

  2
 • puhu

  bir konu üzerinde karşılıklı fikir beyan etmek sureti ile zıt fikirler olsa dahi konuşmak. ama herkesle yapılmaz. tartıştığın kişinin öncelikle eleştiri kaldırabiliyor olması şartı aranır. bu şartı aramadan başlarsan da sidik yarıştırma başlar. konunun cahili olup gene de fikir sahibi gibi davranan insanlar seni çileden çıkarır. bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmazlafını benimsetmen gereker ki bu en zor safha. bu da olmazsa şu sana nasihat olsun. (gbkz: cahille etme muhabbet fıttırırsın, camla alma taharet yırttırırsın).

 • 3gay nen baglan hayata

  cahille yapılmamalıdır.

 • sirseheryildizi

  zekası yetersi biriyle yapılıyorsa, uzay boşluğunda öylece savrulmak gibidir. sadece zekası yetersiz olanlarla yaşanmaz bu durum, algıları kapalı olan, beynini belirli kalıplara sokup yeniliklere açık olmayan, buram buran ego kokan ve karşısına çıkan her insanla diktatörlük yarışına girenler içinde geçerlidir bu durum. siz ne söylerseniz söyleyin, o asla mağlubiyeti kabul etmeyecektir. bu durumlarda yapılacak en iyi şey bu tarz insanlardan uzak durmaktır. sizin zamanınızı bilemem ama, benim zamanım bu tarz insanlarla uğraşmayı gerektirmeyecek kadar değerli.

 • sunshine

  fikir alışverişi, öğrenmek ve ilerlemek için çok kıymetli bir yöntem. bir tezin, antitezi olmadan sentez yapılamaz ya bir fikir de karşıt görüş olmadan törpülenemez.

  bizim ülkemizde pek iyi yapılamıyor. başta siyaset olmak üzere hangi konuyu konuşursanız konuşun mevzu tartışma ekseninden kayıp bayağılaşıyor ve kavgaya geliyor. toplumsal ilişkiler, sanat, bilim, çocuk yetiştirmek, dil bilgisi, spor yahut çikolatalı pasta nasıl yapılır diye konuştuğumuz anda bir gerginleşiyoruz. herkes aynı fikirde ve mümkünse bizim fikrimizde olmak zorunda gibi davranıyoruz.

  bir edebiyatçı hakkında "son eserini beğenmedim." dediğiniz anda fanatizm ile birisi üzerine atlıyor. "lan sen bu kadar yazabiliyor musun da bu adamı eleştiriyorsun?" lan? ve konunun benimle bağı ne? gibi sorular sormaya hazırlanmayın boşuna. karşınızda münakaşadan bihaber bir insan var. yol almanız mümkün değil. "ben zaten bu kadar yazamadığım için yazar olduğumu iddia etmiyorum. ondan kitabım basılmıyor." falan... imkansız şeyler bunlar.

  hadi oldu da tartışma nasıl yapılır bilmeyen birisi ile bir tartışmanın ortasında kaldınız diyelim ve de en olmayacak konu. bu kişinin bir davranışından rahatsızlığınızı dile getiriyorsunuz diyelim. atıyorum ki mesai arkadaşınızın iş yükünü sizin üzerine yıkması, patronlar ortada dolanırken çok yoğunmuş imajı çizmesi ve her fırsatta sizi kötülemeye çalışması üzerine rahatsızlığınızı dile getiriyorsunuz. konu direkt olarak kişisel yaşamınıza kayacaktır. emin olun. "muhasebeden emin beyle eskiden sevgili idin. bilmiyor muyuz? burada sana susuyoruz, daha benim üstüme gelme." gibi yarı tehditvari cümlelerle karşılaşacaksınız. çekinmeyin. "susma. ama elimden çekeceğin olduğunu da unutma. tehdit etme, cesaretin varsa yap." deyin. aynı zamanda uzun uzuuun anlatmayın. çünkü tartışma kültürü bilmeyen birisi ile tartışmak sadece sizi yorar.

  4
 • rukiyem for a dream

  tartışmak bence bir sanattır. tartışan insanlar, her şeyden önce tartışmanın kurallarından haberdar olmalıdır. montaigne, bir yazısında şöyle diyordu: " kanılarında direnmek, inançlarından dolayı alevlenmek, alıklığın su götürmez belirtileridir. bu belirtiler, tartışmayı sonuçsuz bırakır. eşekten daha güvenli, daha inatçı, daha kurumlu, daha ağırbaşlı bir varlık var mıdır?"

  2
 • caacaa

  adabını bilmeyen sayısının, bilen sayısından çok daha fazla olduğunu her platformda rahatlıkla görebilirsiniz.

  1
 • parliament mavisi

  bu zamana kadar kimseyle tartışmamaya, kimsenin kalbini kırmamaya çalışıyordum ama ne yazık ki kalp kırmadan, kırılmadan insanlarla yakınlaşılmıyormuş bunu anladım. misal fyf ile başlarda paso gülmeye ve eğlenceye dayalı bir sohbetimiz vardı. ta ki aramızda bir kaç büyük tartışma geçinceye dek. açıkçası şimdi aramızın samimiyet açısından daha sağlam olduğunu düşünüyorum çünkü kendisi ile helalinden en az 2 kez çok sağlam tartışmışızdır. hatta kendisi de müsaitse bu tartışmayı bir yastık savaşı ile taçlandırmak istiyorum ^^

  1
 • fuckyourfeelings

  neredeyse uzman olduğum alanlardan birisi. şimdiye kadar karşımda sağlam ayakta kalabilen olmadı. insanı hayattan bezdiririm, intihara sürüklerim, hayatı burnundan getiririm. bazense bunu çok sessiz yaparım. yani sessizliğimle kazanırım. bi gram hanfendilik bozmadan. sessiz tartışmak nasıl olur merak edenler için iletişim adresi fyf ve saygıyla andığım sevgili ustamdan öğrendiğim taktik için teşekkürler.
  (bkz: john cage 4’33’’)